Промова від імені Віцепрезидента Єврокомісії Жозепа Борреля під час дебатів у Європарламенті щодо України

10 Февраля 2021

Промову щодо доповіді про виконання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною виголосив Валдіс Домбровскіс, Виконавчий Віцепрезидент Європейської Комісії з питань економіки, що працює заради людей, і Єврокомісар з торгівлі.

Виголошена промова може відрізнятися від тексту!

Пані Голово, шановні депутати!

Найперше, я би хотів подякувати Міхаєлю Ґалеру, представнику Європейської народної партії, за такий всеосяжний звіт.

Тема України незмінно знаходиться на європейському порядку денному. Ми продовжуємо надавати політичну, фінансову та технічну допомогу в якості підтримки порядку денного реформ в країні задля розбудови більш стійкої економіки. Ми посилили нашу допомогу, особливо у часи кризи, – таким чином Євросоюз показує свою солідарність з Україною під час пандемії.

Від початку агресії у південних і східних регіонах країни, ми були непохитні у нашій підтримці незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Режим припинення вогню, якого переважно дотримуються від липня минулого року, попри нещодавню ескалацію насильства, є беззаперечним проривом. Він забезпечує відчутне поліпшення у зоні бойових дій. Однак загальний прогрес у напрямі досягнення мирного та сталого розв’язання конфлікту все ще залишається занадто повільним.

У той час, як конструктивний підхід України та зусилля Президента Володимира Зеленського у цьому напрямі заслуговують на схвалення, Росія має відповісти взаємністю на такі дії. Європейський Союз сподівається, що Росія застосує свій вагомий вплив на збройні формування, які вона підтримує. У Європі ХХІ століття немає місця використанню сили з метою змін кордонів суверенної країни.

Ми послідовні та непохитні у забезпеченні виконання санкцій, що були накладені у відповідь на підрив Росією суверенітету й територіальної цілісності України. У грудні 2020 року Європейська Рада продовжила дію секторальних санкцій. Тривалість санкцій проти Росії залишається прив’язаною до повного виконання Мінських угод. Останніми роками режим індивідуальних санкцій лише розширювався – у відповідь на подальші дії Росії із підриву суверенітету і територіальної цілісності України. Також послідовно впроваджується режим санкцій, що стосується Кримського півострову. Крім того, ми ввели в дію новий санкційний режим, що дозволяє Раді ЄС запроваджувати обмежувальні заходи у вигляді замороження активів і заборони на в’їзд щодо осіб, яких вона вважає такими, що здійснили серйозні злочини проти прав людини. Якщо буде наданий запит країнами-членами ЄС, ми готові застосувати Глобальний режим санкцій ЄС за порушення прав людини проти Росії.       

Також ЄС непохитно підтримує Україну на шляху реформ, надаючи їй безпрецедентну фінансову та технічну допомогу. Ми підтримуємо Україну шляхом виділення ще однієї програми макрофінансової допомоги на суму 1.2 млрд євро для подолання наслідків пандемії. Перший транш у розмірі 600 млн євро Україна отримала на початку грудня минулого року.

Угода про асоціацію між Україною та ЄС - це унікальний майданчик для просування України шляхом реформ, що допомагає зблизити українські та європейські економіки й суспільства.

Впровадження Угоди дає свої результати, які виражаються в роках безперервного зростання завдяки дії Глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі. Пандемія завадила подібному зростанню минулого року, але ми сподіваємось на покращення ситуації згодом.

Угода має величезний потенціал, і ЄС готовий розглянути всі можливості для подальшого посилення нашої галузевої співпраці та економічної інтеграції.

Виконання Угоди, включно із Глибокою та всеосяжною зоною вільної торгівлі, має залишитися пріоритетом, як Ви правильно зазначили у звіті. Ми обговоримо подальші кроки у наших двосторонніх відносинах після закінчення пандемії на засіданні Ради асоціації, що відбудеться цього тижня.

Завтра разом з Прем’єр-міністром Шмигалем ми розпочнемо процес перегляду лібералізації торгівлі, можливість якого передбачено статтею 29 Угоди після 5 років з моменту набуття нею чинності.

ЄС також допомагає Україні боротися з пандемією. Ми переорієнтували декілька нинішніх та запланованих програм допомоги, внаслідок чого Україна отримала більш ніж 190 млн євро на боротьбу з пандемією. Крім того, з метою транспортування обладнання та необхідних товарів до України ЄС запровадив механізм громадянського захисту.

Оркім вищезазначеного, ми вивчаємо можливості, аби допомогти Україні отримати ранній доступ до вакцин. Україна отримає 117 тисяч доз вакцини від компанії Pfizer у лютому в рамках програми COVAX, а також від 2.2 до 3.7 млн доз від кампаній AstraZeneca/Oxford протягом першої половини 2021 року. Ми з нетерпінням очікуємо на старт вакцинації в Україні цього місяця. Тим не менше, ми занепокоєні впливом російської дезінформації на процес вакцинації в Україні та готові надати підтримку у боротьбі проти дезінформації та задля подолання скептичних настроїв щодо вакцин.

