Авангард і українська вишивка

02 Апреля 2018 1 0

У Києві, в Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка, можна познайомитися з унікальним періодом в історії української національної вишивки. За сприяння благодійної організації  «Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна» тут проходить виставка «Авангард і українська вишивка», на якій можна побачити роботи, виконані за ескізами Казимира Малевича, Олександри Екстер та інших відомих художників-авангардистів. 

На початку ХХ століття у вишивальних майстернях у селах Вербівка та Скопці Полтавської губернії відбувався цікавий експеримент співпраці художників–авангардистів та народних майстрів. Роботи тріумфально пройшли виставками, про що свідчать відгуки в пресі того часу та архівні матеріали. На жаль, самі вишиті твори були втрачені.

До нашого часу збереглися лише ескізи на папері як народних майстрів, так і художників, створені спеціально для подальшого виконання вишивальницями майстерень. Ідея відтворити їх була започаткована і реалізована за підтримки Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» через виставки і видання книги-альбому «Відроджені шедеври». 

Впродовж 10 років здійснювалася велика наукова і пошукова робота в архівах, фондах музеїв, приватних колекціях, відбувалося дослідження стилістики мистецтва авангарду, художньо-технічних особливостей техніки вишивання гладдю, якою виконувалися ці роботи. На сьогодні кількість творів, відновлених за ескізами авангардистів, становить більше 40, з них 5  — за малюнками Казимира Малевича.

За сприяння Президентського фонду Леоніда Кучми виставка з успіхом експонувалася в музеях Києва, Кропивницького, Харкова, в українському культурному центрі в Москві (2007 р.) Авторами ідеї та кураторами проекту є доктор мистецтвознавства Тетяна Кара-Васильєва (Інститут ІМФЕ ім. М. Рильського НАН України, Київ) та Георгій Коваленко (доктор мистецтвознавства, академік Російської академії мистецтв, Москва). Втілила у вишивці ескізи художників-авангардистів сучасна художниця В. Костюкова (доцент Інституту декоративного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука).

Виставка «Авангард і українська вишивка» дає можливість побачити і реально відчути той грандіозний експеримент співпраці художників- авангардистів О. Екстер, К. Малевича, Є. Прибильської, Н. Удальцової, О. Розанової та інших і народних майстрів Г. Собачко, П. Власенко, Є. Пшеченко, В. Довгошиї, роботи яких уславили мистецтво вишивки в усьому світі. 

Додівка «2000»

Початок ХХ ст. в Україні був ознаменований відродженням мистецтва вишивки. В цей час в маєтках високоосвічених жінок із знаних родин, таких як Юлія Гудим-Левкович, Наталія Яшвіль, Анастасія Семиградова, Наталія Давидова, Варвара Ханенко, організуються їхнім власним коштом майстерні, артілі, навчальні школи. Під керівництвом Наталії Давидової у 1910 р. була створена майстерня в селі Вербівка (Черкаської обл.), яка стала центром, де здійснювався зв’язок художників ангарду і народних майстрів, де реалізували свої ідеї супрематисти. Сюди у 1914 р. Давидова запрошує для художнього керівництва Олександру Екстер, а пізніше — Казимира Малевича.


Загрузка...

Звезда Голливуда надела вышиванку для нового фильма

Выбор актрисы пал на вышитое платье украинского бренда Vita Kin

Кронпринцесса Дании в черной вышиванке вышла в свет

Блогер Михаил Голуб разместил снимок принцессы в черном вышитом платье

По закону: охота на женские прелести

Одеть в прозрачную вышиванку — и будет олицетворять Украину, сбрасывающую оковы

Загрузка...

Картину Нельсона Манделы продали за $112 тысяч

На аукционе в Нью-Йорке продали за $112 тыс. картину бывшего президента ЮАР Нельсона...

Символу Парижа — 130 лет

Властями французской столицы организована серия мероприятий по случаю 130-летия...

Пропал шедевр Леонардо да Винчи

Сотрудникам музея в Абу-Даби (ОАЭ), где еще в ноябре прошлого года планировали...

Скончался режиссер «Поющих под дождем» Стэнли Донен

В субботу, 23 февраля, в возрасте 94 лет ушел из жизни американский кинорежиссёр,...

Картины Гитлера не нашли покупателя на аукционе в...

Произведения кисти фюрера не ушли с молотка: никто не изъявил желания их приобрести

Комментарии 1
Войдите, чтобы оставить комментарий
Валерий
02 Апреля 2018, Валерий

Всё хорошо , Должен сказать , что без Чёрного квадрата выставка явно слабовата . Даёшь
Чёрный квадрат !

- 4 +

Получить ссылку для клиента
Авторские колонки

Блоги

Лентаинформ
Загрузка...
Ошибка