Хто потурбується? Дослідження умов та оплати праці персоналу дитячих садків

04 Июня 2020 0

Пропонуємо до вашої уваги результати першого етапу дослідження роботи державних та комунальних дитсадків, яке проводиться Центром соціальних та трудових досліджень за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung в Україні. Це дослідження спрямоване на виявлення проблем дитсадків та впливу цих проблем на становище жінок в Україні, адже у секторі дошкільної освіти працюють переважно жінки, і саме він дає змогу молодим матерям працювати. На цьому етапі дослідження відбулася оцінка умов праці та рівня заробітної плати виховательок та іншого персоналу.

Зібрані дані свідчать про високий рівень стресу серед персоналу садочків та про низьку оплату праці, яка становить лише половину середньої зарплатні в Україні. Через низькі зарплати та брак соціальної допомоги опитаним доводиться вести підсобне господарство, шукати підробітки, спиратися на матеріальну допомогу рідних та друзів, жити в борг.

Перший етап дослідження проводився методом онлайн опитування, яке відбувалося з 4 по 10 травня 2020 р. Опитано 5009 працівниць та 23 працівників з усіх регіонів та типів населених пунктів України (86% опитаних мешкає у міських поселеннях, 14% - у сільській місцевості). Відбір респонденток  відбувався  на основі самовідбору (через відкрите запрошення до участі) із подальшим "зважуванням" даних за регіональними характеристиками та розміром населеного пункту.

За даними опитування, середня місячна зарплата працівниць державних та комунальних дитсадків становить 5241 грн (тут і далі - після відрахування податків). Це становить лише 56% від середньої по Україні (9386 грн станом на березень 2020 р.). Половина опитаних отримує менше 5000 грн на місяць.

Найбільшу середню місячну зарплату має адміністрація (директори, завідуючі, заступники) - 6893 грн, а найменшу - технічний персонал (прибиральниці, двірники, кухарки тощо) - 3811 грн. Серед виховательок найбільшу групу складають виховательки груп загального розвитку, середня зарплата яких становить 5051 грн. Більше 5000 грн на місяць у середньому отримують вихователі-методисти, виховательки інклюзивних груп, учительки (наприклад, логопеди), а також музичні керівники. Менше 5000 грн на місяць у середньому отримують психологи/соціальні педагоги, керівники гуртків, інструкторки з фізичної культури, медичний персонал та помічниці виховательок. Помічниці виховательок у середньому отримують 3972 грн.

Найвищими є середні зарплати у обласних центрах та м. Києві (5553 грн), а найнижчими - у селах (4967 грн).

При таких низьких зарплатах, 57% опитаних працівниць повідомили, що для їхнього робочого місця характерні: понаднормова робота (27%), непередбачуваність робочого часу (31%), робота у вихідні (20%).

Персонал дитсадків має надзвичайно високий рівень стресу на роботі: більше половини опитаних (57%) оцінили його від 8 до 10 балів (за шкалою від 1 до 10), де 1 бал - стрес практично відсутній, 10 - стрес дуже високий.

Однак при цьому працівниці загалом задоволені своєю роботою:  31% опитаних вказали 3 бали, а більше половини респонденток - 54% - обрали 4-5 балів (за шкалою від 1 до 5, де 1 - дуже незадоволена, 5 - дуже задоволена).

Оцінюючи матеріальне становище своїх сімей до початку карантину, 9% опитаних зазначили, що їм не вистачало грошей навіть на їжу. Більшість (55%) вибрали варіант "вистачало грошей на їжу, але купувати одяг було  важко", 32% - "вистачало грошей на їжу, одяг та інші невеликі покупки, але не вистачало на великі покупки, не мали змоги заощаджувати". Лише 4% зазначили, що грошей вистачало на все необхідне, мали змогу робити заощадження або ж жили у повному достатку.

При цьому 67% опитаних зазначили, що у період карантину, пов'язаного з COVID-19, матеріальне становище їхніх сімей дещо або значно погіршилося. Значних змін у матеріальному становищі сімей не відбулося у 32% опитаних.

Серед регулярних соціальних виплат чи допомоги, опитані або члени їхніх сімей отримують: пенсії по віку чи у зв'язку з інвалідністю (12%), субсидії на комунальні платежі (12%) та іншу щомісячну грошову соціальну допомогу/пільги (3%). 18% опитаних вказали, що їхні сім'ї потребують соціальної допомоги, але не отримують її.

Серед додаткових джерел грошей чи продуктів харчування 46% сімей опитаних користуються продукцією з городів або господарств, 14% мають підробітки, 12% отримують грошову допомогу від близьких, рідних чи друзів, а 24% користуються кредитами/позиками (як банківськими, так і у знайомих).

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram

В Украине увеличат число больниц для трансплантации...

Украина будет развивать отрасль трансплантации органов. Количество медицинских...

В Украине к представителям СМИ применяли насилие 40...

В Украине за полгода зафиксировано 40 инцидентов с применением силы в отношении...

ЕС передаст Украине оборудование для увеличения...

Евросоюз и Всемирная организация здравоохранения Ukraine начали передачу необходимого...

Смолий рассказал, кто из министров на него давил

Действующий министр экономики Украины Игорь Петрашко на одном из совещаний просил...

В Украине за сутки менее 600 новых случаев...

За последние сутки коронавирус в Украине выявили у 564 человек, сообщил Совет...

ЦИК запустила онлайн-сервис для изменения...

Центральная избирательная комиссия запустила электронный сервис для изменения...

АМКУ определился с временным главой

Антимонопольный комитет Украины назвал нового руководителя вместо уволенного Юрия...

В Украине сегодня дожди и жара

Погода в Украине сегодня, 7 июля, ухудшится. Синоптики прогнозируют на большей части...

Под Киевом состоялся двухнедельный фестиваль...

Под Киевом состоялся фестиваль воздушных шаров «Мама, я дома». На протяжении двух...

Куций запрошує спеціалістів приєднатися до нової...

Керівник Одеської ОДА Максим Куций відвідав колишній притулок «Світанок»,...

Украину полностью оснащат ракетным оружием —...

Украинские Военно-Морские силы будут полностью оснащены ракетным оружием, которое...

Кабмин выделил 754 миллиона для ликвидации последствий...

Казначейством перечислено 754 млн грн для принятия первоочередных (неотложных мер), на...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка