Якось мені трапилося на очі одне дуже цікаве друковане видання: журнал «Твій_Львів» (видавець — відділ промоції міста, Львівська міська рада; редактори: Оксана Цісіньска, Світлана Норець; підписано до друку 13.08.2019, наклад — 3000 примірників).
На сторінці 35 під фото мера Львова Андрія Садового (у журналі багато його портретів і прославлянь його чеснот і заслуг — очільник міста, судячи зі всього, особливою скромністю не вирізняється!) читаємо такий собі віршик.
Десять москалів
Десять москалів
Йшли через Полісся,
Наїлися грибів —
І їх лишилось вісім...
Вісім москалів
Розмовляли в Львові.
Все ж таки це Львів —
І їх лишилось двоє...
Двоє москалів
Степом прямували,
Стріли козаків —
І москалів не стало.
Щоправда, авторами цього витвору не є «креативники» з міського відділу промоції, він взятий ними з джерела в інтернеті: m.anekdotua.com.
Звичайно, хтось скаже, що це, мовляв, такий собі галицький жарт, і не треба звертати на нього увагу. До речі, на сторінці 30 того самого журналу кепкують з приводу «байки ворожої пропаганди», нібито у Львові «заборонена російська (мова)».
Однак багато хто з етнічних росіян — мешканців Львова та гостей міста сприймають отой «жартівний віршик» і саме використання слова москаль як образу — так само, як, напевно, будь-який свідомий українець буде обурений російськими анекдотами про хохлів, хоча вони, зазначимо, у більшості випадків не виходять за межі доброї іронії.
Вважаю, що якраз «жарти» на національну тематику в наш час найнебезпечніші: вони сприяють тому, що слова
Ясна річ, в Україні немає жодної русофобії, антисемітизму чи, борони боже, фашизму! Проте друкований орган адміністрації міста, яке вважається найбільш європейським в Україні та претендує на статус її культурної та туристичної столиці, дозволяє собі ображати 17% (за даними перепису 2001 р.) населення. Виникає питання: як керівництво держави на чолі з російськомовним президентом збирається — з таким ставленням до громадян своєї країни, з такою національно-мовною політикою — повертати до лона України Крим та Донбас? І чи не варто, врешті-решт, шановному президентові пригадати про свої конституційні повноваження бути гарантом і захисником конституційних прав усіх громадян країни, які за Основним Законом є рівними незалежно від національності?
Проте у нас закони діють якось вибірково: за законом про заборону комуністичної та нацистської символіки чомусь карають виключно за комуністичну символіку, а стаття КК про розпалювання міжнаціональної ворожнечі чомусь не діє, якщо об'єктом образ стають етнічні росіяни. Хоча й за прояви антисемітизму, та й за напади на циган, здається, до сих пір ніхто відповідальності також не поніс...
А рядки віршика, в яких говориться про те, як з восьми москалів у Львові залишилося тільки двоє (бо вони «розмовляли в Львові»), звучать досить зловісно. Позаяк у 2001 р. порівняно з 1989-м чисельність росіян у Львові скоротилася вдвічі, а питома вага тих росіян, для яких російська мова перестала бути рідною, виросла в чотири рази. Сьогодні росіян, напевно, ще менше. І це значною мірою наслідок свідомої лінії місцевої влади на закриття та знищення російськомовного шкільного навчання й російської культури, що проводиться у Львові практично з 1990 р.
Василь ІВАНЧЕНКО
Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...
Окружний адміністративний суд міста Києва завершив розгляд справи за позовом до...
Сохранение националистического курса может увенчаться лишь бесконечным гражданским...
Зурабишвили обратилась к руководству Российской Федерации
Якщо нинішня динаміка збережеться, «Голос» має перемогти в Галичині, але його...
Глава Института нацпамяти мечтает о конституционном запрете Компартии
Спикер ВР назвал важнейшие законы и законопроекты, определяющие будущее страны
Небажаним і небезпечним було б втягування білоруських національно-культурних...
Недавно произошел морозящий душу случай гибели 38 щенков на борту самолета МАУ. Этот...
Каждый родитель хочет, чтобы его ребенок развивался всесторонне и получал все...
Когда слышишь слово «утилизаторы», невольно перед глазами появляются зловещие...
Нав'язування певним людям в бідній країні чужої їм мови навряд чи додасть їм...
Комментарии 0