Лемківські пісні зазвучать на батьківщині Антонича

24 Ноября 2020

27 листопада у лемківському селі Новиця, де народився український поет Богдан Ігор-Антонич, відбудеться концерт «Lemkovyna-Lem». Давні лемківські пісні знов лунатимуть у столітніх стінах Дому Ікон та переплітатимуться з музичними імпровізаціями і відео-артом. Творити у Новицю, що розташована у Горлицькому повіті в Польщі, приїдуть українські, польські та білоруські митці. Режисеркою дійства «Lemkovyna-Lem» є львів’янка Уляна Горбачевська.

«Lemkovyna-Lem» не буде звичним онлайн-концертом. Це радше набування разом, роздуми та занурення в пісні в унікальному місці серед лемківських гір, де проходило дитинство Богдана-Ігоря Антонича. Концерт відбуватиметься у старовинному дерев’яному будинку, який колись слугував у Новиці корчмою, згодом поштовою станцією, а тепер є Домом Ікон. Атмосферу доповнюватиме відео-арт, створений на основі фотографій лемківського краю 1920-30 років з родинного архіву Венгриновичів.

«Lemkovyna-Lem» — це несподіване сучасне поєднання унікальних голосів, інструментів і відео-арту, яке занурить слухача у світи лемківської пісні, де перетинаються безгранична пристрасть і космічна меланхолійність.

Уляна Горбачевська: «Діапазон лемківських пісень є просто унікальним: від смішних і драйвових пісень, до настільки витончених, що можна класти на симфонічну музику. У них є всі прояви буття: від смерті і метафізики, до любовної вибухової пристрасної енергії. Вони настільки сильні, що залишились і звучать до наших днів, хоча  вже щезнув той лемківський космос, який їх створив».

Творці дійства:

Уляна Горбачевська — відома українська співачка і дослідниця автентичних пісень, режисерка дійства.

Юлія Дошна — дослідниця та виконавиця лемківських пісень, котра перейняла їх від матері та бабусі. Якщо в Польщі йде мова про народну пісню, її ім'я — перше, що виникає на устах.

Олексій Ворсоба — білоруський композитор та віртуозний акордеоніст.

Ришард Лятецький — польський мультиінструменталіст, який творить музику, що виникає тут і зараз. Віце-президент Польського товариства сучасної музики.

Мацей Кудлацік — польський мультиінструменталіст, універсальний і майстерний музикант-імпровізатор на струнних. Пише і виконує музику для фільмів.

VJ groupe CUBE — одна з перших та найвідоміших в Україні група відеомейкерів, яку у проєкті представляє VJ Glow (Сергій Пілявець). Група бере участь у знакових арт-фестивалях, робить мапінг, медіаінсталяції, відеографіті на будівлях.

До концерту увійдуть, як добре відомі лемківські пісні («Ой, верше, мій верше», «Гамерицький край», «Кедь ми прийшла карта»), так і рідкісні, відшукані в пісенниках та архівах. Остаточної програми ще не знають навіть самі виконавці, бо кожного разу «Lemkovyna-Lem» — інша. Співачки, музиканти та віджей зберуться у Новиці за кілька днів перед стрімом, щоб разом створювати концерт. «Ми хочемо прислухатись до Новиці. Ця земля сама підкаже, які пісні їй пасують зараз», — розповідають митці.

Уляна Горбачевська: «Хай ці пісні співають нами. Я впевнена, що навіть через екран монітору ця енергія гір, енергія цього старезного дому, каміну з вогнем, цих пісень, буде відчутна… Ми будемо разом: люди, що сидять у своєму домі і ми у дерев’яному домі в Новиці. Можна буде разом з нами налити собі вина в келихи, поспівати, поплакати, порадіти… Я б сказала, що це буде радше не концерт, а спільне набування».

Довідка:

 «Lemkovyna-Lem» розпочалося з майстер-класів у Новиці минулого року. Згодом було презентовано в Польщі та Україні. Кожного разу концерт змінюється. 2020 року відбулись камерна презентація у «Дідовій Хатчині» на Гуцульщині та концертом в приміщенні старого трамвайному депо «Lem Station» у Львові. Цього року, у зв’язку із карантином, необхідно було перейти в онлайн-формат. Щоб глядачі відчули енергетику Лемківщини, творці дійства вирішили влаштувати стрім з атмосферного, камерного дійства у Новиці. Із давнього дерев’яного будинку, в історії якого нашарувалося і сакральне, і життєве, як і в лемківських піснях.

До слова, візуальним символом проєкту стала унікальна бісерна прикраса «лемківська криза», а додане в назві слово «лем», характерне для лемківської бесіди, зазвичай підсилює зміст або ж означає «лише», «тільки»...

Новиця – лемківське село Горлицького повіту Малопольського воєводства у Польщі. Щороку тут проводяться театральний фестиваль «Innowica» та музичний фестиваль «Jazz Bez», що збирають артистів переважно з Польщі та України. Тут діє українсько-словацько-польський хор «Nowicanto». У Домі Ікон (Dom Ikon) проводяться міжнародні майстер-класи з іконопису. Ікони, створені на майстер-класах, стануть фоном для Дійства «Lemkovyna-Lem».

Проєкт профінансовано Міністерством культури і національної спадщини Польщі в рамках Багаторічної програми NIEPODLEGŁA на 2017-2022 рр., в рамках дотаційної програми Інституту Адама Міцкевича "Культурні помости" i ZAiKS".

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

«Место встречи. Новый год»: любимые новогодние песни и...

До Нового года осталось несколько дней. И хотя синоптики не обещают снега, телеканал...

Оля Полякова призналась, как зарабатывает на жизнь во...

Звезда украинского шоу-бизнеса, Королева ночи Оля Полякова призналась, что несмотря на...

В Нотр-Даме провели первый после пожара...

Хор собора Парижской Богоматери дал первый концерт после пожара в соборе в апреле...

Відомий гурт ФлайzZzа відсвяткував 20-річчя на...

13 грудня 2020 року гурт ФлайzZzа відсвяткував свій ювілейний день народження.

"Зимние чудеса": настоящая музыкальная магия от...

Многие считают "тиктокеров" героями нашего времени, но в Украине есть множество...

Бенефис Филиппа Киркорова: лучшее, любимое и только...

В субботу, 5 декабря, в 22:00 «Интер» покажет музыкальный концерт «Бенефис...

Букмекеры сделали первые ставки на Евровидение-2021

Несмотря на то, что конкурсанты еще не представили свои песни, букмекеры дали первые...

Украинский паб оштрафовали на 200 тысяч гривен за...

Львовский паб "Железная шапка", который расположен на улице Театральной, оштрафовали...

Евровидение-2021: состоится ли конкурс в этом году

Международный конкурс Евровидение обязательно состоится в 2021 году, однако...

Вышли два неизданных трека Дэвида Боуи: каверы на...

Сегодня, 8 января, британскому певцу Дэвиду Боуи могло бы исполниться 74 года. Ко дню...

От Виктора Павлика до Pink Floyd: какую музыку слушают...

Патрульная полиция Киева к праздникам сделала гражданам оригинальный подарок –...

25 грудня відбудуться онлайн-посиденьки "Різдво з...

Музиканти з 8 країн привітають українців з різдвяними та новорічними святами. Zoom-подія...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка