Медична реформа: 9 тез про найголовніше

17 Октября 2016 1 1.6
  1. Наша система охорони здоров’я діє по радянській системі Семашко. Її суть – прив’язка до лікарні по географічному принципу (місцю прописки), при складності захворювання пацієнт спрямовується на вищі щаблі системи для лікування (районні, обласні, столичні, всеукраїнські медзаклади). Медицина безкоштовна (хе-хе!).

Наслідки: держава обіцяє все і безкоштовно, а коштів нема навіть на елементарні ліки. Пацієнт купує ліки переважно сам, змушений доплачувати з власної кишені не лише за препарати, але і неформально за гарне ставлення або за право бути прийнятим на прийом фахівцем не по місцю прописки. Лікар отримує мізерну зарплату і зацікавлений не у ефективному лікуванні пацієнта, а у гарній звітності та штучно накрученій статистиці, щоб отримати доплати за ліжкомісця. Адміністрація медзакладів має механізми впливу на зарплати працівників, використовуючи опції можливих доплат, а також щодо права лікаря перебувати на певних посадах і отримувати подяки від пацієнтів (вони ж - “неформальні платежі”).

  1. Реформу треба починати від лікарів «первинки» - тобто сімейні лікарі або лікарі першого контакту. Вони мають виконувати три функції – радити, як не хворіти, виловлювати хворобу на перших етапах хвороби і скеровувати хворого до потрібного фахівця, якщо хвороба вже є.

Наслідки: економія часу і грошей, орієнтація на профілактику захворювань, а не лікування.

  1. Мовою паперів: лікарі первинки мають вести протоколи діагностики, лікування та маршрутизації. Все в електронному вигляді. Ніяких усних вказівок чи паперових книжечок з підшитими листочками-рецептами в якості історії хвороби.

Наслідки: електронна система дозволяє чітко відслідкувати історію хвороби і тип лікування пацієнта, правильність лікування та профілактики, приписані ліки, прогнозувати сезонні піки захворюваності і запобігати їм.

  1. «Гроші за пацієнтом». Щоб держава не витрачала гроші «просто так», на всіх порівну – треба, щоб вона закупляла послуги тих лікарів, які найкраще працюють. А хто найкраще працює? Той, до кого йдуть пацієнти. Ринкова економіка. Пацієнт укладає контракт з лікарем терміном на рік. Зарплата лікаря залежить від кількості укладених контрактів.

Наслідки: лікар зацікавлений у ефективності лікування, бо тоді пацієнт буде задоволений. Якісні послуги = гарна репутація= нові пацієнти= висока зарплата. Хороший лікар отримує гарну оплату, поганий – перекваліфіковується ( в рамках медгалузі або ж за їх межами). Держава отримує адекватну статистику про захворюваність у країні. Відтак держава може планувати адекватно систему фінансування галузей і програм охорони здоров’я. Пацієнта лікують так, як треба пацієнту. А не кладуть в лікарню на тижневе обстеження, якщо можна лікувати амбулаторно.

  1. Умови контракту між лікарем і пацієнтом. Пацієнт зобов’язаний проходити відповідні його віку, статі, хронічним хворобам обстеженням, виконувати вказівки лікаря. Лікар зобов’язаний внести пацієнта у єдиний електронний реєстр, ефективно його лікувати. При порушенні контракту лікар втрачає пацієнта (довіру пацієнта), отже, контракт, отже, частку зарплати. Щодо порушення контракту пацієнтом - санкції поки не озвучені, однак можна припустити, що одним з варіантів буде втрата пацієнтом права на отримання безкоштовного пакету медичних послуг від держави.

Наслідки: всі намагаються дотримуватись контракту, бо мають прямі фінансові стимули. А це веде і до дбайливого ставлення до профілактики передусім і до якості лікування.

  1. Безкоштовний гарантований державою пакет медичних послуг – первинка (контакт з лікарем, незаангажована консультація, певні медикаменти), невідкладка і, можливо, пологи. Обсяг пакету можна взнати лише тоді, коли буде адекватна, а не штучно роздута статистика. Зараз порахувати повний або вичерпний перелік медичних послуг неможливо, поза як у нас недостовірні вихідні дані для обрахунку. Бо у нас недостовірна статистика, яку вимушена надавати система, аби не урізали фінансування тих, хто подає цю звітність. Обрахувати вичерпний перелік послуг стане можливим після отримання достовірних даних щодо роботи системи. А дані ці отримати стане можливо після впровадження електронного реєстру пацієнтів, що і буде однією з задач запуску первинки.

