Шість кроків до стабілізації курсу

01 Марта 2016 1.4

За підсумками 2015 року маємо: значний дефіцит державного бюджету, зростання зовнішнього боргу, дворазову девальвацію гривні, інфляцію на рівні 43,3% – що є максимум за останні 20 років! – і рецесію більш як 11%. У цьому році експерти прогнозують інфляцію на рівні 20-25%, при цьому НБУ заявлено 12%.

Голова НБУ неодноразово заявляла, що Національний банк переходить до стратегії гнучкого інфляційного таргетування (FIT – Flexible Inflation Targeting), і що тепер регулятора не цікавить курс національної валюти.

Чому ж це не виходить?

Рішення, у першу чергу, полягає у підвищенні ефективності державної економічної політики у сфері монетарного регулювання.

Результатом впровадження виваженої монетарної політики буде сприяння рівноваги грошового ринку, а відповідно зниження інфляції, забезпечення валютної стабільності, поступове економічне зростання та зниження рівня безробіття населення. І вже на другому етапі буде ефективне таке "миле серцю" – гнучке інфляційне таргетування.

Заходи монетарної політики є необхідними у такій послідовності (правильна чітка послідовність – дуже важлива):

1. З метою управління ліквідністю банківської системи необхідно як основний інструмент управління розвинути використання операцій РЕПО на відкритому ринку.

На днях Нацбанк оптимізував інструменти управління ліквідністю банківської системи, зокрема, кредити овернайт, операції прямого РЕПО та кредити рефінансування строком до 90 днів, що надаються за допомогою проведення тендерів.

2. Визначити як проміжну ціль управління ліквідністю банківської системи ключову ставку монетарної політики (UKRON), рівень якої буде цільовим для ставок міжбанківського ринку.

Зараз такою є ставка за депозитними сертифікатами овернайт НБУ. Однак вона є необґрунтовано високою і, враховуючи специфіку операцій постійного доступу, відповідно, не працює на мотивацію банків до кредитування, створює профіцит ліквідності.

Для зниження невизначеності та формування позитивних очікувань учасників ринку варто розробити графік оголошень рівня ключової ставки.

3. Розширити коридор процентних ставок комерційних банків.

З метою знищення бар'єрів для максимального функціонування міжбанківського ринку, а також стимулювання кредитної активності банків, необхідно вивести операції постійного доступу НБУ із розряду конкуренто привабливих. З цією метою, після початку активної фази виконання пунктів 1 та 2, необхідно розширити коридор процентних ставок за операціями постійного доступу: ставки за депозитними сертифікатами овернайт – знизити, а ставки за рефінансуванням овернайт – підвищити.

4. Після активізації роботи міжбанківського ринку і подолання його фрагментації необхідно впровадити заходи політики обов'язкового резервування та створення помірного структурного дефіциту ліквідності у банківській системі, для забезпечення керованості процентних ставок монетарним регулятором.

5. Розробити і впровадити інструменти та операції монетарної політики для стимулювання кредитування реального сектору економіки. Для цього необхідно розробити середньострокові інструменти та схеми рефінансування банків, зокрема середньострокових депозитних сертифікатів НБУ.

Такі заходи є необхідними для мобілізації надлишкової ліквідності, яка зараз використовується для спекулятивних операцій, та перенаправлення її в реальний сектор економіки через механізми структурного рефінансування.

6. Послабити валютні обмеження. Стимулювати повернення валютної виручки в Україну – для цього впровадити план заходів разом з урядом.

Другий етап – гнучке інфляційне таргетування – розробляється тільки з врахуванням результатів першого етапу та особливостей наявного економічного розвитку.

Необхідність впровадження змін у монетарній політиці – очевидна. Проект Стратегії монетарної політики на 2015-2018 роки розроблений.

Однак його реалізація потребує прискорення та об'єднання зусиль Нацбанку, ВР, кабміну та президента. 

http://www.epravda.com.ua

Редакция может не разделять мнение автора материалов. Публикации подаются в авторской редакции.

В Украине осталось всего 90 банков

Вот и еще шесть банков прекратили существование в этом году — об этом информирует...

Официально: банки будут проверять заемщиков через...

Скандальный сайт значится первым в списке ресурсов для проверки благонадежности...

Нацбанк Украины готовится вытрясти наличные из...

В Нацбанке планируют сокращать обращение наличных денег

Арбузов: золотовалютные резервы Украины переходят в...

МВФ отобрал 80% золотовалютных резервов Украины за долги, рассказал экс-глава НБУ

Госстат: инфляция в Украине снизилась вдвое

Показатели инфляции в апреле снизились в Украине до 0,9%

Гонтарева работает последний день. Назначен и. о....

Глава НБУ заявила, что готова к отчету о своей работе перед Верховной Радой

Загрузка...
Загрузка...
Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Блоги

Авторские колонки

Ошибка