Не ринками єдиними: аграріїв могли б врятувати кооперативи

09 Мая 2020

Ситуація із закритими ринками під час карантину оголила одну з найбільших проблем українських малих та середніх аграріїв: канали збуту вирощеної продукції.

У той час як 2/3 українського зерна експортується за кордон, ситуація з овочами, фруктами, ягодами інакша: чимало виробників реалізують їх всередині країни. І, практично, єдиним каналом збуту, окрім переробних підприємтсв, для такої продукції залишаються ринки у малих та великих містах. Після останньої двотижневої заборони працювати, спричиненої карантинними обмеженнями, ринки  відкрили, однак чимала кількість ранніх овочів безповоротно втрачена. Про це повідомляє пресслужба Всеукраїнської Аграрної Ради.

Подібної ситуації можна було б уникнути, якби агровиробники були об'єднані у кооперативи, що дозволило б їм формувати досить великі партії продукції для реалізації мережам супермаркетів, як це практикується у всьому світі. Сьогодні ж малі та середні с/г виробники виявились відрізаними від цього каналу збуту – один виробник не зможе забезпечити потребу мережі магазинів у необхідних обсягах продукції, оскільки не вирощує стільки.

«Мережам що потрібно? Щоб партія була достатньо велика, щоб вся продукція була однакова і за однією ціною, тоді її можна поставити на прилавок. Мережі не закуповують продукти для кожного магазину окремо, вони беруть їх одразу для всіх магазинів мережі. І наші середні та малі аграрії могли б скласти гідну конкуренцію імпортерам та великим господарським поставникам: якість і ціна у них не гірші.  Те ж саме з експортом. Якщо в тебе є велика партія, наприклад, помідорів однакового сорту, розміру, якості, можна виходити на міжнародний ринок, добиватись кращих умов у переробника або самому ставати переробником. Бо сучасний світ – це промислове виробництво. А для промислового постачання потрібні великі партії однакового товару», - пояснює заступник голови ВАР Михайло Соколов.

Проблема, однак, у тому, що згідно із нинішнім законодавством про кооперацію, реалізувати такий підхід неможливо: с/г кооператив немає права закуповувати продукцію своїх членів-юридичних осіб. Аби реалізувати продукцію, кооператив має принести покупцю та підписати з ним договори доручення із кожним своїм членом. Звісно, це нереально, торгова мережа ніколи не працюватиме за такою схемою. Оскільки це не лише важко, але також дуже ризиковано: хто буде відповідати, якщо один із членів кооперативу не поставить продукцію або поставить неналежної якості?

Наразі у Верховній Раді чекає на розгляд у другому читанні законопроєкт про сільськогосподарську кооперацію (№0856), норми якого приводять діяльність кооперативу в Україні до міжнародних стандартів. В результаті його прийняття діяльність кооперативів буде значно спрощена і малі та середні виробники агропродукції отримають можливість продавати свою продукцію кооперативам, формувати великі партії та шукати нові канали її збуту, не будучи залежними лише від продовольчих ринків.

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

Экс-мэра Ирпеня будут судить

Прокуратура направила в суд обвинительный акт в отношении бывшего мэра города Ирпень...

Рада поддержала законопроект о всеукраинском...

Верховная Рада поддержала законопроект №3612 "О всеукраинском референдуме" во втором...

В Украину на учения допустят иностранных военных

Верховная Рада разрешила допуск иностранных военнослужащих на территорию Украины для...

Рада сократила сроки рассмотрения закона о запуске...

Верховная Рада включила в повестку дня и сократила сроки внесения альтернативных...

SkyUp анонсирует набор новых экипажей

Авиакомпания SkyUp (Киев) запускает кампанию по набору новых экипажей.

Госфинмониторинг за год выявил подозрительных...

Государственная служба финансового мониторинга в 2020 году направила в...

Кабмин готовит меморандум о неизменности тарифов на...

Премьер Денис Шмыгаль заявил, что готовится меморандум о неизменности в этом...

Когда возобновятся международные авиаперевозки:...

Международные авиаперевозки могут полностью возобновится с 2023 года. В этом году...

Украина скоро получит 1 млн доз COVID-вакцины. Зеленский...

Президент Владимир Зеленский заявил, что вакцинация населения Украины от...

27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

У Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту Український центр вивчення історії...

В Украине планируют создать Госфонд поддержки...

В Министерстве по вопросам стратегических отраслей промышленности планируют создать...

COVID-19 в Украине. Число госпитализированных за сутки...

В Украине за последние сутки подтвердили 2779 случаев коронавирусной инфекции.

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка