У столиці Галичини ксенофобії немає...

№6(940) 7 - 13 февраля 2020 г. 05 Февраля 2020 5

Нам пишут

Якось мені трапилося на очі одне дуже цікаве друковане видання: журнал «Твій_Львів» (видавець — відділ промоції міста, Львівська міська рада; редактори: Оксана Цісіньска, Світлана Норець; підписано до друку 13.08.2019, наклад — 3000 примірників).

На сторінці 35 під фото мера Львова Андрія Садового (у журналі багато його портретів і прославлянь його чеснот і заслуг — очільник міста, судячи зі всього, особливою скромністю не вирізняється!) читаємо такий собі віршик.

Десять москалів

Десять москалів

Йшли через Полісся,

Наїлися грибів —

І їх лишилось вісім...

Вісім москалів

Розмовляли в Львові.

Все ж таки це Львів —

І їх лишилось двоє...

Двоє москалів

Степом прямували,

Стріли козаків —

І москалів не стало.

Щоправда, авторами цього витвору не є «креативники» з міського відділу промоції, він взятий ними з джерела в інтернеті: m.anekdotua.com.

Звичайно, хтось скаже, що це, мовляв, такий собі галицький жарт, і не треба звертати на нього увагу. До речі, на сторінці 30 того самого журналу кепкують з приводу «байки ворожої пропаганди», нібито у Львові «заборонена російська (мова)».

Однак багато хто з етнічних росіян — мешканців Львова та гостей міста сприймають отой «жартівний віршик» і саме використання слова москаль як образу — так само, як, напевно, будь-який свідомий українець буде обурений російськими анекдотами про хохлів, хоча вони, зазначимо, у більшості випадків не виходять за межі доброї іронії.

Вважаю, що якраз «жарти» на національну тематику в наш час найнебезпечніші: вони сприяють тому, що слова кацап, москаль, жид починають помаленьку сприйматися як мовна норма, не викликаючи спротиву громадськості.

Ясна річ, в Україні немає жодної русофобії, антисемітизму чи, борони боже, фашизму! Проте друкований орган адміністрації міста, яке вважається найбільш європейським в Україні та претендує на статус її культурної та туристичної столиці, дозволяє собі ображати 17% (за даними перепису 2001 р.) населення. Виникає питання: як керівництво держави на чолі з російськомовним президентом збирається — з таким ставленням до громадян своєї країни, з такою національно-мовною політикою — повертати до лона України Крим та Донбас? І чи не варто, врешті-решт, шановному президентові пригадати про свої конституційні повноваження бути гарантом і захисником конституційних прав усіх громадян країни, які за Основним Законом є рівними незалежно від національності?

Проте у нас закони діють якось вибірково: за законом про заборону комуністичної та нацистської символіки чомусь карають виключно за комуністичну символіку, а стаття КК про розпалювання міжнаціональної ворожнечі чомусь не діє, якщо об'єктом образ стають етнічні росіяни. Хоча й за прояви антисемітизму, та й за напади на циган, здається, до сих пір ніхто відповідальності також не поніс...

А рядки віршика, в яких говориться про те, як з восьми москалів у Львові залишилося тільки двоє (бо вони «розмовляли в Львові»), звучать досить зловісно. Позаяк у 2001 р. порівняно з 1989-м чисельність росіян у Львові скоротилася вдвічі, а питома вага тих росіян, для яких російська мова перестала бути рідною, виросла в чотири рази. Сьогодні росіян, напевно, ще менше. І це значною мірою наслідок свідомої лінії місцевої влади на закриття та знищення російськомовного шкільного навчання й російської культури, що проводиться у Львові практично з 1990 р.

Василь ІВАНЧЕНКО

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Справа щодо символіки СС «Галичина» - суд визнав...

Окружний адміністративний суд міста Києва завершив розгляд справи за позовом до...

Не станет ли национализм смертельной отравой для...

Сохранение националистического курса может увенчаться лишь бесконечным гражданским...

Президент Грузии просит Кремль игнорировать...

Зурабишвили обратилась к руководству Российской Федерации

Сергей КУДЕЛЯ: "Електоральні преференції виборців...

Якщо нинішня динаміка збережеться, «Голос» має перемогти в Галичині, але його...

Вятрович подводит итоги «декоммунизации» и начинает...

Глава Института нацпамяти мечтает о конституционном запрете Компартии

Парубий: через 20 лет будут помнить не повышение...

Спикер ВР назвал важнейшие законы и законопроекты, определяющие будущее страны

Тихі та непримітні білоруси

Небажаним і небезпечним було б втягування білоруських національно-культурних...

Гибель в воздухе

Недавно произошел морозящий душу случай гибели 38 щенков на борту самолета МАУ. Этот...

Развивающие игрушки – какие они бывают

Каждый родитель хочет, чтобы его ребенок развивался всесторонне и получал все...

Утилизаторы

Когда слышишь слово «утилизаторы», невольно перед глазами появляются зловещие...

Культурно-національні багатства України: угорці

Нав'язування певним людям в бідній країні чужої їм мови навряд чи додасть їм...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка