НСЗУ «заморозила» ковідні пакети й виплати на зарплатню медиків

07 Мая 2021

 

Багато українських медиків не отримали заробітну платню напередодні Великодня і травневих вихідних. Через технічний дефолт Національної служби здоров'я «заморожені» і ковідні пакети лікарень.

Розслідування експертів Revival Institute for Future відкрило громадськості тривожні дані. Пройшов місяць зі спливу дедлайну, однак НСЗУ фіналізувало контрактування лише 24% заявок на фінансування. Хоча б один договір отримало лише 38% медичних закладів.

Національна служба здоров'я профінансувала систему охорони здоров'я лише на 15,6% від середнього рівня останніх 3 місяців. Це при тому, що з грошей НСЗУ близько 60% йде на зарплати медиків [посилання]. А фінансування лікарень з інших джерел нижче за зарплати медиків на 7%, і часто не може бути мобілізовано через цільове призначення.

Такою затримкою НСЗУ створює «ефект доміно» у вигляді дисфункцій по всій системі державних інститутів.

«Уряд профінансував, Мінздоров'я затвердив необхідні нормативні документи. Все для того, щоб Програма медичних гарантій служила пацієнтам і забезпечувала умови роботи для медиків. Якщо ж останніх позбавили засобів існування – значить, знову постраждає пацієнт. Він отримає виснаженого медика або відсутність цих медичних послуг в місцевості», – говорить Вадим Арістов, MD/MBA, інфекціоніст, правозахисник медиків, консультант лікарень і великого бізнесу (Revival Institute for Future).

За законодавством, НСЗУ є Службою і повинна надавати адміністративні послуги. В світі бізнесу якість послуг оцінюється за NPS (Net Promoter Score, індекс лояльності споживачів). Цей показник стрімко погіршується не лише у пацієнтів, а й у лікарень. Попри те, що це вже третє контрактування. Чинна команда Національної служби здоров'я готувалась з 2018 року і мала достатньо часу, щоб відпрацювати операційні процеси всередині та ззовні.

Окрім затримки із контрактуванням та виплатою є ще одне сутнісне питання – скільки грошей? Вимоги НСЗУ та фінансування пакетів – змінюються на ходу. А це означає, що керівників лікарень вчергове випустили у фінансовий рік без даних для планування витрат. [посилання]

«А потім дивуються, що понад 30 тис. українських медиків за рік звільнилися [посилання]. Це класика низького NPS – користувачі послуг «голосують ногами». Мігрують туди, де менеджмент кращий, ніж в НСЗУ. – каже Вадим Арістов. – Рядові працівники Служби зробили все, що змогли: безсонні ночі, безкінечні вибачення перед лікарнями... Проблема не у виконавцях НСЗУ, а у керівниках і кураторах цієї системи − бракоробах [посилання]. Вони зробили НСЗУ невідповідною для роботи з Кабміном і  лікарнями. І заклали неправильну оргструктуру служби. Це робить її вкрай нешвидкою та неадаптивною».

Як роз'яснив експерт, до отримання перших грошей лікарня повинна пройти каскад з шістьох підрозділів НСЗУ. На цих бюрократичних поневіряннях витрачається час і робляться помилки.

Експерти Revival Institute for Future багато разів застерігали про неминучість операційного дефолту Служби [посилання]. І він багато разів вже відбувся. Це завше компенсували запобіжними заходами Президент і Уряд, керівники лікарень та родини медиків.

Натомість світові сервісні оргструктури сьогодні базуються на мультидисциплінарних командах. Здатних швидко і без естафети давати результат.

За словами Вадима Арістова, за ці роки можна було створити чат-боти і robotic process automation зі збору даних. Автоматизувати обробку. Пропрацювати комунікацію з усіма стейкхолдерами Уряду, що дозволило б укладатися в план. 

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

В Украине за сутки 5 572 новых случаев инфицирования...

В Украине по состоянию на утро понедельника зафиксировано 5 572 новых случаев...

Парламент установил выплаты вирусологам

Нардепы поддержали в первом чтении и в целом законопроект, предусматривающий льготы и...

Минздрав обещает выплатить повышенные зарплаты...

Президент Украины Владимир Зеленский провел селекторное совещание с представителями...

Степанов назвал достойную зарплату для врачей

Министр здравоохранения Украины Максим Степанов считает, что нынешний уровень...

Половина областей рассчитались с медиками за март

Уже 12 областей Украины на 100% выплатили надбавки к зарплатам за март медикам, которые...

МОЗ: затримка виплат надбавок медикам буде каратися...

Глава МОЗ Максим Степанов заявив, що буде наполягати на прийнятті необхідних рішень, в...

Введение в эксплуатацию "Северного потока - 2" не...

Министр иностранных дел Дмитрий Кулеба заверил, что введение в эксплуатацию...

МВФ заявил о прогрессе в переговорах с Украиной

Международный валютный фонд (МВФ) и Украина на переговорах добились определенного...

Нацбанк прокомментировали скачек инфляции

До 9,5% (с 8,4% в апреле) в годовом измерении ускорилась инфляция в мае 2021 года. В...

Выплату "карантинных" для ФЛП завершили

Выплату "карантинных" 8 тыс. грн помощи физическим лицам-предпринимателям завершили.

В Украине за год выросли тарифы на коммуналку

Средние цены на жилье, воду, электроэнергию, газ и другие виды топлива в Украине за май...

Работающим пенсионерам повысили пенсии

Органы Пенсионного фонда провели перерасчет пенсий работающим пенсионерам - пенсии...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка