Шопен, піонер польського альпінізму і автор музики до фільму "Дракула" в одному концерті

19 Октября 2020

Цього року увесь музичний світ відзначає 210-річчя від дня народження Фридерика Шопена. Україна - музична  приєднується до вшанування великого композитора-романтика концертами, серед яких традиційно виділяються проєкти, організовані Фундацією Pro Musica Viva в особі диригента і великого подвижника в царині академічної музики - Романа Реваковича, який вже більше 30 років активно підтримує музичний діалог між Україною та Польщею.

Протягом жовтня-листопада на філармонічну публіку чекають три концерти у Львові (9.10), Києві (28.10) та Хмельницькому (20.11).

Програма складається з Концерту №1 для фортепіано з оркестром мі мінор Фридерика Шопена (1830); Серенади для струнних Мєчислава Карловіча (1897) та твору «Орава» для камерного оркестру Войцєха Кіляра (1986).

У концерті візьме участь молодий польський піаніст  Томаш Марут, який перебуває під мистецькою опікою Інституту імені Фридерика Шопена в рамках програми «Молоді таланти» та Національний симфонічний оркестр України (у Києві), а згодом оркестр Хмельницької філармонії. Диригент – Роман Ревакович.

Доля відзначила Шопена печаткою геніальності, а сучасність залишила в його свідомості неминущий слід. Композитор народився в епоху Наполеона, дорослішав у Варшаві напередодні листопадового повстання поляків проти царської Росії, але в дні повстання у 1830 році знаходився вже на чужині - у Відні і Німеччині. Зрештою польський композитор осів в Парижі - культурній столиці Європи того часу - ні на хвилину не забуваючи про Польщу. Йому радили писати опери і симфонії, щоб піднятися до рівня визнаних композиторів, а Шопен піднявся, пишучи майже тільки для одного інструмента - фортепіано, віддаючи перевагу не монументальним жанрам, а мініатюрам - танцям, ноктюрнам, баладам, прелюдіям. Знамениті піаністи його часу прагнули  великих залів, підкоряючи публіку гучними, ефектними п'єсами і віртуозною технікою, а Шопен любив м'яке, тихе звучання, приділяючи неабияку увагу найтоншим нюансам виконання, і вважав за краще камерні зали.

Концерти стали першими значними творами, які Шопен створив після закінчення навчання. Твори були представлені музичній еліті Варшави, а потім - широкій публіці в Театрі Народовому. Рецензент Стефан Витвицький, який слухав прем'єру Концерту e-moll, писав: «Фридерик Шопен створив другий великий концерт [...] Цей твір генія». Він створювався під впливом першого кохання композитора  до Констанції Гладковської та представляє тип романтичного концерту. Саме його ми і почуємо у виконанні українського оркестру та польського піаніста – лауреата багатьох міжнародних конкурсів, зокрема IV премії 50-го Польського національного конкурсу піаністів Фридерика Шопена у Варшаві-2020.

З легкої  диригентської палички Романа Реваковича музика композитора, диригента і… піонера польського альпінізму Мєчислава Карловіча, - звучатиме в Україні не вперше. Завдяки своїм симфонічним творам Карлович зайняв в неоромантичному напрямку музики Європи початку ХХ століття одне з найпомітніших місць. Якби він не загинув у віці тридцяти трьох років під лавиною, зміг би створити ще багато видатних творів, проте його звершення в області симфонічної музики і так залишаються унікальними.

Ім’я сучасного польського композитора Войцеха Кіляра – також не випадкове у цій програмі, адже народився він у 1932 році у Львові. Один з найбільш значних - поряд з  Лютославським, Пендерецьким і  Гурецьким - польських композиторів другої половини XX століття. Більш широкому загалу композитор відомий за музику до більш ніж 160 фільмів, серед яких: «Земля обітована» Aнджея Вайди, майже всі фільми Kшіштофа Зануссі, «Дев’яті врата» та «Піаніст» Романа Поланського, «Дракула» Френсіса Форд Копполи, за яку отримав премію Американського товариства композиторів, авторів і продюсерів ASCAP Award в Лос-Анджелесі і премію Best Score Composer на фестивалі фільмів жахів в Сан-Франциско.

До того, як Кіляр написав свій найвідоміший твір - симфонічну поему «Кшесани» - він вважався провідним представником польського музичного авангарду. Тоді він уже написав RIFF 62 ультрасучасну композицію за звучанням і  формою, яка стала символом бунту проти традиції, маніфестом майбутнього. На фестивалі «Варшавська осінь» RIFF 62 викликала справжній фурор.

Потім композитор захопився іншим авангардом - мінімалістичною музикою. Orawa для камерного оркестру, яка прозвучить в цій українській серії концертів написана вже в іншій стилістиці: Кіляр майже відмовився від авангардних технічних засобів, користувався більш спрощеною музичною мовою, вважав за краще використовувати сильне звучання і впливати на емоції.

Проєкт відбувається завдяки дофінансованню з коштів Міністра Культури та Національної Спадщини Республіки Польща з Фонду Промоції Культури та Польського інституту у Києві.

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

Лемківські пісні зазвучать на батьківщині Антонича

27 листопада у лемківському селі Новиця, де народився український поет Богдан...

Лемківські пісні зазвучать на батьківщині Антонича

27 листопада у лемківському селі Новиця, де народився український поет Богдан...

"Бумбокс" прокомментировали сорванный концерт во...

13 ноября во Львове проходил концерт группы "Бумбокс", который был прерван полицией. В...

«Место встречи» на «Интере»: балерина Полякова, Джо...

Уже в эту субботу, 7 ноября, в 20:30 на телеканале «Интер» стартует музыкальный...

Новое «Место встречи» – на «Интере»

В субботу, 7 ноября, в 20:30 на телеканале «Интер» стартует музыкальный проект...

Оля Полякова отменила концерт в Киеве из-за...

Певица Оля Полякова, которая еще недавно боролась за права артистов проводить...

Shazam составил рейтинг самых популярных песен за свою...

Сервис Shazam, которая помогает пользователям идентифицировать песни, опубликовала...

Евровидение-2021: организаторы ввели новые правила

Все артисты, которые будут представлять свои страны на конкурсе "Евровидение-2021",...

Вышел посмертный альбом Эннио Морриконе

Лейбл Decca Records и итальянская компания CAM выпустили посмертный альбом итальянского...

Организаторы Грэмми изменили название номинации...

Американская академия звукозаписи сообщила об изменении названия номинации...

Weeknd и Roddy Ricch лидируют в номинациях American Music Awards 2020

Номинанты на премию American Music Awards были объявлены 26 октября 2020 года. Лидерами по числу...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка