Свобода: патрон и шоколад

№41(791) 14 — 20 октября 2016 г. 12 Октября 2016 4 2.6

Алексей Кайда не сомневается: нынешняя Рада за кресла будет держаться до последнего, фото Вячеслав БЕРЛОГ

Хоть баннерами со «Свободой» увешана вся страна — все равно рейтинг соратников г-на Тягнибока, судя по свежим опросам, пал до уровня 3%.

Насчет рейтинга — оно и понятно. После событий на площади Конституции, когда в 2015-м взорвали гранату и обвинения пали на «свободовцев», а потом — уже в 2016-м, когда обнародовали содержание «амбарной книги ПР», утверждая, что «Свобода» получала сотни тысяч долларов из «черной кассы», — даже упоминание этой партии считается моветоном.

Кто игнорировал Октябрьский

Обилие же баннеров, думаю, объясняется как минимум тремя причинами.

Во-первых, в Киеве недавно прошел съезд «Свободы». Так что наглядная агитация вполне могла быть приурочена именно к событию.

Во-вторых, на 14 октября, на Покров, партия Олега Тягнибока огласила «першу всеукраїнську контрольну акцію», которая должна стать «не просто маршем УПА, а маршем слави наших героїв».

И, в-третьих, что бы там ни говорили, а политсилы — независимо от рейтингов — ждут выборов.

Учитывая, что из всех областей не Львовская или там Тернопольская, как было прежде, а именно Ивано-Франковская становится «свободівським» форпостом, решила поговорить об этой политсиле с видным деятелем партии, многолетним соратником Тягнибока, членом политсовета и политисполкома ВО «Свобода», заместителем главы партии, экс-председателем Тернопольского облсовета, а ныне заместителем мэра Ивано-Франковска, народным депутатом седьмого созыва Алексеем КАЙДОЙ.

Но начали мы все-таки со съезда, который проходил в Киеве в бывшем Октябрьском дворце.

Говорили по-украински, как и подобает общаться с представителем национально-патриотической силы.

— Коли Олег Тягнибок оголосив — цитую — «мобілізацію українців до лав націоналістичної політсили», не можна сказати, що народ до вас враз побіг. Може, час риторику міняти? Зрештою, багато хто з колишніх колег у Раді сприймає вашу партію як щось брутальне. І до свободівського ювілею поставились ніяк. Проігнорували.

— Нам точно були вагоміші привітання від побратимів, а не від нинішньої влади... Нам важливі слова легендарної людини Симчича (Мирослав Симчич — деятель украинского националистического движения, сотник УПА. — Авт.) який сам не зміг приїхати, бо дуже старенький... Нам були важливіші привітання від Лірника (писатель-сказочник Александр Власюк (Сашко Лирник). — Авт.), від братів Капранових, від Віктора Шишкіна, першого генерального прокурора України.

На урочистий з'їзд «Свободи», присвячений 25-річчю, з'їхалося понад 2000 делегатів з усіх куточків України, в тому числі й з Севастополя, між іншим... Так от коли продивлявся ТВ-канали, то лише на одному чи двох мельком пролетіла інформація. Зате широко показували, що в Парижі якусь модельку пограбували...

— Навіщо місцем проведення форуму обрали колишній Жовтневий? Гулять так гулять: арендували б «Україну».

— Ми спеціально вибрали саме той палац. «Свобода» тримала його у 2014-му, звідти нас «Беркут» вибив... Ми зняли ролики про 25 років: повірте, якими ми йшли в політику, такими й залишилися. Ми не мінялися.

Днями в зоні АТО загинув наш побратим Мирослав Мисла. Напевно, якби ми не «розкачали» по інтернету цю звістку, то ЗМІ й не згадали б.

— Тому що зі «Свободи»?

— Саме так! У нас же — «перемир'я, тиша», а тут — командир взводу, свободівець, який пішов добровольцем!.. Офіцер, 93-я бригада... Вони стояли в Кримському. Сам з Харківщини, молодий хлопчина, темноволосий, з голубими очима... Історик за фахом. Після війни сподівався в школі вчителем працювати.

«Дипломатия» с оглядкой на Липецк

— Хоч ви кажете, що не міняєтесь, зате міняються ваші колишні побратими. От, наприклад, Андрій Парубій, спікер парламенту. Разом з Тягнибоком, до речі, був одним із засновників Соціал-національної партії України (СНПУ), перейменованої у 2004-му на Всеукраїнське об'єднання «Свобода». Правда, коли до влади прийшов Віктор Ющенко, вашу політсилу залишив... Яке взагалі у вас враження від нинішнього Парубія?

— Я чую, як спікер парламенту виступає за введення візового режиму з Росією... Перепрошую, але ще в 2013-му й 2014 роках «Свобода» про це говорила, подавала законопроект у ВР. Та нас ніхто не підтримав.

— Наскільки пригадую, ваша політсила пропонувала розірвати дипломатичні відносини з РФ...

— ...а нам всюди казали: «Боже! Ви що?! Як же можна розривати? Як ми будемо вести перемовини?»

— Хіба ваші опоненти не праві?

— Даруйте, є приклад Грузії, яка розірвала дипломатичні стосунки, але веде перемовини з Росією. Не напряму, але в міжнародній практиці є розуміння «вести через треті країни». Тобто й Україна могла би. Але!.. Знову ж таки, коли в Росії стоять липецькі фабрики, й усі розуміють — чий то кровний інтерес, то про яку дипломатію мова?.. Коли «Свобода» говорила, що у Криму необхідно забрати статус автономії і надати статус області, бо автономія автоматично понесе відокремлення від України, як воно й сталося, нас же не слухали...

— Є проект указу президента про створення на території Херсонської області кримськотатарської національної автономії. Вже й болгари звернулися з проханням — теж таке зробити на Одещині.

— Україна є унітарною державою. Та з самого початку були закладені невідповідності в Конституції. При унітарній державі не міг Крим мати окремий статус. А тепер це й Донбас хоче, а завтра захоче ще хтось.

— Окремий статус для Донбасу, між іншим, підкріплений Мінськими угодами. І давайте не будемо сперечатися... Але хочу почути від вас як від представника «Свободи»: на сході країни — війна чи антитерористична операція? Різниця, даруйте, суттєва. Але, з одного боку, президент каже «війна», навіть «вітчизняна», а з іншого — «операція». Ви самі визначилися?

— Ми чітко визначаємо, що зараз ведеться війна. А великі політики розказують про АТО! Вибачте, в Парижі, коли там сталися теракти, ввели надзвичайний стан і закінчили швиденько антитерористичну операцію, тобто АТО. Якщо ж у нас ведеться війна,то треба говорити про війну. Якщо «Свобода» казала з самого початку, що необхідно вводити воєнний стан, то зразу треба було це робити.

— Але тоді МВФ не дала б кредити. Все пояснив ще колишній прем'єр пан Яценюк.

— Це брехня.

— Не тільки Яценюк обґрунтовував невведення надзвичайного стану вимогами МВФ: коли в країні війна — їй Валютний фонд грошей не дає. І пан Гройсман повторював, коли ще був спікером. І президент. Усі казали неправду?

— Усі. В Афганістані іде війна. А МВФ виділяє кошти!.. Слухайте, брехав і Арсеній Петрович, і решта. Нам, нардепам сьомого скликання, не показали жодного документа про якісь міжнародні вимоги. Чому? Бо таких вимог не існує. Зате не вводити стан — вигідно в першу чергу олігархам. Бо в іншому разі країна суцільно переходить на воєнні рейки. І тоді шоколадні фабрики мають випускати патрони, а завод «Богдан» — військову техніку.

Ми плескаємо в долоні, дякуємо Прибалтиці, що вони 50 тонн патронів нам віддали, бо вони переходять на стандарти НАТО, і їм ті старі патрони вже ні до чого. Перепрошую, так скільки ми будемо ще чекати, що нам щось дадуть? В Україні за всі роки не спромоглися побудувати жодного патронного заводу. Та навіть зараз, через два роки подій, треба було б хоча би запустити лінію — як у часи Другої світової війни. Тоді одразу будували воєнні заводи і випускали продукцію.

Я розмовляв з директорами напівприватних заводів, вони кажуть: «Ми готові катати гільзи для гаубиць». Але в Київ приїжджаю, а там кажуть: «Нам не треба».

Алена Пидгрушная

Из досье «2000»

Алексей Кайда, уроженец Запорожской области, политической деятельностью начал заниматься еще в 1989 году, став одним из организаторов в Бердянске Народного руха и общества украинского языка имени Тараса Шевченко.

Во Львове закончил университет Политехника, а в Киеве — Украинскую академию государственного управления.

В 2012 году по списку ВО «Свобода» стал народным депутатом Украины VII созыва, был первым заместителем председателя Комитета по вопросам финансов и банковской деятельности.

Кайда женат во второй раз, супруга политика — олимпийская чемпионка и чемпионка мира по биатлону Алена Пидгрушная. Запрыгнули «європеоїди»

— Усі політологи кажуть, що восени чи взимку вибухне країна — чи то заколот станеться, чи ще щось. Втім, ніхто не каже — яка політична сила, скажімо так, ще здатна когось згуртувати. «Правий сектор» після Мукачевого й згадувати не хочеться, «Свобода» — теж, даруйте, трохи вмерла.

— Навпаки, воскресла. Вона не є олігархічною партією, ми не маємо свого каналу мовлення, медіа, які слугують сильним міра сєго, намагаються нас не помічати. Більше того: спочатку нас пробували давити. Втім, бачите — витримали.

«...Згадайте події дванадцятирічної давнини, — продолжал Алексей Петрович. — Коли Тягнибока виганяли з фракції блоку «Наша Україна», а потім, коли ми вийшли на Банкову і казали Ющенкові, що так не можна робити... А нам відповідали, що ми — «рука Москви». Зрештою, така вже традиція — хто проти влади, той «рука».

Назвіть ще одну партію, де є шість народних депутатів, які або були добровольцями, або служили у лавах Збройних сил України! В жодній нема!

А у «Свободи» — віце-спікер парламенту попереднього скликання Руслан Кошулинський — старший сержант артилерії, Маркіян Лупочак — колись служив в прикордонних військах, так само — артилерія... Я був призваний під час четвертої хвилі мобілізації і служив як належить... Андрій Тягнибок не ховався за спину брата, не відмазувався, а пішов у батальйон «Січ», Юрій Сиротюк — доброволець, легіон «Свобода», Олександр Марченко — теперішній депутат, який був поранений...

У Верховній Раді нам кричали: «Складай мандат, бери автомат!» Іми це зробили. А решта — ні.

І на місця, де ми склали мандати, застрибнули інші, європеоїди. Ось хоча б один з прикладів — Лещенко, якому мама позичає 150 тис. доларів.

Я вже довго в політиці, але не можу звикнути до підлості, нахабної брехні. Коли дивлюся, що відбувається в країні, то розумію тих хлопців, які там, на передовій, кажуть: «Як у нас увірветься терпець, то ми ввірвемося в Київ».

А терпець може урватися, коли усвідомлюєш, що країну нагло грабують. Де б не був, хоч в армії, хоч ні, але політик має залишатися політиком. То я таким і залишився. І просто аналізував — що робив уряд Яценюка і продовжує робити уряд Гройсмана.

Вони роблять абсолютно усе те, що запланував Азаров, одне до одного.

Хіба ні? Підняття тарифів планували? Так. Оптимізацію шкіл збирались робити? Так. І тому подібне...

Але коли азарівці брали кредити в МВФ, Яценюк кричав «Ганьба, як можна? Це ж онукам віддавати!» А тепер ми бачимо, що так само беруть кредити МВФ!

«Свобода» озвучувала на нашому урочистому з'їзді «кодекс честі політика». Можливо, це звучить для когось пафосно, але ми це вважаємо за потрібне. Бо якщо ти перед виборами говориш певні речі, то маєш виконувати. А якщо не виконуєш, то маєш іти геть з політики».

Олег Тягнибок с трибуны съезда анонсировал марш на Покров // svoboda.org.ua

«Парламент нікудишній, треба міняти»

«...Хто б голосував за Блок Порошенка, якби вони казали «Шановні, у нас така ситуація, що ми піднімемо тарифи для населення»? Ніхто, — развивал мысль собеседник. — А «Свобода» завжди говорила ті речі, які ми і робили. І казали на біле — біле, а на чорне — чорне.

Наша партія більше ніж на 50 млн. грн. профінансувала армію. Починаючи з того часу, коли формувався батальйон «Січ», ми перекидали кошти і закуповували навіть ту саму зброю для батальйону МВС, гуманітарну допомогу, харчування, транспорт... Все закуповували — від шкарпеток до бронежилетів. У нас навіть на виборчу кампанію не вистачило коштів, бо ті кошти витратили на допомогу.

Зараз що першочергове? Забезпечення армії. Дороги можна пізніше побудувати. Але коли нам розповідають про будівництво ефемерної «Стіни», виділяються мільйони, а потім показують пару закопаних стовпів з колючим дротом, то не смішіть людей. Чого ж НАБУ мовчить? Хочу почути про «Стіну» і від НАБУ, і від ЕС, і від Яценюка, «великого будівничого».

— Яценюк з вами на майдані був — зрадив, Турчинов, Кличко, Порошенко — всі, хто стояв на трибуні, геть усі зіпсувалися. То чи залишилася в країні хоча б якась політична сила, якій ви особисто довіряєте?

— Є. «Свобода». Я можу довіряти тільки тим людям, з якими стояв пліч-о-пліч в 1993 році, або коли ми билися з «беркутами» в 2010 році, на «мовному» майдані. Тим, з ким був поруч в 2013-му й 2014-му... Тоді я був заступником керівника фракції ВР, і в мене був «розписаний» кожний депутат від «Свободи» — де на майдані має бути, чи чергує у Київській міськраді, чи веде людей на пікетування, чи розвантажує дрова, чи стоїть на Інститутській і получає дубиною по плечах. Не дивлячись на те, чи стали вони народними депутатами, чи ні, я їм довіряю.

— Отже розраховуєте, що позачергові вибори до парламенту відбудуться, принаймні, як кажуть, наступної весни?

— Ну дивіться. Беремо те, що називають «коаліцією»: БПП і «Народний фронт». І до одних, і до других довіра людей до нуля наближається. І вони будуть зубами триматися за депутатські крісла. На відміну від «Свободи». Бо саме наша політсила й спричинила передчасні вибори 2014-го, коли заявила про вихід з коаліції. Ми штучно коаліцію розігнали, щоб очистити парламент.

— Якщо БПП з «Фронтом» найближчим часом не розірвуть стосунки, що абсолютно природно, то й парламент нема чого буде розпускати. Значить, країна до кінця каденції нинішнього складу буде от в такому ж стані, як і зараз. Чи у вас інша думка?

— Я не знаю, коли саме можуть бути вибори. Але хочу побачити бодай одну фракцію, яка скаже: «Дійсно, цей парламент нікудишній, треба міняти». Знаю, більшість так і думають. То зробіть, як «Свобода»!.. Але вони до останку будуть триматися, бо в них є ще олігархічні питаннячка. Ще Одеський припортовий треба грабанути. І ще хочуть швиденько сільськогосподарську землю продати...

Так, вибори до Ради мали б відбутися. Але за політиків, які нині при владі, люди ж віддавали по 20% голосів, а тепер нарікають, що не тих обрали.

Я нікого не звинувачую, просто кажу: люди перестають замислюватися, кого приводять до парламенту. Вірять красивим обіцянкам, а потім стають заручниками недалекоглядності. Нам обіцяли «АТО за два дні»? Ото ж...

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Благородные олени и лани поселились на о. Ермаков

В начале декабря на острове Ермаков в Дунайском биосферном заповеднике были выпущены 4...

Gucci и кампания

Издание MMR сообщает о весенней кампании Gucci

2020-й будет интересным, сложным и замечательным — для...

Мы отпразднуем несколько годовщин — 250-летие Бетховена, 500-летие Рафаэля, 75-летие ООН...

То, о чем молчат: неонацистский концерт в Украине 22...

В киевском клубе «Бинго», в зале на 1500 зрителей, в день годовщины нападения...

Просто о мудреном: либертарианство

Благодаря новому президенту Зеленскому в наш активный политический словарь входит...

Комментарии 4
Войдите, чтобы оставить комментарий
виктор
16 Октября 2016, виктор

А глаза добрые-добрые и ума палата, всё то они знали, всё предвидели.Разрушили страну до основания, а на что-то построить нет ни ума ни способностей, а всё неймётся. "Нацарювал" 100 рублей и убёг, тут вся их государственная мудрость кончается, этот видать ещё не "нацарювал".

- 8 +
Дядя Митя
13 Октября 2016, Дядя Митя

И вообще хорошо было бы сосчитать сколько гвоздиков вбила ВО "Свобода" за последние годы в гроб территориальной целостности, государственного суверенитета и общественного единства Украины: знаменитые и абсолютно неадекватные высказывания пани Фарион в детском саду; акция Михайлишина и сотоварищей во Львове 9 мая 2011 года, которая прогремела на всю страну и тем не менее после которой не последовало никакой адекватной реакции со стороны тогдашних властей; прочее пиар-паразитирование на темах языка-мовы, исторической коллективной памяти, ЧФ РФ и т.п. Наивно надеюсь что когда-нибудь все таки будет дана адекватная оценка всей этой деструктивной деятельности и виновные понесут ответственность за фактический развал страны, к созиданию которой они по сути никакого отношения не имеют и никогда не имели.

- 12 +
Дядя Митя
13 Октября 2016, Дядя Митя

Ну а отказ Тягныбока и компании от всякой ответственности за события под Верховной Радой 31 августа 2015 г. вследствие которых погибло четверо бойцов НГУ, множество раненых и списание сего террористического акта в центре столицы средь бела дня на пресловутую "руку Кремля" (кстати, о которой выше упоминает и пан Кайда) есть ничто иное как цинизм высшей степени.

- 9 +
Дядя Митя
13 Октября 2016, Дядя Митя

Всем доброго времени суток!

Очень цинично сейчас звучат заявления из уст пана Кайды о некой преемственности между правительствами Азарова и Яценюка-Гройсмана: "Вони роблять абсолютно усе те, що запланував Азаров, одне до одного". Ибо те кому память не изменяет, четко помнят как в конце ноября 2013 года, тогдашний премьер-министр публично разглашал с телеэкранов (на всю тогда еще единую страну) на каких условиях МВФ предлагает Украине свою помощь и предупреждал о возможных последствиях такого сотрудничества (к слову, которые мы щедро пожинаем сегодня). В то время как бывшие оппозиционеры (а в их числе и бывшие нардепы-свободовцы VII созыва) либо тактично отмалчивались когда речь заходила о кабальных условиях кредитования, либо яро критиковали со всех возможных трибун и площадок тогдашнее правительство Азарова за его несговорчивую позицию по вопросам сотрудничества с МВФ.

Для пана Кайды и всех тех кто запамятовал в свободном доступе есть видеоматериалы от 21 ноября 2013 г. где Азаров рассказывает о требованиях МВФ и видеозапись выступления Яценюка на шустеровском шоу днем позже (22.11.2013), где один из лидеров тогдашней оппозиции всячески критикует да уличает в воровстве и коррупции "злочинну владу", а де факто занимается откровенным популизмом и демагогией, которые в итоге ни к чему хорошему не привели. И это еще мягко выражаясь...

https://www.youtube.com/watch?v=QCpi5Spx-7Q
https://www.youtube.com/watch?v=mAI6EBl7pe0

- 12 +
Авторские колонки

Блоги

Ошибка