У своєму звіті ви дотрималися балансу між схваленням досягнень та окресленням недоліків.

У ньому справедливо зазначено, що протягом останніх років Україна здійснила багато важливих реформ. Усі вони є результатом великих зусиль, тож українська влада заслуговує на схвалення.

Однак я поділяю вашу оцінку, згідно з якою «незважаючи на помітний прогрес, масштабна корупція продовжує стримувати процес реформ в Україні». Ключові державні установи повинні мати сильне та незалежне керівництво, а також можливість виконувати свою роботу без політичного, економічного чи іншого втручання.

Як зазначено у звіті, контрабанда вигідна лише злочинцям та олігархам. Їй необхідно покласти край, і для цього вкрай важливо, щоб Національне антикорупційне бюро було повністю незалежним. Протягом років свого існування Бюро продемонструвало свою ефективність, а його робота дала відчутні результати. Боротьба з корупцією є ключовою умовою макрофінансової підтримки ЄС.

Нещодавні події у сфері верховенства права та боротьби з корупцією свідчать про те, що потреба у комплексній судовій реформі назріла вже давно. Висновки Венеціанської комісії та дорожня карта G7, а також рекомендації представників ЄС владі та політикам, разом дають чітке розуміння кроків, яких необхідно вжити.

Ми розуміємо складність цього завдання. Із самого початку метою втручання Росії була дестабілізація, розкол та послаблення України. Тож найкращою стратегією є згуртованість і продовження роботи задля процвітання й стабільніості, шляхом впровадження належної економічної політики.

ЄС готовий підтримати Україну в цьому. Ми закликаємо всі політичні фракції, орієнтовані на здійснення реформ, об’єднатися та подати чіткий сигнал про рішучість України зробити свій шлях реформ незворотним.

Це буде одним з моїх головних меседжів прем’єр-міністру Шмигалю завтра.

ЄС допомагає Україні створити належні умови для процвітання та миру. Україна має нашу підтримку: політичну, фінансову та технічну.

Заключне слово

Пані Голово, шановні депутати,

Перш ніж перейти до висновків, я хотів би погодитися з іншою частиною вашої доповіді. Ви справедливо схвально оцінюєте українське громадянське суспільство, молодь та неурядові організації за їх активну діяльність.

Всі, хто відвідував Україну протягом останніх років, в тому числі і я сам, були глибоко вражені їхньою рішучістю досягти кращого майбутнього. Я знаю, що конфлікт та економічна ситуація значним чином вплинули на молодих українців. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами, багато інших емігрували.

Деякі виїжджають за межі країни на короткий час як студенти, скориставшись програмою обміну Еразмус+, аби отримати досвід в інших регіонах Європи. Україна є однією з найактивніших та найуспішніших країн-учасниць програми Еразмус +, маючи доступ до неї на тих самих умовах, що і держави-члени ЄС.

Я вірю, що сьогодні ми можемо надіслати їм спільний меседж про підтримку та визнання їх безцінного внеску. Майбутнє України в їхніх руках.

Європа непохитно підтримує Україну.

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

Україна посіла 17 місце в європейському рейтингу...

Результат України у рейтингу — вищий, ніж середній показник у Європі.

Шмигаль та Уруський обговорили з представниками...

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та віце-прем'єр-міністр України – міністр...

Ялтинська європейська стратегія (YES) провела...

Ялтинська європейська стратегія, у партнерстві з Фондом Віктора Пінчука, продовжує...

Україна та Словенія провели перші в історії...

23 жовтня 2020 року під головуванням заступника міністра Василя Боднара та Державного...

Зовнішня торгівля України товарами у січні – серпні...

У січні – серпні 2020 р. експорт товарів становив 30842,9 млн. дол. США, або 93,4% порівняно із...

На відстані кинджального вогню або За сто метрів від...

Олександр захищає Україну шість довгих фронтових років, і вражень має стільки, що...

Под Киевом состоится фестиваль воздушных шаров...

Воздухоплавательный сезон в Украине откроют два фестиваля аэростатов: в Киеве на ВДНГ...

Обізнаність українців щодо аварії на Чорнобильській...

Більшість респондентів (69%) змогли пригадати принаймні рік, в якому відбулася аварія....

В Украине за сутки почти 3 тыс. новых случаев COVID-19

За последние сутки в Украине подтвердили 2817 новых случаев коронавирусной инфекции.

Вічна пам'ять нашому побратиму!

Вчора, 8 травня, провели в останню путь заступника начальника відділу прикордонної...

Ставлення українців до державних свят, лютий та...

Продовж 5-7 лютого та 16-22 квітня 2021 року Київський міжнародний інститут соціології...

Декрет для мужчин в Украине: в чем суть закона

В Украине уравняют мужчин и женщин в праве на декретный отпуск. Соответствующий закон...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка