Пожежники-волонтери: як це працює в Європі і які перспективи України

16 Декабря 2016 1.5

Культура пожежного волонтерства або ж служби добровольцем-пожежником успішно процвітає в країнах ЄС. Франція, Австрія, Італія, Польща, Німеччина – у всіх цих країнах частка пожежників-добровольців суттєво перевищує частку професійних пожежних. В Європі добровільні пожежні команди гасять 30—40% пожеж, в Україні ж ця цифра дорівнює 3-4%. Однак мета реформи пожежної служби, яку оголосили в МВС,  - привити культуру волонтерства в пожежній справі.

Польща: добровольців фінансують всі по трохи

В Польщі існує Добровільна Пожежна Охорона, яка створена з людей місцевої територіальної громади, що добровільно зголосилися реалізувати свій громадський обов'язок у вигляді служби у пожежному формуванні, що діє, опираючись на правові засади Республіки Польща та Закону «Про громадські об'єднання» зокрема. Це лише частинка структури. Загалом за аспект гасіння пожеж в Польщі відповідає Державна пожежна служба, що включає в себе Головне відділення ДПС, 16 воєводських відділень ДПС, 335 районних та міських відділень ДПС, 508 рятувально-протипожежних підрозділів ДПС.

Добровільна Пожежна Охорона Польщі налічує 16380 добровільних пожежних команд, які об’єднують понад 700 тисяч чоловік.

За участь у ліквідації пожеж і інших кризових ситуаціях, а також за участь в тактичних навчаннях, добровольці отримують винагороду в розмірі від 10—15 злотих за годину (це 1/175 від середньої заробітної зарплати в Польщі). Крім цього, вони мають право на безкоштовне проходження медичного огляду, забезпечення засобами індзахисту, спорядженням, а також застраховані на випадок травм під час виконання завдань.

Основна частка витрат на фінансування добровольців лягає на місцеве самоврядування. Саме вони переважно виділяють кошти на придбання та ремонт техніки, пальне, спорядження, оплату комунальних послуг, оплату нагород та страхування.

Додатково на кожну сільську пожежну команду щороку виділяється близько 2% з бюджету району і 1,8% з бюджету області. 6% — з центрального органу Добровільної пожежної охорони. Близько 4% поступає з Фонду охорони природного довкілля. Страхові компанії мають право виділяти від 6% від суми свого доходу, але, як правило, виділяють значно більше для розвитку добровільної і державної пожежної охорони. 10% фінансування добровільних команд складають власні засоби команд, що поступають як внески від членів місцевих осередків суспільства (від 10—30 злотих в рік). Також добровільні команди можуть отримувати кошти у вигляді благодійної допомоги.

Німеччина: у кожній землі свій закон і порядок

Оскільки Німеччина складається з відносно автономних одиниць – федеральних земель, то кожна з них має свою систему пожежного захисту. Єдиного державного органу, який би їх об’єднав, не існує, хоча всі структури об’єднані в Пожежний союз. Професійна пожежна охорона тут існує лише в 107 містах (чисельність яких понад 90 тисяч мешканців), а у менших населених пунктах уся ситуація з контролем над пожежами належить пожежникам-волонтерам. Вони працюють у 2074 населених пунктах.

До прикладу, у федеральній землі Рейнланд-Пфальц з населенням близько 4 мільйонів, діє 5 професійних пожежних команд з 800 пожежниками у великих містах, а також 2250 добровільних пожежних команд, які об’єднують 60 тисяч чоловік.

Цікавим моментом є те, що пожежники тут виконують і функції рятувальників, тож не лише гасять пожежі, але і рятують у випадку стихійного лиха, хімічного забруднення тощо.

Фінансування пожежних команд волонтерів – компетенція місцевих громад. Однак у Німеччині за бойові виїзди оплати вони не отримують – усе відбувається виключно на громадських засадах. Ці люди паралельно працюють на своїх роботах, звідки за згодою роботодавця відлучаються у випадку пожежі чи рятувальної операції. Роботодавці ж завжди охоче відпускають своїх працівників, які є по сумісництву рятувальниками, з двох причин: усвідомлення важливості їхньої місії та компенсація з місцевого бюджету за відсутність працівника.

Однак німецькі пожежники-волонтери і отримують певні пільги. Всі вони обов’язково підлягають страхуванню на випадок загибелі, травмування або отримання інвалідності при виконанні оперативної роботи. На додачу вони звільнені від служби в армії за умови шести років служби в ДПО, отримують безкоштовне обмундирування та харчування на час служби, а також можуть розраховувати на моральне стимулювання у вигляді нагород (за 25 років бездоганної служби, за особливі заслуги, за 40 років бездоганної служби), знаків громадської подяки і на доплату до пенсії заслуженим добровільним пожежним.

Україна: реформа починається

Зараз в Україні співвідношення кількості пожежних до населення, за даними МВС, становить 0,01% від загальної кількості пожежних команд ДСНС. Це дуже мала кількість. Добровольців з їх числа взагалі дуже мало, хоча надихаючі приклади все ж є.

Наприклад, на все тій же Тернопільщині станом на 2016 рік утворились 23 команди чисельністю 12 чоловік. В Бориспільському районі діє команда «Штурм», яка утворилась по власному бажанню і самостійно знайшла кошти та техніку, і на нову мотопомпу. В селі Дерцен на Закарпатті ще з 2005 року працює церковна команда пожежників-волонтерів. В ній 32 рятувальника, достатньо техніки і фінансується вона за підтримки громадян та прихожан церкви. Зібрав команду отець Микола. На той момент в радіусі 60 кілометрів не було жодного пожежника. Їх пожежна частина була перероблена з напівзруйнованої будівлі місцевого колгоспу. Технікою допомогли колеги з Угорщини. Пізніше підтримали і німці з голландцями. Зараз в команда має п'ять сучасних спецмашин і навіть один катер. З 40 пожежних, 12 є священнослужителями. Інші – це звичайні жителі села. Чергують щодня, кожен виклик фіксують. За рік мають майже півсотні виїздів.

Активна робота по набору та навчанню добровольців триває у пілотних областях, які вже підписали меморандуми щодо втілення реформи в життя. Це Тернопільська, Вінницька, Полтавська, Львівська, Дніпропетровська, Донецька, а також Київська області. За бажанням можуть долучитись і будь-які інші області. Якщо ж в пілотних областях задуми реформаторів запрацюють на повну і виправдають сподівання – трансформацію пожежної служби трансполюють на всю країну.

Пожежником-волонтером може бути кожен, від 18 до років, хто однак лише той, хто не має протипоказань для фізичних навантажень. За державний кошт вони пройдуть навчання і отримають офіційне право на гасіння пожеж. Зарплат не обіцяють, пільги та бонуси – в перспективі, але поки без конкретних переліків. Вся українська надія – на загострену в процесі децентралізації увагу до благополуччя і процвітання власних громад. Мовляв, кожен житель громади має долучатись до її процвітання, а бути пожежником-рятівником житті у невеликій громаді – селі, селищі, районі – це серйозний моральний і соціальний статус.

Скептики наголошують на необхідності комплексної державної підтримки добровольців, в тому числі і матеріальної. Їхні опоненти відповідають, що необхідно сформувати волонтерську культуру і відчуття готовності дбати не лише про своє, але і про загальне, бути готовим до самопожертви.

Однак що переважить насправді і чи бути в Україні пожежним добровольцям – побачимо за кілька років.

Редакция может не разделять мнение автора материалов. Публикации подаются в авторской редакции.

загрузка...
Loading...

Загрузка...

В МВД пригрозили тем, кто прорвется в санаторий в...

Заместитель министра внутренних дел Антон Геращенко предостерег от возможных попыток...

МВД: как получить международное водительское...

Национальное водительское удостоверение, на основании которого было выдано...

Турчинов угрожает России

Информационная истерика вокруг темы со сбитым в Иране украинским самолетом, казалось...

Не утилизировать -- посадить

В конце недели в Голосеевском районе Киева волонтеры высадили елочки

МВД разъяснило цели участия украинской стороны в...

Директор департамента коммуникаций МВД Украины Артем Шевченко пояснил, в чем именно...

МВД Украины готово направить в Иран мобильную группу...

В министерстве внутренних дел Украины сформирована объединенная группа специалистов...

Загрузка...

Мурка, Мурка - мокрая ты курка!

Коль сявка лает на слона, хабалка у нее сильна

Откуда взялись эти уроды?

Не верится, что столько мрази на душу бедного населения

Кажется, я понял, в чем беда Зеленского

Он хочет больше, чем может, или может меньше, чем хочет?

Сколько Украину ни люби, а Куршавель всё равно ближе!

От тяжких трудов во благо общества лучше всего отдыхается заграницей. Так что не...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Loading...
Получить ссылку для клиента

Авторские колонки

Блоги

Idealmedia
Загрузка...
Ошибка