Частина земель Національної академії аграрних наук може бути втрачена через відсутність належного обліку – Рахункова палата

04 Августа 2020 0

Національна академія аграрних наук не здійснює належного обліку земель, які знаходяться в її користуванні. Через це є загроза втратити частину з них. Про це свідчать результати аудиту ефективності використання Національною академією аграрних наук України коштів держбюджету та управління об'єктами державної власності, що мають фінансові наслідки для державного бюджету. Відповідальний за його проведення – член Рахункової палати Віктор Богун.

Зокрема, аудит встановив, що НААН не забезпечує належного кількісного та вартісного обліку земельних ділянок. З часу попереднього аудиту (2017 рік) Національна академія аграрних наук так і не провела інвентаризацію об'єктів нерухомості, включаючи землі, надані їй та її підприємствам, установам, організаціям у постійне користування. Тому проведення суцільної інвентаризації і тепер є актуальним.

На початок 2020 року в постійному користуванні НААН перебуває 465 тис. га землі. Але до Державного земельного кадастру внесені відомості лише про 320 тис. га (69%). Дані про 145 тис. га земель відсутні. Реєстрація права постійного користування земельними ділянками також здійснена частково.

У користуванні державних підприємств Академії перебуває 336 тис. га сільськогосподарських угідь. Врожайність основних с/г культур на цих підприємствах значно нижча ніж в середньому в Україні. Через це недоотримано майже 1,5 млрд грн у 2018 році та 1,3 млрд грн у 2019-му чистого доходу (виручки) від реалізації продукції.

Наприклад, у 2018 році врожайність зернових і зернобобових була на 35% нижчою за середню в Україні, соняшнику, ріпаку – на чверть. Минулого року врожайність зернових і зернобобових на держпідприємствах була нижчою на 33%, соняшнику – на 26%, ріпаку – на 23%.

При цьому під час реалізації вирощеної продукції не враховувались тенденції ринку, що спричинило недоотримання 883 млн грн виручки.

За висновками Рахункової палати, окремі управлінські рішення НААН та її суб'єктів господарювання, які використовують земельні ділянки державної власності, призводять до фактичної втрати державою таких об'єктів та містять корупційні ризики.

Так, держава фактично втратила права на 11,2 га земельних ділянок чотирьох наукових установ у Києві та Одесі, які Національна академія аграрних наук отримала в безстрокове безоплатне користування для дослідних і навчальних цілей. НААН надала згоду на будівництво житлових будинків/комплексів, зміну цільового призначення земельних ділянок, а в подальшому погодила договори про будівництво на вказаних землях.

Разом з тим є ризики, що наукові установи сплачуватимуть штрафи за неналежне виконання договорів про будівництво – 3% кошторисної вартості об'єкта, але не менше 1 млн гривень.

Рахункова палата звертає увагу, що в договорах про спільну діяльність установ Академії з комерційними структурами також міститься загроза фактичної втрати земель.

Загалом Національній академії аграрних наук на праві господарського відання належить державне майно вартістю 5,6 млрд гривень, зокрема в користуванні держпідприємств – об'єкти вартістю 3,4 млрд гривень. Найбільшу частку майна НААН займають земельні ділянки – 53%, будівлі складають 42%, інженерні споруди та об'єкти незавершеного будівництва – 6%.

Лише десята частина нерухомості (окрім земельних ділянок) має зареєстровані речові права. Всього держреєстрації підлягають речові права на майже 13,5 тис. об'єктів.

Рахункова палата звертає увагу, що зростають площі приміщень, які не використовуються. Так, із майже 1,1 млн кв м загальної площі 772 тис. кв. м перебувають в непридатному для використання стані, ще 284 тис. кв. м в проаналізований період були придатні до експлуатації, проте не використовувалися.

Звіт та Рішення за результатами аудиту опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

Завершение инвентаризации государственных...

Завершение инвентаризации сельскохозяйственных земель государственной...

Рада предварительно одобрила приватизацию земель...

Верховная Рада приняла в первом чтении законопроект №3012-2, которым предлагается...

Шмыгаль назвал преждевременным введение налога с...

Премьер-министр Денис Шмыгаль считает преждевременным введение налога с каждого...

СБУ вернула Киеву в коммунальную собственность 400...

Служба безопасности Украины (СБУ) помогла возвратить киевской городской общине почти...

Зеленский подписал закон о рынке земли

Президент Украины Владимир Зеленский подписал Закон «О внесении изменений в...

Рада приняла закон об открытии рынка земли

Ночью 31 марта Верховная Рада приняла во втором чтении и в целом законопроект №2178-10 "О...

Украина и Турция углубят сотрудничество в...

Украина и Турции договорились об углублении сотрудничества для создания совместных...

Госстат подтвердил падение ВВП во втором квартале на...

Реальный валовой внутренний продукт (ВВП) Украины во втором квартале 2020 года по...

«Укрпочта» отправила в принудительный отпуск 20%...

Гендиректор «Укрпочты» Игорь Смелянский заявил, что разработал методику...

В Укрзализныце анонсируют снижение тарифов на...

В АО "Укрзализныця" планируют уменьшать тарифы на грузовые перевозки по некоторым...

ФГИУ выставил на аукцион второй завод...

Фонд государственного имущества объявил о проведении второго аукциона по...

Чешская Škoda планирует участвовать в достройке...

В чешской компании Škoda JS a.s. готовы участвовать в достройке третьего и четвертого...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка