Чи є альтернатива ситуації у Молочному лимані?

№12 (551) 25 - 31 марта 2011 г. 23 Марта 2011
Гирла Молочного лиману

Указом президента від 10 лютого 2010 р. створено наймолодший з 24 фактично діючих національних природних парків України — Приазовський. Він знаходиться на північно-західному узбережжі Азовського моря, у межах території Бердянського, Мелітопольського, Приазовського, Якимівського р-нів, міст Бердянська та Мелітополя Запорізької обл. Загальна площа парку становить 78 126,92 га. У постійне користування йому надано 48 053,20 га, з них 35 572 га водного фонду, включаючи акваторії Молочного (22 072 га) та Утлюцького (13 500 га) лиманів. Довжина Молочного лиману — 36 км, максимальна його ширина — 9 км, мінімальна — 4 км. Глибина Утлюцького лиману досягає близько 6 м.

Акваторію та узбережжя Молочного лиману включено до реєстру міжнародної Рамсарської конвенції про водно-болотні угіддя, оскільки тут гніздяться і зупиняються під час міграцій багато видів водоплавних птахів. Прибережно-водна рослинність (очерет, осока) також є місцем нересту риб. З орнітофауни найкраще прижилися болотяна сова, пірникоза (норець великий), ходуличник, лежень (авдотка) тощо.

Внаслідок господарської і рекреаційної діяльності природний рослинний покрив трансформований. Найкраще він зберігся (фрагментарно) на схилах правого корінного берега р. Молочної і Молочного лиману, а також у межах Степанівської коси. Загалом тут зареєстровано 14 видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.

Ядром Приазовського національного природного парку (НПП) став гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Молочний лиман» (організований ще за постановою Ради Міністрів УРСР від 28 жовтня 1974 р.).

Молочний лиман — це затоплена трансгресією (наступом) моря нижня частина долини річки Молочної. Протягом геологічної історії його морфометричні (від грецького mоrvе — форма) показники постійно змінювалися. Рівень моря то опускався, то піднімався. Загальні контури лиману, близькі до теперішніх, виникли 1700—1800 років тому.

До ХV ст. Молочний лиман являв собою відкриту до Азовського моря затоку. Внаслідок зміни напрямку пануючого вітру наприкінці ХV ст. (як і сьогодні) він був відокремлений від моря пересипом і з часом перетворився на солоне озеро. На середньовічних картах його зображували як Молочне озеро. На дні цього озера навіть добували сіль. Між селами Алтагир і Герасівка, розміщеними на його протилежних берегах, існувало транспортне сполучення.

Ситуація змінилася восени 1943 р., коли німці, щоб зміцнити лінію оборони «Вотан» і перекрити шлях для проходу радянських танків у свій тил, вибухом прорвали пересип. Утворилась штучна Кирилівська промивина. Через деякий час її почало замулювати. Тому 1971—1972 рр. промивину засипали (залізобетоном, шпалами тощо). Щоб відновити зв'язок лиману з морем, прорили іншу. Однак її місце вибрали невдало. Тому з 2006 р. через її замулення штучно підтримуваний протягом багатьох років природний водообмін між двома водними об'єктами порушився. Сьогодні лиман відокремлений від моря пересипом, утвореним двома косами, — Кирилівською і Степанівською.

Також відомо, що в першій половині ХХ ст. біля с. Степанівка існувала природна промивина. Однак її раз по раз то проривали згінно-нагінні вітри, то замулювали.

Молочний лиман знаходиться в посушливому регіоні, де спостерігаються високі температури, особливо останніми роками, у зв'язку з глобальним потеплінням. Такі кліматичні умови спричиняють підвищене випаровування з водної поверхні (витратна частина водного балансу). Воно досягає за рік до 155 млн. м3, а то й «зашкалює» до 250 млн. м3. Загальний річковий стік у Молочний лиман (дохідна частина водного балансу) — 68—70 млн. м3. Це стік р. Молочної — 51 млн. м3 й інших малих річок — Джекельної (3 млн. м3), Тащенака (9 млн. м3), а також промислово-побутовий м. Мелітополя (5 млн. м3). Таким чином, випаровуваність (перевищення витрати вологи — випаровування над її надходженням у вигляді стоку) становить більше 2,2 раза, тобто спостерігається від'ємний водний баланс. Не останню роль у цьому відіграло використання води лиману для господарських і побутових потреб. (Подібно тому, як у Середній Азії практично зникло Аральське море через обміління річок Амудар'ї і Сирдар'ї, що в нього впадають). Виникає питання: скільки ще існуватиме Молочний лиман? (за таких темпів втрат води!).

За сукупності всіх несприятливих факторів Молочний лиман почав міліти. Берегова лінія відступила на відстань до 500—1000 м. Бувало, що за два тижні вона відсувалася на 3—8 м.

Як наслідок стрімко зросла солоність води.

Нині вона дорівнює 33—35 г/л за норми 13—18 г/л, а на окремих водних ділянках навіть до 40—50 г/л.

Отож для забезпечення нормального водообміну між Азовським морем та Молочним лиманом необхідне відновлення природної протоки (яка постійно замулюється морем!), на що потрібні (і вже витрачаються) чималі кошти. То є перший варіант вирішення зазначеної проблеми — періодичне промивання гирла лиману земснарядом.

Суттєвою обставиною для відновлення водообміну між морем та лиманом стала необхідність створення вільного проходу для піленгаса, акліматизованої далекосхідної кефалі, яка весною йде на нерест у лиман. Назад сезонно з'єднувальною протокою в акваторію виходить до 4 млрд. молодняка цієї риби. До «кілограмового» віку доживає приблизно половина особин піленгаса.

На місцевих (і не тільки) ринках піленгас — важливий товар, що має попит. Середня ціна рибини — близько 20 грн. Зрозуміло, що за суцільного кількісного і якісного збіднення рибних запасів підтримання належного вилову цінних порід — одна з умов забезпечення морепродуктами населення Приазов'я та південного регіону України.

Заказник «Молочний лиман» згідно зі згаданою урядовою постановою та законом «Про природно-заповідний фонд України» було передано під охорону рибколгоспу «Сини моря», правонаступником якого після ряду перереєстрацій стало у 2006 р. ТОВ АП «Сини моря — Мотор Січ».

Оскільки цій комерційній структурі дорікали за невиконання нею охоронних зобов'язань щодо заказника, Мінприроди наказом від 23.06.2009 р. затвердило нове положення про заказник «Молочний лиман». Відповідно до пункту 1.5 положення його охорона покладалася на Якимівську, Приазовську та Мелітопольську райдержадміністрації.

Щоб не допустити погіршення екологічної ситуації в заказнику та враховуючи звернення ТОВ АП «Сини Моря — Мотор Січ», Мінприроди наказом від 06.11.2009 р. поклало на ТОВ підтримку гідрологічного режиму.

Але й цього зобов'язання ТОВ не виконувало, що засвідчив протест прокуратури Запорізької обл. від 17.03.2010 р., яким діяльність ТОВ АП «Сини моря — Мотор Січ» визнавалася незаконною.

Зважаючи на цей протест, Мінприроди наказом від 26.04.2010 р. скасувало свій попередній наказ щодо «Молочному лиману». На цей час Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій обл. видало охоронні зобов'язання Приазовському НПП на всю територію (акваторію) парку, включаючи заказник. Ось така тривала бюрократична тяганина (яка, до речі, продовжується)!

Вздовж лиману живуть люди. На узбережжі, що використовується з лікувально-оздоровчою метою, розміщено 29 рекреаційних закладів, зокрема дитячі спортивно-оздоровчі табори, бази відпочинку тощо. Цей рекреаційно-оздоровчий комплекс (с. Богатир, коса Пересип, смт Кирилівка) може забезпечити відпочинок до 50—70 тис. людей. Місцеві лікувальні грязі (пелоїди), південне сонце, чисте повітря і тепла вода, піщані пляжі морської коси в гирлі лиману створюють для цього комфортні умови.

Загалом на узбережжі Азовського моря, включаючи Молочний лиман, масові купання можна починати при температурі води +17 °С. Вона встановлюється вже в травні (37,4% днів) і тримається до вересня (80% днів). Тривалість купального сезону у середньому триває 143 дні. Для водноспортивних занять, зокрема воднолижних, треба, щоб середньодобова температура повітря і температура води сягала більше +17°С, а для парусного спорту — більше відповідно +15°С і +10°С. Умови для занять парусним спортом більш сприятливі у травні, ніж у вересні.

Однак лиман міліє. І витрачати великі кошти на щорічне поглиблення протоки недоцільно — це перетвориться у закопування державних грошей у пісок. Вічна істина: не можна суперечити природним законам, які визначаються еволюційним розвитком. Адже неможливо змінити напрямки зумовлених загальною атмосферною циркуляцією постійних вітрів, приміром мусонів (літніх і зимових на Далекому Сході чи в Індії або екваторіальних — в Африці, що зумовлюють зміну вологого літа і сухої зими). Подібно й пасати у тропічній Африці та субтропічному Середземномор'ї, у Південній Америці та Південній Африці. Власне, ці вітри стали однією з причин (разом з холодною течією) виникнення пустель Атакама, Наміб, Сахара. Але й ці вітри не вічні. З часом вони змінюють свій напрямок. Чому?

Протягом всесвітньої еволюції змінюється знаходження магнітного полюса Землі. Чи не від того, приміром, мільйони (350—300) років тому (кам'яновугільний період геологічної історії) на островах Нової Землі, у нинішній суворій Арктиці, росли вічнозелені пальми? А дві тисячі років тому римляни на колісницях перетинали вологу субекваторіальну Сахару.

В Україні вітри слабші і менш значні порівняно з мусонами і пасатами. Однак вони також постійні, зокрема ті, що дмуть в Азовському морі. Викликані вони атмосферною циркуляцією регіонального характеру, пов'язаною з переміщенням води. І спричиняють лише замулення протоки в гирлі Молочного лиману!

Ясна річ, люди не в силах протидіяти приходу літа або зими, як і змінити напрямок вітру. В Приазов'ї, у гирлі Молочного лиману, місцеві підприємці і влада постійно норовлять вимивати за державні кошти морський пісок (гарний пісок! його ж можна продавати і мати з цього непоганий бізнес!). А от практичні шведи покірно протягом усієї своєї історії переносять за відступаючим морем берегові кріплення якоря у порту Стокгольма. Не можна йти всупереч природі, її законам, сформованим тисячоліттями і мільйонами років еволюції!

Під час планетарного похолодання (200—300 тис. років тому) Скандинавський півострів, що був одним з полюсів материкового зледеніння, значно опустився (відносно рівня моря) під вагою 3—4-кілометрової товщі льоду. У тодішній холодний період (плейстоцен) льодовик спускався звідси на південь і доходив до широти нинішнього Дніпропетровська (р. Орелі). Це було найбільше, Дніпровське зледеніння. Після відступу (танення) льодовика і відповідно зменшення ваги Скандинавії земна поверхня ще досі піднімається, а море закономірно відступає (і доводиться переносити якір). На противагу Скандинавському півострову Нідерланди ж, навпаки, опускаються. І коли б не дамби — половина Голландії була б під водою.

Нічого не поробиш — закон так званої анастазії (земної рівноваги)! Образно його ілюструє дощатий пліт на болоті. Якщо наступити в одному місці, баговиння під ним прогинається від збільшення ваги. Зате з іншого боку — багно піднімається, випорскує! Чому так відбувається? І в цьому випадку, і у випадку з відступом моря від берегів Скандинавського півострова та наступом його в Нідерландах пояснення дає теорія глобальної тектоніки земних плит («дрейфу континентів»). Її основи розробив німецький учений А. Вегенер: на глибині 100—150 км знаходиться шар рідкої речовини (магми), так звана астеносфера. Рідкий агрегатний стан астеносфери спричинений поєднанням великого тиску на цих глибинах від гірських порід і високої температури. Відомо, що від поверхні вниз температура зростає і в ядрі Землі досягає 5000—6000 °С (як на поверхні Сонця!).

Так от, за А. Вегенером, на цьому рідкому шарі астеносфери плавають цілі материки (континенти), за «глобальною тектонікою» — плити. В одному місці вони розходяться, в іншому — сходяться (як крижини льоду).

У рідку астеносферу Землі опущені своїм корінням і важкі гірські масиви, а під легшими рівнинами (але твердими платформами) астеносфера піднімається ближче до поверхні. Тобто здійснюється своєрідне перетікання рідкої магми з одного місця (де більший тягар) в інше (де менша сила ваги) — як на шальках терезів (звідси грецьке isostasios — ваги, рівновага). Це вкотре свідчить про те, що в природі спонтанно все врівноважено, мусить існувати велика рівновага, зокрема й екологічна.

Тож, може, даймо спокій природному процесові в Молочному лимані? Маємо інший, найбільш простий і безкоштовний варіант, як закрити питання про промивини в гирлі лиману.

Берег відступає? Треба реструктурувати територіальну систему рекреаційних закладів на узбережжі лиману або «мігрувати» на інші місця. Переміщуватися (як шведи) за відступаючою водою нерентабельно. Краще (і дешевше) заново створити сервісну інфраструктуру ближче до морської коси, до берега моря (не порушуючи при цьому Водного кодексу!).

Хоча теоретично існує й третій варіант розвитку подій у Молочному лимані. (Дехто вже говорить про екологічну катастрофу в цьому районі.)

Гідротехніки або ті, хто знайомий і вивчав формування берегової морфоскульптури мезорельєфу (геоморфологи), знають, що зазвичай морські вітри мають здатність опосередковано, водною масою переміщати вздовж берега донний матеріал. Утворюються цілі його потоки. Найбільший, довжиною до 3000 км, витягнувся вздовж Атлантичного узбережжя Північної Америки, від півострова Лабрадор до півострова Флорида. Трохи менший, довжиною до 600 км, — у Балтійському морі, від Куршської коси до Риги. Той, що ще ближче, у Чорному морі, — вздовж Кавказького узбережжя — має довжину до 180 км. Хоча потік (різний за щільністю матеріалу) рухається вздовж берега, хвилі підходять до нього під різними кутами. Але загальний напрямок переміщення потоку визначається переважаючим (пануючим) напрямком вітру (переважно північно-східного і східного румбів).

Накопичення відкладень при куті підходу
хвиль більше 45°С

Найбільшою здатністю переносити морські відкладення (піщані) мають хвилі, які підходять до берега під кутом 45° (j=45°). При більшому куті (j+p) у випадку внутрішнього вгину берега (за наявності затоки) спостерігається інтенсивне накопичення відкладень (що й бачимо сьогодні у гирлі Молочного лиману).

Якщо хвилі підходять до берега під прямим кутом (j=90°), їхня енергія поступово витрачається на тертя води об неглибоке дно. Переносу відкладень вздовж берега не відбуватиметься, а матимуть місце згінно-нагінні процеси, пов'язані з припливами і відпливами, морськими бризами.

При меншому куті (/j-p) енергія хвиль незначна. Фронт хвилі найдовший. Десь на згині берега (зовнішньому вигині, мисі), де різко зменшується швидкість хвиль, буде формуватися піщана коса (типу Тендрівської) або навіть вузька стрілка (як Арабатська). Щось подібне бачимо в районі курортного поселення — смт Кирилівка, від якого на південний захід сформувалася Федотова коса і далі — коса Бирючий Острів.

Можна апостеріорі* запропонувати розробити відповідний проект і побудувати дамбу вздовж берега моря та гирла Молочного лиману (як це, приміром, вже зроблено навпроти одного з гирл р. Дунай — Бистрого (що в акваторії Дунайського біосферного заповідника). При цьому так її спрямувати, щоб хвилі підходили саме під кутом 45°. Найбільш оптимальний (ідеальний) варіант! Однак ідеальне, коли до нього наближатися, віддаляється. Як це практично зробити, коли у нашому випадку, біля входу у Молочний лиман і загалом в Азовському морі, цей кут на протязі року не набагато, але змінюється. Виходить — даремна праця!

_______________________________________________
*Апостеріорі (лат. a posteriori — з наступного) — філософський термін, що означає знання, отримане з досвіду, на противагу a priori — знанню «додосвідному»).

Іще можна насипати (збудувати) зовнішній (у бік моря) вигин берега (мис) перед Молочним лиманом, на підході хвиль до нього. Тоді хвилі самі по собі сформують косу. Це те саме, образно кажучи, як у футболі: вчасно і майстерно підставити ногу, щоб змінити траєкторію м'яча.

Формування коси при куті підходу хвиль менше 45°С

Подібним чином морські нанесення (пісок, черепашки, галька тощо), що переносяться хвилями по дну (і в завислому стані), сформували коси Криву, Білосарайську, Бердянську, Обиточну, Федотову, тобто всі черепашково-піщані коси вздовж північного узбережжя Азовського моря. Закономірно, що всі вони витягнуті майже в одному напрямку — з північного сходу на південний захід. При формуванні коси перед Молочним лиманом його гирло буде захищене від замулювання!

Та все це тільки теорія. Практичний механізм її реалізації значно складніший. Хоча, як говорив великий Гете, теорія, мій друже, сіра, а дерево життя — золоте!

Отож наука може отримати шанс підвищити свій рейтинг і стати справжньою продуктивною силою суспільства.

P.S. Як би там не було, треба сподіватися, що зі створенням Приазовського НПП, який має вищий, ніж заказник «Молочний лиман» природоохоронний статус, справи з охороною і збереженням природної екосистеми Молочного лиману поліпшаться. Була б тільки управлінська воля і бажання істинного природоохоронця зберегти збережене!

Канд. геогр. наук, головний спеціаліст
сектору державної охорони природно-заповідного
фонду Державної служби заповідної справи,
getman@menr.gov.ua

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Правительство готово рисковать украинцами

Эксперты считают, что нельзя согласиться с положением законопроекта об освобождении...

Сила отравы

Отечественная продуктовая промышленность производит товары, ориентируясь...

Вакцинация – дело добровольное. Если вакцина есть

Международные эксперты считают лидерами три вакцины производителей BNT162b2 Pfizer/BioNTech,...

Риб’ячий жир і наше здоров’я

Кислоти групи омега-3 забезпечують приплив енергії в клітини мозку, тим самим...

Растения против COVID-19

Наиболее важные вещества для поддержки иммунной системы при COVID-19 — это витамины D и...

Анабиоз

Путь к суперстолетнему возрасту — профилактика сердечно-сосудистых заболеваний За...

Инвестиция в здоровье

Люди едут в «Моршинский» за положительным результатом лечения и отдыхом для души

"Моршинський" лікує разом з природою

Пандемія коронавірусу, на жаль, на оминула й Україну. Щодня зростає кількість хворих. А...

По кому подзвін?

Горе-реформаторами повністю зруйнований профілактичний напрямок у медицині. І...

Врачебно-пациентское партнерство вместо пресловутой...

В мире противовирусной терапии ВПЧ на сегодня нет, эти лекарства есть только в Украине

Обед из пробирки

Каждая восьмая семья в Европе не против включить эрзац-бургеры в свой рацион

Трансплантация: суть — «мелким шрифтом»

Сам факт того, что органы будет возможно вывозить за рубеж, не отрицается, но при этом...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка