Запрошення до дискусії

17 Февраля 2020 5

Минулої суботи Стрітення Господнє завершило зимовий цикл найбільших християнських свят, що – о, гірка іронія! – співпало з виникненням смертельного коронавірусу COVID-19 в Китаї, звідки той розпочав стрімко поширюватися. Чи ж не кара це Господня за наростаюче розкручування кривавих міжнародних конфліктів, а відтак попрання основної заповіді у будь-якій релігії – «Не вбий!»

«Попередження Небес»

Подібні містичні припущення можна почути не лише од віруючих, а й від світських діячів, спантеличених тривожною схожістю COVID-19 з вікової давності наймасовішою та найзгубнішою за всю історію людства пандемією грипу – іспанки: на 550 млн. заражених (третина тодішнього населення планети) загинуло до 100 млн. чоловік! Зауважмо: пошесть виникла в останні місяці Першої світової війни, стрімко обійшовши ту за масштабами жертв,  що навіть байдужими до церковності сучасниками було сприйнято як закономірна розплата за колективне безумство.

А хіба нині цивілізація не опинилася на порозі незрівнянно страхітливішого падіння, котре загрожує самому існуванню життя на планеті, – Третьої світової? Недарма ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) назвала новітню «іспанку» ворогом №1, припустивши, що той може вразити вже до двох третин землян. Адже навіть за оптимістичними прогнозами ефективні ліки з’являться лише через півтора року. Важко навіть уявити обсяг жахливої данини, котру збере за цей час лиховісна приблуда! То, може, грізне «попередження Небес» нарешті підштовхне схаменутися розколотий нетерпимістю, агресивністю світовий загал й об’єднає його в подоланні спільної небезпеки…

Чи ж не тому останнім часом помітно зросла відвідуваність церковних служб? Адже саме в храмах і молитовних домах плекаємо надію отримати чудо захисту від різних напастей, важких хвороб, передчасної втрати життя, переймаючись найзаповітнішою мрією кожного – прилученням до божественного полиску Безсмертя. Мимоволі пригадується давня непоказна мудрість відповіді на свою наївну дитячу цікавість: «Дідусю, а ти помреш?» – «Так, але… не зовсім». – «Як це?» – «Ну, ось ти, внучку, будеш жити. Тож і часточка мене в тобі зостанеться…»

Через добрих піввіку сам почав замислюватися над можливістю продовження особистого існування й після невідворотного злету у Вирій. Звісно, так хочеться вірити в істинність запевнення святого апостола Павла: «Як у Адамі всі вмирають, так у Христі всі оживуть» (1-е Коринфянам, 15:22). Водночас переймаєшся пекучою гризотою щодо плати за ТАКЕ чудо: перший же «вічно сущий» виявився й чи не… найнещаснішим з усього роду людського. Про це написано безліч історико-філософських розвідок.  Їхнє осмислення, сподіваюсь, зацікавить читачів. 

Тисячолітній бурлака

За християнськими переказами, знесилений від наджорстоких фізичних і духовних тортур Ісус, якого вели на страту, знеможено обперся на стіну придорожньої оселі. Однак її господар Агасфер брутально вигукнув під схвальні глузування фанатичної юрби: «Йди, йди! Нічого відпочивати!»

Гаразд, – відповів Спаситель. – Але й ти теж усе життя йтимеш. Ти блукатимеш по світу вічно і ніколи не матимеш ані спокою, ані смерті.

Легенда? Хтозна… Протягом багатьох століть потому неодноразово «засвітилася» особа, навдивовижу асоційована саме з «вічним подорожнім». Зокрема, про нього 1223 року писав італійський астролог Гвідо Бонатті: він нібито зустрів Агасфера при іспанському королівському дворі. Через п’ять літ «безсмертного» згадує хроніка абатства святого Альбана (Англія), де йдеться про відвідання обителі архієпископом Вірменії. Той розповідав, що особисто мав бесіду з мандрівником, котрий добре пам’ятав події більш ніж тисячолітньої давності, пригадує зовнішність апостолів і багато подробиць із життя тих часів, не знаних сучасниками.

Пізніше таємничий пілігрим був помічений у різних куточках Європи.  Причому у всіх випадках відзначалися одні й ті ж риси: аскетизм, замкнутість, проповідування чеснот первинного християнства, дивовижне знання давньої історії та словесності. У томі числі й тієї, що вийшла з ужитку ще на початку нашої ери.

Коли наприкінці XVII століття унікальний персонаж об’явився на Британських островах, скептики вирішили перевірити, чи справді він той, за кого себе видає. Оксфорд і Кембрідж відрядили кращих професорів-гуманітаріїв, які влаштували йому найсуворіший іспит. Проте знання «піддослідного» з історії, релігії, географії нібито безлічі відвіданих ним країв виявилися просто-таки незбагненними. Так, коли екзаменованому несподівано ставили запитання по-німецьки, по-французьки, по-іспанськи, а також латиною, грецькою, арабською, той без зволікання та акценту на них же й відповідав. Загалом з’ясувалося: неприкаяний в’язень часу вільно володіє… ледь не всіма європейськими й східними мовами!

Нагорода за взаємотерпимість

Ближче до наших днів ходили чутки, буцімто таємничий мандрівник, зневірившись у спробах знайти справжню богонаснаженість з-поміж цивілізованих народів, подався до аборигенів Південно-Східної Азії та Океанії. Мабуть, недарма: за спостереженнями автора цих рядків під час участі в морській експедиції на дослідному судні «Каллісто» Далекосхідного наукового центру, діти моря – папуаси, мела-, мікро- та полінезійці – відзначаються щирою доброзичливістю, співчутливістю, віротерпимістю. Що, звісно ж, імпонує покараному за душевну черствість єрусалимському бідоласі.

Згадується далекоглядність підходу до подолання надскладних міжрелігійних та расових протиріч у Сінгапурі. Розділене на кілька секторів за етнічним складом населення – Чайна-таун (Китайське місто), індійський, малайський, тамільський, європейський квартали, – острівне місто-держава, за спільної згоди його різноколірних та багатовірувальних співгромадян, сконцентрувало більшість своїх храмів на… порубіжно «нічийній» території. Тож, як у музеї світової теології, поряд розташувалися  християнські церкви різних спрямувань, ісламські мечеті, буддійські пагоди, індуїстські храми, безліч регіональних молитовень.

Мотивація такого, на перший погляд, дивного духовного вінегрету геніально проста: спробуй-но влаштувати «хрестовий похід» або «джихад» супроти сусіда, відокремленого од тебе лише символічною огорожею, а то й взагалі без неї! До того ж священнослужителі поспіль мешкають у прилеглих світських багатоповерхівках. Відтак у одному під’їзді можна зустріти розмаїття, здавалося б, несумісних есхатологічних символів та облаштунків – саме життя навчило тамтешню громаду великому мистецтву єднання довкола загальних інтересів. Ось і мають один з найвищих у світі рівнів життя в колишній захланній англійській колонії…

Друге розпинання Спасителя?

Наш би щось подібне! Якби ж то православні, греко-католики, католики та протестанти навпроти власних святинь мали аналоги колег з «опонуючих» конфесій, з котрими просто змушені були ладити, зустрічаючись щодня до та після служби Божої, вочевидь, і в розбурханих кризами душах додалося Господнього смирення, любові до ближнього. Незалежно від його свідомісної орієнтації та мирських уподобань. Може, й стали б тоді ближче до омріяного «європейського дому»…

На жаль, ми звично «пішли своїм шляхом» – у безкомпромісно релігійному запалі  ударно зводимо кожен собі величні храми, геть забуваючи, що справжній осередок Всевишнього – не в наших спорудах, а в наших душах (Мт. 6:5,6). І відсутність святості в останніх не компенсувати жодними матеріальними та літургійними пишнотами. Пошануймо краще вінець Божого творіння – людину: свого менш успішного сусіда, врятуймо від передчасного небуття й страждань хоча б одного невдаху, заблудлого, немічного, – і нам воздасться! Сказано ж у Писанні: «Віра без справ мертва» (Як. 2:20).

Інакше не уникнути другого розпинання Ісуса Христа. З уславленням Його пам’яті церковними дзвонами й дискредитацією  Його ідеалів негідними діями. Та чи завітає колись до таких парафіян шукач добра й милосердя Агасфер? Навіть якщо той – лише плід фантазії, але, згодьмося, вельми повчальний…

загрузка...
Loading...

Загрузка...

Автор хіта Pen-Pineapple-Apple-Pen записав версію про...

Японський комік і музикант Казухіто Косака, відомий як виконавець хіта Pen-Pineapple-Apple-Pen...

У ДПСУ повідомили про повернення за добу понад 7 тисяч...

Понад сім тисяч громадян України повернулися на батьківщину за минулу добу. Залишили...

Від Covid-19 помер екс-заступник голови Київської...

Колишній заступник голови Київської обласної державної адміністрації Олег Міщенко...

У США зареєстровано першу смерть немовляти від...

У США від COVID-19 померло перше немовля. Про це повідомляє прес-служба департаменту...

У депутата Ганни Скороход підтверджено діагноз Covid-19

У позафракційного депутата Верховної ради Ганни Скороход підтверджено інфікування...

Загрузка...

COVID в Украине

Прогноз неутешителен. Страна в ожидании скачка заболеваемости, вызванного массовыми...

Ясно, що діло темне...

Коли після «революції гідності» політики почали гаряче дебатувати щодо...

Забыв о строительстве Украинского государства

Продолжая историко-документальный рассказ о ноу-хау гитлеровских спецслужб в области...

Никто не виноват?

Отсутствие авиасообщения между Россией и Грузией больно бьет по карману грузинского...

Вернется ли страна в советскую эпоху

Абсурдно рисовать наше прошлое исключительно в черных красках. Это уже история, и...

Есть ли выход для человечества из цивилизационного...

Двадцатый век стал во многом переломным в истории человечества. Взбунтовавшаяся...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Loading...
Получить ссылку для клиента

Авторские колонки

Блоги

Idealmedia
Загрузка...
Ошибка