Наслідки: безкоштовне справді буде безкоштовним, платне справді буде платним. Ви чітко знаєте, що маєте право отримати від держави, а на що варто приберегти кошти. Ніяких напівтонів, все прозоро. Зараз же, зайшовши в лікарню, важко спрогнозувати, наскільки цей візит спустошить ваші кишені.

  1. Після того, як держава отримує адекватну статистику, вона починає бачити картину і по медзакладах загалом.  Тут можна скоротити кількість ліжок у хірургії, а тут збільшити кардіологічне відділення. Це й відділ скоротимо, а тут перепрофілюємо. Скорочуємо пульмонологію, відкриваємо можливості для створення місць для реабілітації. Поганий кардіолог може виявитись хорошим сімейником. Навіщо утримувати у кардіології 10 чоловік, якщо люди йдуть до трьох. Решта може перекваліфікуватись і працювати у тих сферах, які потребують фахівців, а тепер матимуть змогу працювати завдяки економії бюджетів на штучно роздутих і незатребуваних.

Наслідки: не болісна втрата робочих місць і скорочення, а адекватний розподіл ресурсів. Масова перекваліфікація фахівців і приміщень, усунення перекосів ( коли нема нормального ЛОРа, але є надмір гінекологів), створення системи медичного забезпечення,  яка відповідає реальному запиту мешканців міста, району, області.

  1. А, крім цього, ще мають реформувати систему служби крові (щоб були європейські стандарти збору, переробки і зберігання; щоб при переливанні не передавали гепатит чи СНІД тощо), систему громадського здоров’я (щоб в Європі та Україні була єдина система контролю за захворюваннями, а, отже, швидка та адекватна система спинення епідемій, боротьби із найпоширенішими захворюваннями тощо), систему надання невідкладної екстреної допомоги (суть – замінити лікарів парамедиками, бо мета швидкої – довезти до лікаря, де нададуть повноцінну допомогу. Однак доки українська інфраструктура не дозволить довезти хворого в лікарню за час, вказаний в нормативах (здається, 20 хвилин) – реформі не бути).

Наслідки: вирішення багатьох українських проблем охорони здоров’я, запровадження найкращого світового досвіду, зниження захворюваності, смертності тощо.

9. Гірше вже бути не може. Так кажуть у МОЗ, в громадському середовищі, на кухнях і у лікарнях. В програші зараз усі – і держава, і медики, і громадяни. Тому реформи в охороні здоров’я потрібні вже і неодмінно.

Наслідки: Ми все одно всі помремо – але не так швидко, як при нереформованій системі охорони здоров’я)))

Редакция может не разделять мнение автора материалов. Публикации подаются в авторской редакции.


Загрузка...

Нобелевскую премию по медицине получили...

Открыт механизм «биологических часов», который работает у всех видов живых...

Порошенко дал старт секретной реформе системы...

Проект Концепции реформирования пресс-служба президента публиковать не будет

Кабмин и Минздрав договорились с профсоюзом медиков о...

Кардинальные изменения в финансовом обеспечении специалистов здравоохранения...

Дежавю от швондеров

«Запрезидентцы» явились с группой «общественников», с видеокамерами и...

Трамп организует встречу мировых лидеров для запуска...

Приглашение на встречу получат только те лидеры, которые согласятся подписать...

Загрузка...

Орёл-решка?

Мой совет Президенту - что делать с Майданом?

Украино-Венгерская империя не за горами?

Трудно поверить, что это не сон... Или ода пограничникам, у которых спёрли границу)))

«Розмір вашої пенсії залежить від вас. Просто платіть...

11 жовтня вступив в дію закон, який затверджує осучаснення пенсій та затверджує дату...

Каталония накануне «мертвого времени»

Вечером 10 октября 2017 года Правительство Каталонии приняло Декларацию об...

Вибіркові свободи, подвійні стандарти та потурання...

Виконавчий комітет міської ради Сум не дозволив архієпископу Сумському та...

Комментарии 1
Войдите, чтобы оставить комментарий
Михаил Маркович (EpsilonDelta)
17 Октября 2016, Михаил Маркович (EpsilonDelta)

А по сути : 15-20 миллионов лишние в этой стране.

- 9 +

Получить ссылку для клиента
Маркетгид
Загрузка...
Авторские колонки

Блоги

Ошибка