Христове Воскресіння завжди було святом надії

№17(770) 29 апреля — 5 мая 2016 г. 27 Апреля 2016 5

Митрополит Бориспільський і Броварський АНТОНІЙ, керуючий справами УПЦ

Чим для православних християн є свято Воскресіння Христового? Досить часто можна почути абсолютно різнопланові відповіді на це запитання. Хтось сприймає Пасху як день, коли нарешті завершився тривалий період Великого Посту. Інші — як час розваг, відпочинку, відвідин своїх рідних. Та Світле Христове Воскресіння має набагато глибший зміст і недарма зветься «святом над святами».

Для того, аби зрозуміти всю важливість та серйозність тієї події, яка трапилась на Святій Землі два тисячоліття тому, варто заглибитись ще далі — в античний період. Язичницький світ, який передував християнській цивілізації, перебував у стані інтелектуального бродіння. Підтвердженням цьому є величезна кількість різноманітних філософських течій, якими захоплювались тогочасні шукачі істини.

Стоїцизм, епікурейство, атомізм, софізм і безліч інших — всі ці напрямки античної філософії в різній мірі сповідувались представниками різних верств населення. Однак всі ці течії поєднувала одна проблема — вони не давали відповідь на головне запитання «а що далі?». Іншими словами, за ширмою розумних слів і домислів не ховалось нічого, що давало б надію на майбутнє.

Йдеться не про той, реальний для нас проміжок часу, — завтра чи через місяць, а про те, що очікує людину після смерті. Разом із цим виникало запитання щодо того, чи наповнює людину якась нематеріальна субстанція. Якщо так, тоді що трапляється з нею опісля переходу у вічність? I взагалі — чи є куди йти?

Недарма більшість тогочасних письменників свідчили про те, що суспільство перебувало в стані постійної недоконаності, людям постійно чогось не вистачало. Більше того, окремі філософські течії підсумком свого вчення вважали суїцид. Інші вчили, що в житті можна і треба пробувати все, живучи в своє задоволення, оскільки поза ним — пустота. Найбільш помірковані філософи античності допускали існування Вищого розуму. Недарма таких визначних народних вчителів дохристиянської епохи, як Сократа чи Платона, іменували «християнами до Христа». Тобто можна сказати, що їхнє вчення в окремих своїх аспектах часто нагадує нам християнське богослів'я. Язичницький світ очікував кардинальних змін, а найкращі уми того часу прагнули до пошуків того Абсолюту, про який лише віддалено здогадувались.

Пришестя у світ Христа Спасителя кардинально змінило обличчя людства. Месія, народившись від Діви Марії, наблизив людей до тих відповідей, на які вони так чекали. Земний шлях Iсуса Христа складався з кількох етапів, кожний з яких є особливим для всіх нас. Та найвизначнішою подією для людства є Христове Воскресіння. Саме цей момент стає визначальним в подальшій історії людства, оскільки через Воскресіння людина наблизилась до Бога.

Сенс Христового Воскресіння полягає не лише в тому, що Спаситель зміг відновити втрачений колись зв'язок між Богом і людиною. Христос дарував усім нам надію на те, що всі зусилля, які ми докладаємо в своєму житті, не проходять надаремно.

Християни, живучи в межах певних правил, частіше за все перебувають в процесі постійного самовдосконалення. Ми відмовляємо собі в багатьох речах, обмежуємо себе, наприклад, дотримуючись посту. Та все це відбувається не як вияв певного самобичування, а з надією в першу чергу на ті обітниці, які дарував нам Христос. Основне бажання християнина завжди полягає в тому, щоб стати співпричасником Воскресіння, не в цьому світі, але в майбутньому.

Різниця між християнством та іншими релігійними течіями завжди полягала в тому, що християнин мислить себе не просто в сучасних йому обставинах і категоріях, але завжди проектує своє життя на Євангеліє. Все це, звісно ж, є наслідком тієї надії, яку поселило в наші серця Христове Воскресіння. Апостол Павло у Посланні до Коринфян казав: «Якби не воскрес Христос, тоді б і віра ваша недаремно» (1Кор. 15,17).

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...


Загрузка...

За год куличи подорожали более чем на треть

Подорожание масла значительно увеличило стоимость пасхального кулича

Пасхальная ночь прошла без происшествий

Более 23,4 тысячи правоохранителей обеспечивали порядок в пасхальную ночь

Полиция привлекла к патрулированию на Пасхальные...

Начальник полиции столицы попросил с пониманием отнестись к возможной проверке...

Загрузка...

Крестный ход: почему они идут в Киев

Колонна растянулась до километра. Люди шли целыми семьями

Феодор II: Знаю, что Блаженнейший Митрополит Онуфрий...

Мы все находимся рядом с канонической Украинской Православной Церковью

Обращение Предстоятеля Украинской Православной...

Этот Крестный Ход фактически объединит Украину

Голос с Крита: они не дождутся?

Не осталось без внимание и скандальное обращение Верховной Рады к патриарху...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто

Получить ссылку для клиента
Авторские колонки

Блоги

Маркетгид
Загрузка...
Ошибка