Чотири покоління Вчителя

№21(820) 26 мая -- 1 июня 2017 г. 23 Мая 2017 0

27 травня виповнюється 80 років почесному громадянину Сквири, що на Київщині, Василеві Івановичу Цимбалюку, який майже півстоліття присвятив учительській справі.

Від 1960-го до 2009 р. простягнувся професійний шлях учителя. Відразу по закінченні — із червоним дипломом — філологічного факультету Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, Василь Цимбалюк почав викладати українську мову й літературу в Горобіївській середній школі Сквирського р-ну Київської обл. У 1962 р. став учителювати у Сквирській середній школі №1 (саме тут у 1945-му він вперше сів за парту). І вже у 1964-му його призначено заступником директора з навчально-виховної роботи. У 1994 р., коли школа здобула статус ліцею, дещо змінилася й посада Василя Івановича — він став заступником директора з науково-методичної роботи.

Згадує заслужений учитель України Василь Цимбалюк: «Як у мені народжувався вчитель? Завідуючий райвідділом освіти Григорій Кухарський часто доручав мені вести уроки математики, коли його викликали на наради. Учні мене уважно слухали, і тоді я зрозумів, що іншого фаху, окрім учительського, для себе не бачу».

Василь Цимбалюк: «Я щасливий, що став філологом»

Цікаво, що по закінченні школи із золотою медаллю Василь Цимбалюк вагався, яку науку обрати — філологію чи математику та фізику (адже добре знав точні науки). Єдине, в чому не мав сумнівів — неодмінно буде вчителем.

Василь Іванович розповідає про це так: «Нелегким був вибір професії, коли при вступі в Київський університет одна нога стояла на порозі фізико-математичного факультету, а друга — філологічного. Я щасливий, що доля розпорядилася так, що став філологом, адже для філолога у школі більший простір для цікавої та різноманітної позакласної роботи».

Студентські літа нашого героя припали на пору хрущовської відлиги, коли на хвилі політичних послаблень почали видавати дещо з репресованих письменників, раніше заборонених (до слова, свою дипломну роботу він присвятив Олександру Олесю). Тоді ж уперше залунали імена молодих літераторів, котрі згодом сформували плеяду «шістдесятників». Віршував і Василь Цимбалюк — як і багато його друзів, серед яких Володимир Підпалий, Василь Діденко, Микола Сингаївський, Іван Драч, Володимир Дроб'язко, Микола Сом, Петро Засенко, Станіслав Зінчук, Тамара Коломієць.

У творчому доробку кандидата педагогічних наук, члена Національної спілки журналістів Василя Цимбалюка понад 600 публікацій, у т. ч. ґрунтовні монографії, зокрема «Як навчити учнів писати твори», «Мовно-літературний кабінет у школі», «Література і учнівська творчість», «Сквира: сторінки історії» (до 600-річчя першої історичної згадки про місто, керівник авторського колективу), «Від гімназії — до ліцею: столітня історія навчального закладу».

У 1995-му у видавництві «Освіта» вийшов підручник Цимбалюка «Українська література» для 7-го класу, а в 2008 р. там-таки — «Українська література» для 8-го класу.

Окремо слід згадати унікальні посібники — з народознавства для 1-го класу «Світлиця» (вийшов друком ще в 1993-му, ставши одним з перших таких видань), а також «Мова як генетичний код народу» для факультативних занять (спецкурсів).

Труд Василя Івановича Цимбалюка відзначено орденами Трудового Червоного Прапора та «За заслуги» ІІІ ступеня, кількома медалями, а також грамотою Верховної Ради «За заслуги перед українським народом». За цим нагородами — чотири покоління філологів, що їх виховав майстер, серед них заслужені вчителі України та відмінники освіти.

На завершення — декілька слів про Сквирський ліцей, якому присвятив своє життя наш герой.

У 1994 р. школа здобула статус ліцею

Заснували його ще 1909 р. як Сквирську чоловічу гімназію. У 1919-му реорганізовано у Сквирську трудову школу ім. І. Франка. Згодом було ще декілька реформувань, та незмінним залишається одне — навчальних заклад досі вважається одним із найкращих на Київщині (достатньо сказати, що в 1967 р. тут було обладнано перший в області літературно-мистецький кабінет і в ті ж таки роки вперше в Київській обл. запроваджено кабінетну систему навчання).

У 2011—2013 рр. Сквирський ліцей перемагав у щорічному Загальнонаціональному проекті «Флагмани освіти і науки України».

Трудовий колектив ліцею згуртував у т. ч. чотирьох заслужених учителів України, двох кандидатів наук, майже два десятки відмінників освіти.

Від 1986 р. діє музей історії ліцею. У ньому зібрано і систематизовано багатющий матеріал (Василь Цимбалюк узагальнив його у вже згадуваній книжці «Від гімназії — до ліцею»).

В експозиції представлено справжню скарбницю учнівської творчості — щорічник-альманах «Юність», який з 1963 р. увібрав тисячі учнівських творів. Олексій Довгий, автор близько чотирьох десятків поетичних збірок, ознайомившись із цими матеріалами, захоплено зазначив: такого досвіду розвитку словесної учнівської творчості він не бачив ніде...

А тим часом у Сквирському ліцеї Василь Цимбалюк готує вже 55-й номер щорічника.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Черный день в истории

22-го июня 1941 года рано утром немецкие самолеты без объявления войны вторглись в...

Трудные уроки зафронтовой работы

В конце августа 1941 г. руководство Особой группы НКВД СССР приступило к формированию...

Учителя нашего народа

В 1862 г. в Харькове Христина Журавлева организовала первую в империи воскресную женскую...

Конвоир «невидимого» фронта

Наш рассказ о человеке, который прошел путь от обыкновенного солдата конвойного полка...

Вернадский: реальная личность и портрет с банкноты

Вернадский полагал, что биосфера эволюционирует в ноосферу. Этот переход он связывал с...

Уберечь душу свою от забвения

Если мы позволим памяти о холокосте угаснуть, а связанные с ним исторические события...

Гуманитарный экстаз им. Вятровича

В стремлении подчеркнуть значимость видных деятелей УНР-УПА «слуги» и...

Два взгляда на историю Украины

Когда искажают историю войны, начинается новая война

Украинские корни израильской государственности

Вплоть до конца 1970-х все президенты Израиля были уроженцами Российской империи

Памятник рукотворный академика Веркина

Первую годовщину освобождения Харькова в криогенной лаборатории отметили, подняв...

Все глядят в Наполеоны

Величие вождей французской революции и Наполеона в том, что они нанесли смертельный...

Вірмени України

Вірменські майстри брали участь у спорудженні Софії Київської

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка