Понад 300 млн грн бюджетних коштів на екстрену медицину використали неефективно та з порушеннями

08 Февраля 2021

Шість пілотних регіонів у 2019 році використали неефективно або з порушенням законодавства третину з 1 млрд грн бюджетних коштів на розвиток екстреної медичної допомоги (ЕМД).

Такого висновку дійшла Рахункова палата за результатами аудиту ефективності використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, спрямованих на розвиток системи екстреної медичної допомоги. Відповідальний за проведення аудиту – Заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер.

На розвиток ЕМД 6 пілотних регіонів – Вінницька, Донецька, Одеська, Полтавська, Тернопільська області та м.Київ – у 2019 році загалом використали 1 млрд гривень. З них 781 млн грн – субвенція з державного бюджету, а 261 млн грн – співфінансування з місцевих бюджетів. При цьому 115 млн грн субвенції повернули до державного бюджету як невикористані.

За бюджетні кошти пілотні регіони придбали 433 спеціалізованих санітарних автомобілі для центрів ЕМД, виготовлених на базі вантажних автомобілів, та 36 навчальних манекенів для центрів підготовки медиків.

Рахункова палата встановила, що 252 млн грн субвенції були використані неефективно, а 86 млн грн – з порушенням законодавства, що загалом становить майже третину загальних видатків на розвиток ЕМД.

Вартість автомобілів екстреної медичної допомоги одного й того ж типу значно різнилась у різних регіонах (областях). Аудитом встановлений факт віднесення самих автомобілів ЕМД до медичних виробів і одержання, як наслідок, постачальниками податкових пільг з податку на додану вартість; обмеження конкуренції; незастосування покупцями штрафних санкцій щодо продавців за несвоєчасне постачання автомобілів або їх невідповідну якість.

В Рахунковій палаті вважають, що у разі зміни механізму закупівлі і стимулювання участі у ній інших виробників, які є на ринку, держава могла би зекономити значні обсяги бюджетних коштів.

Вартість придбання автомобіля ЕМД типу В становить від 1,96 млн грн, а типу С – від 2,85 млн грн і вище. Водночас поставлені автомобілі типів В і С відрізняються між собою здебільшого лише двома-трьома опціями – насамперед наявністю апарату ШВЛ та іншою конструкцією приймального пристрою для нош. Проте вартість автомобіля типу С на 870–890 тис. грн, або на 45%, більша від вартості автомобіля типу В, чому немає обґрунтованих пояснень.

«В деяких регіонах та Києві були випадки, коли медичні бригади використовували табурети, щоб в салон карети швидкої могли потрапити як медики, так і пацієнти, що потребували невідкладної медичної допомоги. І це в 21-му сторіччі!» – зауважив Андрій Майснер.

Встановлені факти внесення недостовірних даних до видаткових накладних і актів прийому-передачі автомобілів ЕМД, в частині дати поставки автомобілів, які мають ознаки службового підроблення документів. Зокрема, у Вінницькій (на 17 млн грн), Донецькій (на 76 млн грн), Полтавській (74 млн грн), Тернопільській (70 млн грн) областях.

В межах аудиту Рахункова палата виявила закупівлю манекенів-тренажерів для центрів підготовки медиків за ціною, завищеною у 3–15 разів. Так, Київський міський Центр екстреної медичної допомоги закупив два типи симуляційних манекенів Gaumard у 15 і 9 разів дорожче ціни американського виробника. Аналогічно у Вінницькій, Донецькій, Одеській і Полтавській областях з націнкою 280–530% придбали у посередника манекени американського виробника Laerdal.

Слід зазначити, що в державному бюджеті на 2020 рік на розвиток системи ЕМД в Україні було передбачено 923 млн гривень. Однак під час його перегляду у квітні цього року зазначена сума повністю скорочена. Отже, кошти субвенції на розвиток системи екстреної медичної допомоги виділялися і використовувалися лише у 2019 році.

Водночас Рахункова палата звертає увагу, що станом на липень 2020 року Міністерство охорони здоров'я України не прийняло рішення щодо проєктної документації, обладнання, програмного забезпечення та взагалі подальшого впровадження «Системи 103». З цієї причини уже 9 років не використовуються за призначенням матеріальні активи на 86 млн грн, придбані за кошти державного бюджету для розвитку системи ЕМД.

Звіт та рішення за результатами аудиту опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

Правління АМУ підтримало законопроєкти щодо...

22 квітня 2021 року Правління Асоціації міст України під головуванням мера Києва, Голови...

Валерій Пацкан: У 2020 році план видатків невиконаний на...

Невиконання плану видатків державного бюджету в 2020 році є найбільшим за останні 5...

Протягом 2017–2020 років державний бюджет недоотримав 2,6...

Протягом 2017–2020 років державний бюджет через неякісне прогнозування недоотримав 2,6...

Кличко хочет по новому формировать бюджет столицы

Мэр Киева Виталий Кличко планирует добиться пересмотра условий зачисления налога на...

Дефицит бюджета составил 5,7 млрд грн

Дефицит государственного бюджета Украины в январе 2021 года составил 5,7 млрд грн, в том...

У 2019 році та січні-квітні 2020 року держбюджет...

Протягом 2019 року та січня-квітня 2020 року держбюджет недоотримав понад 66 млрд грн...

Госстат: из товаров бакалеи в Украине подешевело...

Среди бакалейных товаров с апреля 2020 по апрель 2021 подешевело только пшено: на 16,0%, до 18,42...

Кокаїн на 11,5 млн грн: в аеропорту затримали...

Так, у пункті пропуску «Бориспіль», в загальному пасажиропотоці рейсу...

Нелегальних бурштинових старателів залишили без...

Днями прикордонники Житомирського загону виявили місце незаконного бурштинового...

Декарбонізація – невід'ємний елемент політики...

З нагоди Дня Європи Держенергоефективності долучається до онлайн-марафону #миEUКраїна,...

Госэкоинспекция привлечет международную техническую...

Госэкоинспекция совместно с Национальным авиационным университетом работать над...

Сектор Газа хотят покинуть 120 украинцев - МИД

МИД Украины находится на постоянной связи с украинцами, изъявившими желание покинуть...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка