Лемківські пісні зазвучать на батьківщині Антонича

26 Ноября 2020

27 листопада у лемківському селі Новиця, де народився український поет Богдан Ігор-Антонич, відбудеться концерт «Lemkovyna-Lem». Давні лемківські пісні знов лунатимуть у столітніх стінах Дому Ікон та переплітатимуться з музичними імпровізаціями і відео-артом. Творити у Новицю, що розташована у Горлицькому повіті в Польщі, приїдуть українські, польські та білоруські митці. Режисеркою дійства «Lemkovyna-Lem» є львів’янка Уляна Горбачевська.

«Lemkovyna-Lem» не буде звичним онлайн-концертом. Це радше набування разом, роздуми та занурення в пісні в унікальному місці серед лемківських гір, де проходило дитинство Богдана-Ігоря Антонича. Концерт відбуватиметься у старовинному дерев’яному будинку, який колись слугував у Новиці корчмою, згодом поштовою станцією, а тепер є Домом Ікон. Атмосферу доповнюватиме відео-арт, створений на основі фотографій лемківського краю 1920-30 років з родинного архіву Венгриновичів.

«Lemkovyna-Lem» — це несподіване сучасне поєднання унікальних голосів, інструментів і відео-арту, яке занурить слухача у світи лемківської пісні, де перетинаються безгранична пристрасть і космічна меланхолійність.

Уляна Горбачевська: «Діапазон лемківських пісень є просто унікальним: від смішних і драйвових пісень, до настільки витончених, що можна класти на симфонічну музику. У них є всі прояви буття: від смерті і метафізики, до любовної вибухової пристрасної енергії. Вони настільки сильні, що залишились і звучать до наших днів, хоча  вже щезнув той лемківський космос, який їх створив».

Творці дійства:

Уляна Горбачевська — відома українська співачка і дослідниця автентичних пісень, режисерка дійства.

Юлія Дошна — дослідниця та виконавиця лемківських пісень, котра перейняла їх від матері та бабусі. Якщо в Польщі йде мова про народну пісню, її ім'я — перше, що виникає на устах.

Олексій Ворсоба — білоруський композитор та віртуозний акордеоніст.

Ришард Лятецький — польський мультиінструменталіст, який творить музику, що виникає тут і зараз. Віце-президент Польського товариства сучасної музики.

Мацей Кудлацік — польський мультиінструменталіст, універсальний і майстерний музикант-імпровізатор на струнних. Пише і виконує музику для фільмів.

VJ groupe CUBE — одна з перших та найвідоміших в Україні група відеомейкерів, яку у проєкті представляє VJ Glow (Сергій Пілявець). Група бере участь у знакових арт-фестивалях, робить мапінг, медіаінсталяції, відеографіті на будівлях.

До концерту увійдуть, як добре відомі лемківські пісні («Ой, верше, мій верше», «Гамерицький край», «Кедь ми прийшла карта»), так і рідкісні, відшукані в пісенниках та архівах. Остаточної програми ще не знають навіть самі виконавці, бо кожного разу «Lemkovyna-Lem» — інша. Співачки, музиканти та віджей зберуться у Новиці за кілька днів перед стрімом, щоб разом створювати концерт. «Ми хочемо прислухатись до Новиці. Ця земля сама підкаже, які пісні їй пасують зараз», — розповідають митці.

Уляна Горбачевська: «Хай ці пісні співають нами. Я впевнена, що навіть через екран монітору ця енергія гір, енергія цього старезного дому, каміну з вогнем, цих пісень, буде відчутна… Ми будемо разом: люди, що сидять у своєму домі і ми у дерев’яному домі в Новиці. Можна буде разом з нами налити собі вина в келихи, поспівати, поплакати, порадіти… Я б сказала, що це буде радше не концерт, а спільне набування».

Довідка:

 «Lemkovyna-Lem» розпочалося з майстер-класів у Новиці минулого року. Згодом було презентовано в Польщі та Україні. Кожного разу концерт змінюється. 2020 року відбулись камерна презентація у «Дідовій Хатчині» на Гуцульщині та концертом в приміщенні старого трамвайному депо «Lem Station» у Львові. Цього року, у зв’язку із карантином, необхідно було перейти в онлайн-формат. Щоб глядачі відчули енергетику Лемківщини, творці дійства вирішили влаштувати стрім з атмосферного, камерного дійства у Новиці. Із давнього дерев’яного будинку, в історії якого нашарувалося і сакральне, і життєве, як і в лемківських піснях.

До слова, візуальним символом проєкту стала унікальна бісерна прикраса «лемківська криза», а додане в назві слово «лем», характерне для лемківської бесіди, зазвичай підсилює зміст або ж означає «лише», «тільки»...

Новиця – лемківське село Горлицького повіту Малопольського воєводства у Польщі. Щороку тут проводяться театральний фестиваль «Innowica» та музичний фестиваль «Jazz Bez», що збирають артистів переважно з Польщі та України. Тут діє українсько-словацько-польський хор «Nowicanto». У Домі Ікон (Dom Ikon) проводяться міжнародні майстер-класи з іконопису. Ікони, створені на майстер-класах, стануть фоном для Дійства «Lemkovyna-Lem».

Проєкт профінансовано Міністерством культури і національної спадщини Польщі в рамках Багаторічної програми NIEPODLEGŁA на 2017-2022 рр., в рамках дотаційної програми Інституту Адама Міцкевича "Культурні помости" i ZAiKS".

Новости шоу-бизнеса: В США объявили полный список номинантов "Грэмми" 2021 года

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

Нові музичні герої країни: сучасна концертна увертюра

19 серпня о 19:00 на майданчику біля Музея Історіі України відбудеться святковий...

Большие премьеры на Интере - концерты и шоу самых...

Телеканал «Интер» продолжает радовать зрителей яркими музыкальными событиями....

На концерте ко Дню Независимости выступят 35...

На концерте ко Дню Независимости выступят 35 артистов и коллективов, среди них Нина...

В грандиозном шоу канала «Украина» ко Дню...

24 августа телеканал «Украина» приглашает зрителей на масштабное празднование...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка