Коломия оголосила суверенітет

№48(798) 2 – 8 декабря 2016 г. 01 Декабря 2016 2.7

Пока неизвестно, перерастут ли в «третий майдан» акции протеста «против Гонтаревой», которые начинались в середине ноября под стенами НБУ и, по заверениям активистов, будут продолжены и в декабре.

Но то, что с финансами в стране надо что-то делать, и без акций понятно.

Инфляция ускоряется, казна пуста, бюджет страны не принят, а тут еще под шумок децентрализации на нищие города и районы держава «скидывает» бюджетников — и врачей, и учителей.

Одним словом, теперь финансовые бреши должны будут закрывать местные власти, казна которых и без того на ладан дышит.

Отгородиться, как Израиль

Игорь Слюзар, фото Вячеслав БЕРЛОГ

А тут еще — война, которой не видно конца. И местные власти пытаются подсобить, как и прежде, «своим» батальонам, потому что армии опять чего-то не хватает — на сей раз исподнего и шапок.

О том, как собирается выживать в новых условиях децентрализации небольшой прикарпатский городок Коломыя, я и решила поговорить с мэром Игорем СЛЮЗАРЕМ.

Прежде чем перейти к бюджетной теме, Игорь Богданович делится впечатлениями о недавнем посещении АТО.

Общались мы на государственном языке, и собеседник просил, чтобы интервью публиковалось без перевода.

«Ми їздили до своєї 10-ї бригади — там переважно хлопці з Коломиї... І от я подивився: це ж зовсім інша армія! У всякому разі нема вже того бардака, що я бачив в Амвросіївці в 2014 році. То був жах!.. А сьогодні — це армія з технікою, з пальним, зі зброєю. Більш-менш пристойно виглядає.

Цього разу ми машину привезли командиру бригади: хтось з благодійників йому її колись подарував. Але з часом вона сильно пошкодилась. То ми її забрали в Коломию, відремонтували, пофарбували, а тепер відвезли назад. В принципі йому без потреби, бо в нього є штатний автомобіль. Але той багато палива їсть, а ця менше».

— З іншого боку, деякі батальйони, ще до входження в регулярні війська, приміром, «Торнадо», «Азов», інші, — мали шефство й мерів, і місцевих депутатів. А потім країна дізналася про кримінал, інші злочини, скоєні тими бійцями. Ваші, коломийські, як поводяться?

— В принципі всі, хто був на війні, все те пережив на собі, стають психологічно тяжкими людьми. Але в нас немає випадку, щоб учасники АТО вчиняли тут конфлікти. Тільки було, що один демобілізований помер від передозування алкоголем.

— А яка думка мешканців вашого міста: доки війна триватиме? І що варто зробити, аби поставити крапку? Деякі політичні сили в Києві наполягають, щоб терміново почати перемовини з «ЛНР» та «ДНР».

— Не знаю, що там думають у Києві, але знаю думку місцевих людей. Вони кажуть: ось новітня історія — великий паркан між Палестиною і Ізраїлем, і ніякі перемовини не треба робити, щоб закінчити війну, як закінчив її Ізраїль.

— Він не закінчив.

— Втім, там нема такого, як у нас! Наші люди кажуть: треба просто відгородитись великим парканом від тих, хто не визнає Україну. От і все. Інформаційно ми вже програли війну. І програли не минулого року, не позаминулого, а 10—20 років назад.

Монолог о дефиците

«...І от за таких складних умов що ми бачимо? — собеседник плавно перешел к теме финансов. — Дефіцит бюджету.

Дефіцитні бюджети в нас були й раніше. Не дивлячись на те, що нам, тобто місцевим органам влади, надали досить суттєву податкову базу, й бюджет міста виглядає нині привабливіше, ніж торік, все одно проблем безліч.

А все тому, що в рамках децентралізації нам віддають повноваження, на які в держави не вистачає коштів. То й нам, вибачте, на це нема грошей, тобто на їхні повноваження.

Приміром, на освіту на наступний рік дають 56 млн. грн. Цих коштів мені вистачить тільки на освітянську заробітну плату. Я підрахував: мені точно не вистачить ще 13 млн. Звідки взяти? Значить, зі свого бюджету маю це дофінансувати!

Виходить, я не зможу використати ці 13 млн. на освітлення вулиць, на асфальт, ще на щось нагальне.

Дякуючи Богові, медицина другого рівня, тобто лікарні, поки що не мої, там райадміністрація керує. Ми їм субвенцію передаємо. Але тих грошей району не вистачає навіть на зарплати».

— До 2017-го менше місяця залишилось, і переважна більшість мерій по всій країні з острахом чекає: чи вистачить коштів, які мають надходити за цей час до бюджету, хоча б на перше півріччя? Бо ще невідомо, наскільки можуть збільшитись з нового року податки до центральної скарбниці. Скажіть, звідки в Коломиї надходження?

— Переважно за рахунок продажу активів. Тобто ми продаємо або приміщення комунальної власності, або пару гектарів землі з аукціону. І за ці гроші розвиваємося. Держава нас поки що нічим не стимульнула. Правда, дають 10 млн. з загального бюджету.

— Колись вичерпається й земельний ринок...

— На аукціоні ми мало продаємо землі. Ділянки по 20—30 соток в межах міста стоять мільйони, тож нам вистачає.

«Якщо казати про землю, — продолжил Игорь Богданович, — то теоретично в рамках реформи децентралізації, якби до нас приєднались навколишні села, інша б була мова. Але всі села відмовились.

Справа в тім, що приміські села дуже багаті. Спокійно живуть біля міста, самодостатні. Тож вони самі почали приєднувати до себе бідніші, віддаленіші населені пункти.

Насправді ми пропонували ще минулого року 46 радам приєднатись до Коломиї. Отаку амбітну мету поставили — щоб у нас було більш як 100 тис. мешканців. Але, кажу ж, — відмовились, причому в грубій формі.

Тоді ми сказали, що більше нікого не кличемо, до побачення. Коломия оголосила суверенітет».

Полтора миллиона «от бригады»

[img:101513, 350, left]

— Як взагалі відбувалась передача повноважень від держави міській владі? Про освіту й медицину ви сказали, а решта?

— Найефективніше спрацювало Міністерство юстиції. Вони віддали нам всю реєстрацію нерухомості, землі й підприємницьку діяльність. Правда, для виконання нових функцій прийшлось 20 чоловік лишніх взяти на роботу в адмінцентр.

— Начебто і Держбуд мав передати повноваження. Це сталося чи ні?

— Теоретично так, але насправді в цієї структури ніяк забрати повноваження не можемо, і так тягнеться вже рік. А в чому полягають його основні функції? В контролі. А це, зрозуміло, хороші кошти... Коломия, до речі, в 2015 році зайняла 17-е місце з усіх міст країни по здачі в експлуатацію житла.

— Основна фішка нинішнього уряду — це суцільні субсидії...

— А насправді субсидії треба монетизувати, дати людині гроші. Я розумію, віддавати не хочеться, але мусять, бо інакше це замкнене коло. Якщо б віддавали живими грішми, то людина б сама рахувала і менше починала споживати газу, світла, води. Відповідно субсидія сама по собі автоматично зменшувалася б.

— Бюджет міста на 2017 р. — він, певне, я так зрозуміла, більший, ніж торік, але наскільки?

— На 50%.

— Хто в місті основний платник податків?

— 10-а бригада. Так, так — хлопці ж наші, приписані в Коломиї. Отже, податки надходять нам. А це — 1 млн. 600 тис. на місяць. Але я кажу тільки про міський бюджет, а вони ж ще платять в обласний і в державний.

«Безумовно, ми можемо й розраховувати в найближчому майбутньому на те, що збільшиться у місті кількість робочих місць, причому з непоганою як для Коломиї зарплатнею, а отже, й надходжень до бюджету буде більше, — поделился и приятной новостью г-н Слюзар. — Це я кажу про німецьку компанію Leoni, яка зголосилася тут збудувати сучасний завод, а робітників набиратимуть з місцевих.

Leoni була заснована майже 100 років тому — у 1917-му і нині є одним із найстаріших підприємств Німеччини. Компанія займається випуском різного типу кабелів, переважно для автомобільної промисловості. Серед її клієнтів — і General Motors, і Volkswagen, і Volvo тощо. А її підприємства розташовані по всьому світу, тепер буде і в Коломиї».

— Ця компанія могла б і не потрапити на ваші землі, адже в конкурсі на кращу ділянку для майбутнього заводу брали участь декілька міст — не тільки з Прикарпаття, а й з Галичини...

— ...але виграли ми!

— «Я зробив усе можливе, аби у стосунках з німецьким інвестором виключити навіть натяк на звичну для України «корупційну складову», — наводжу ваші слова, сказані одному з місцевих видань. — Заборонив будь-кому спілкуватися з Leoni. Робив цей проект сам, лише для того, щоб хтось, боронь Боже, щось у них не попросив. Так само я обмежую доступ зараз до генерального підрядника... Вони можуть на будь-якому етапі згорнути все й піти, скільки б не було вкладено коштів. Вони можуть закрити проект». І хто такий цей генпідрядник, що може все зіпсувати?

— У ролі управляючої компанії виступає одна київська фірма. Правда, щось вони там виконали не так, то закладання першого каменю майбутнього заводу Leoni ми вимушені були відкласти на три тижні.

— Я так розумію, буде велика конкуренція серед потенційних робітників, аби потрапити на новий завод?

— Проект передбачає 7 тис. робочих місць. Тобто беруть усіх, навчають, якщо треба. Головне, щоб зір був нормальний.

— «Завод Leoni може також стати осердям створення коломийського індустріального парку. На фірмі вже розглядають цей варіант. Зупинка лише за ухваленням нового закону щодо індустріальних парків, — цитую місцеву прикарпатську пресу. — Проект закону передбачає 5 років звільнення від податку на прибуток, 3 роки відтермінування ПДВ, збереження надходження всіх місцевих податків до місцевої скарбниці». Чи є у вас побоювання, що цей закон Верховна Рада зарубає з огляду на те, що й так до центру почне надходити менше коштів з місць?

— Так, є сумніви, й великі. На превеликий жаль, і нинішній голова уряду, в зовсім недавньому минулому — спікер парламенту Володимир Гройсман, колишній досвідчений міський голова, вже починає забувати ті проблеми, які його доганяли, коли він керував Вінницею.

— Й наостанок: деякі київські політики з числа радикально налаштованих пророкують, що найближчим часом станеться третій майдан. Ви як гадаєте?

— Сподіваюсь, що ці пророцтва не збудуться.

— Не хочу наврочити, але... Коломия на чолі з мером була в перших рядах, хто в 2014-му з цих країв відправлявся «на Київ». Отож якщо раптом... Поїдете?

— Треба буде — поїдемо.

Справка «2000»

Городским головой Коломыи Игоря Слюзаря впервые избрали в 2010-м, а до того он дважды баллотировался на эту должность.

Осенью 2014-го он рассчитывал выиграть парламентские выборы, о чем написал на своей страничке в Фейсбуке: «Після обрання у ВР не збираюся переїжджати до Києва чи перевозити туди сім'ю. Моє місце в Коломиї». И хоть выборы в Раду проиграл, но в политике остался — в партии УНП.

В Коломые с населением 61 тыс. человек зарегистрировано 6 тыс. предпринимателей.

Во время празднования 775-летия города — 19 августа 2016-го — жители Коломыи установили рекорд Украины в категории «массовые мероприятия», в связи с чем городскому голове был вручен диплом — о признании самого большого сводного хора страны. В сопровождении симфонического оркестра на площади перед кафедральным собором 775 хористов, в том числе и Игорь Слюзар, исполнили песнь «Боже великий єдиний».

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка