Валерій Пацкан: За 2020 рік з держбюджету не використали понад 67 млрд грн, найбільше – в МОЗ та Мінсоцполітики

25 Января 2021

Попри перевиконання плану доходів державного бюджету за 2020 рік, видатки менші плану на понад 67 млрд грн. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи виконання Державного бюджету України у 2020 році.

«Недоліки планування низки бюджетних програм та неефективні управлінські рішення при використанні бюджетних коштів призвели до невиконання плану видатків на 5% — 67,3 млрд грн», — сказав Валерій Пацкан.

Наприклад, менші плану видатки за бюджетними програмами МОЗ — на 10,5 млрд грн (7,7%). З них, 2,7 млрд грн — на відшкодування витрат на медобслуговування населення внаслідок оплати фактично наданих послуг; 2,4 млрд грн — на підготовку та підвищення кваліфікації кадрів у сфері охорони здоров'я; 2,1 млрд грн — на закупівлю засобів індивідуального заходу, тестів, обладнання та доплати працівникам лабораторій МОЗ (кошти Фонду боротьби з COVID-19); 1 млрд грн — на закупівлю медикаментів і лікарських засобів через довготривалі процедури закупівель.

Менше запланованого на 5,8 млрд грн видатки Мінсоцполітики за бюджетними програмами, зокрема, що здійснюються за рахунок коштів Фонду боротьби з COVID-19, на надання Пенсійним фондом України одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, – на 4,7 млрд грн (56%), фінансової допомоги Фонду соцстрахування України для виплат медпрацівникам та членам їхніх сімей — майже на 171 млн грн (73%). Це спричинено, зокрема оплатою фактично наданих виплат.

Не виконаний план видатків Державним агентством автомобільних доріг України — на 4 млрд грн (4,2%), Мінекономрозвитку — на 3,8 млрд грн (14,3%), МОН — на 3,7 млрд грн (8,2%), МВС — на 2,9 млрд грн (2,8%), Міноборони — на 1,6 млрд грн (1,4%).

«За усталеною практикою деякі видатки «освоюються» наприкінці року. Упродовж року окремі видатки були менші запланованих, а у грудні — вдвічі більші ніж середньомісячні. А це збільшує ризики неефективного використання коштів», — наголосив Голова Рахункової палати.

За деякими бюджетними програмами 100% запланованих на січень—грудень видатків загального фонду проведено у грудні. Зокрема, 728 млн грн — на розвиток системи екстреної медичної допомоги та модернізацію і оновлення матеріально-технічної бази медзакладів (бюджетна програма МОЗ); 468 млн грн — на забезпечення захисту прав та інтересів України під час урегулювання спорів, розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб'єкта та України, а також забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини (бюджетна програма Міністерства юстиції України); 31 млн грн — на утилізацію твердого ракетного палива (бюджетна програма Державного космічного агентства України); 30 млн грн — на будівництво об'єктів у сфері культури (бюджетна програма Мінкультури).

Через невиконання плану видатків дефіцит держбюджету на 83,4 млрд грн (27,8%) менший плану і становив 217 млрд грн, що в межах встановленого у законі граничного обсягу — 298 млрд грн. «Однак у порівнянні з 2019 роком дефіцит державного бюджету зріс у 2,7 раза і став найбільшим за останні десять років», — сказав Валерій Пацкан.

Він також зауважив, що доходи державного бюджету у 2020 році становили 1 трлн 76 млрд грн, що на 9 млрд грн (0,8%) більше плану.

Перевиконано план надходжень ПДВ із вироблених в України товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування, — на 40,4 млрд грн (47%); акцизного податку — на 9,8 млрд грн (7,6%); податку та збору на доходи фізичних осіб — на 6 млрд грн (5,4%). Менше плану надійшло ПДВ із ввезених на митну територію України товарів — майже на 30 млрд грн (9,8%); плати за ліцензії на здійснення діяльності у сфері організації і проведення азартних ігор — 4,4 млрд грн (100%); надходжень від оренди за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном — на 2,8 млрд грн(68%); податку на прибуток підприємств — на 1,8 млрд грн (1,6%).

Голова Рахункової палати зауважив, що внаслідок недоотримання державних запозичень на 46,5 млрд грн (6,8%), не виконано і план надходжень для фінансування держбюджету на 44,8 млрд грн (6,5%).

Від державних запозичень надійшло майже 639 млрд грн (37% фінансового ресурсу держбюджету). Цей обсяг майже на 66% перевищив витрати на погашення держборгу, що призвело до його збільшення. При цьому у грудні отримано 27% загального обсягу надходжень від державних запозичень.

Від розміщення облігацій внутрішніх державних позик на внутрішньому ринку отримано 389 млрд грн, що менше плану на 22 млрд грн (5,4%).

Надходження від державних зовнішніх запозичень становили 249,5 млрд грн, що на 24,5 млрд грн, або 8,9% менше плану.

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

Дефицит бюджета составил 5,7 млрд грн

Дефицит государственного бюджета Украины в январе 2021 года составил 5,7 млрд грн, в том...

Понад 300 млн грн бюджетних коштів на екстрену медицину...

Шість пілотних регіонів у 2019 році використали неефективно або з порушенням...

У 2019 році та січні-квітні 2020 року держбюджет...

Протягом 2019 року та січня-квітня 2020 року держбюджет недоотримав понад 66 млрд грн...

Около 20% территориальных громад остаются без бюджетов...

Без местных бюджетов на 2021 год остаются 266 территориальных громад (18%), без областных -...

Таможня за декабрь перечислила в бюджет почти 39...

В декабре Государственная таможенная служба Украины выполнила план поступлений на 125%...

Президент подписал закон о госбюджете-2021

Президент Украины Владимир Зеленский подписал закон о государственном бюджете на 2021...

Правительство не планирует устанавливать цены на...

Правительство не планирует устанавливать цены на продукты питания или наценку на них,...

Нацбанк ожидает замедления инфляции

Национальный банк Украины (НБУ) ожидает замедления инфляции в конце 2021 года,

Кабмин ждет миллиардов гривень от налоговой амнистии

Кабинет министров рассчитывает на привлечение миллиардов гривень за счет налоговой...

Кабмин установил требование к финотчетности...

Кабинет министров Украины на заседании в среду принял постановление, ключевой задачей...

ФГВФЛ выставил на продажу главный офис банка "Аркада"

Фонд гарантирования вкладов физлиц (ФГВФЛ) 4 марта выставит на продажу на аукционе...

Украина получит $125 млн военной помощи от США

США объявили о предоставлении первого пакета помощи Украине на сумму 125 миллионов...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка