Вперше в Україні унікальна картина про Голодомор Віктора Цимбала. Виставка «Рік 1933. Шлях додому»

17 Июля 2020 0

16 липня в Національному музеї Голодомору-геноциду презентували виставку «Рік 1933. Шлях додому» про першу в світі картину на тему Голодомору 1932–1933 років в Україні, яку нещодавно передали із Генерального консульства України в Нью-Йорку, та про її автора, українського художника-емігранта Віктора Цимбала.

Полотно «Рік 1933» — це звинувачувальний присуд українця нелюдському сталінському режиму. Віктор Цимбал зобразив тему Голодомору не ілюстративно, а символічно: померлі від голоду матір з дитиною піднімаються в Небо. Образи виражають порив угору і велич спокою вічності.

На презентації виступили Олеся Стасюк, директорка Музею Голодомору, кандидатка історичних наук, дослідниця Голодомору-геноциду; Олена Леонтович — письменниця, членкиня Спілки письменників України, дослідниця творчості Віктора Цимбала, авторка мистецтвознавчих статей і праць; Марина Принь — в.о. головного зберігача фондів музею; Олена Лодзинська — представниця Музею шістдесятництва.

Хто такий Віктор Цимбал? У Чехословаччину Віктор Цимбал емігрував після поразки армії УНР. У Празі він отримав освіту маляра, графіка і художника театральних декорацій та навіть переміг у престижному конкурсі. Утім, життя погнало його далі, і в Аргентині митець змушений був починати усе спочатку. Визнання, а також гроші прийшли до нього у сфері графічної комерційної реклами. «Світові фірми були захоплені його працями. Його вважали найкращим графіком Південної Америки, в доказ чого він дістав шість медалей і грамоти від численних фірм та Аргентинського Товариства Мистців», — згадувала в мемуарах його дружина.

Цитата митця: «Розметайте нарешті цю в’язницю народів і звільніть Україну, а з нею і решту поневолених націй!» — закликав він. Цимбал розумів, що через своє минуле він ніколи не зможе повернутися додому, тому в одному з листів він просив сестру вислати йому з України до США, де він жив з 1960 року, грудочку рідної землі з місця, де стояла Десятинна церква, звідки починалась Українська держава.

Через масштабну совєтську кампанію приховування Голодомору, із якою намагався боротися Віктор Цимбал (він писав статті до газет і збирав кошти для допомоги біженцям з СССР), кожна презентація картини супроводжувалася протестами місцевих комуністів. Так, наприклад, відбулося, коли картину вперше експонували в галереї Мюллер у Буенос-Айресі.

Що ще можна побачити на виставці? Крім картини «Рік 1933», в музеї експонується також цикл політичних карикатур «Лукомор’є», створений митцем і опублікований окремою книжкою 1949 року в Буенос-Айресі. У передмові Цимбал пояснює назву «Лукомор’є» як похідну від кореня «мор» («наприклад, морити голодом»). На 16 карикатурах зображено радянські злочини – масові вбиства, створення колгоспної системи, Катинь, примусову репатріацію, а також Маркса й Леніна, Сталіна, Троцького тощо.

Про Музей Голодомору: Єдиний у світі музей, присвячений геноциду українців. Ми навчаємо протистояти ненависті та порушенню прав людини, застерігаємо суспільство від повторення вчинення злочину геноциду шляхом накопичення і поширення знань про Голодомор.

Голодомор-геноцид — це один із найбільших злочинів в історії людства. Дії совєтського режиму в Україні мали на меті повне знищення української нації шляхом вбивства голодом, терору, репресій, депортації однієї частини населення, і, відповідно, залякуванням,  проведенням тотальної  русифікації, знищенням культури, ідентичності іншої частини української нації.

Адреса: м. Київ, вул. Лаврська, 3 (метро «Арсенальна»).

Виставка триватиме з 16 липня до 18 вересня 2020 року.

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

«Про щастя»: у Києві відбулася найтепліша виставка...

31 липня в галереї Spivakovska ART:EGO відбулася закрита презентація художньої виставки Анни...

У Києві відбудеться виставка Андрія Хіра "Хтонічні...

29 липня в арт-центрі Я Галерея почне діяти виставка Андрія Хіра "Хтонічні Хроніки".

Музей історії Києва представить експозицію,...

22 липня Музей історії Києва представить експозицію, приурочену до 30-ї річниці підняття...

«Год 1933. ПУТЬ ДОМОЙ»: выставка о всемирно известном...

«Год 1933. Путь домой» — это история о Викторе Цымбале, искусстве, Голодоморе и...

Картина П'єра Гудро "Коханці або Блудний син з повією"...

Картина П'єра Гудро (Pierre Gaudreaux; Paris, ca.1698 – Mannheim, 1731) "Коханці або Блудний син з повією"...

Dymchuk Gallery представляє груповий проект "Виставка на...

Dymchuk Gallery представляє груповий проект “Виставка на вимогу”, у якому зібрані...

Петриковка и амуры: в центре Житомира появился...

В Житомире на пешеходной улице Михайловской во дворе кинотеатра им. И. Франко появился...

С художника Марчука хотят взыскать 5,5 млн грн за...

Хозяйственный суд Киева постановил взыскать более 5 млн грн с ООО "Выставочный...

«Про щастя»: выставка живописи Анны Чичериной

Украинская художница Анна Чичерина представляет свою вторую серию картин под...

Бэнкси пожертвовал свои картины на благотворительный...

Уличный художник из Великобритании Бэнкси пожертвовал триптих Вид на Средиземное...

Український медіа-арт: віртуальний Чорнобиль...

Вперше українські митці продемонструють діджитальну експозицію присвячену Чорнобилю...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка