Чи не пора стати українцям громадянами-рантьє

№12 (858) 23 — 29 марта 2018 г. 21 Марта 2018 4

У нашій державі працює один несправедливий механізм, що призводить не лише до демографічної кризи, а й до соціальних конфліктів. Це розподіл гірничої ренти.

, Игорь КОНДЕНКО

Згідно зі статтею 13 Конституції України, «земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу».

Але насправді гірничу ренту привласнюють надрокористувачі, а громадяни залишаються ні з чим. А от у провідних зарубіжних країнах з розвиненою гірничодобувною промисловістю жителі є громадянами-рантьє. Чому ми не можемо прийняти цю модель?

Для цього необхідний перехід до нової системи розподілу гірничої ренти, яка базувалася б на вилученні надприбутку надрокористувачів (різниці між прибутком, одержаним надрокористувачем, і середньонормальним прибутком по галузі або підгалузі у гірничодобувній промисловості).

Адже в Податковому кодексі України рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин не є рентою по суті — це швидше роялті, що не враховує гірничо-геологічні умови. Рентні платежі за користування надрами для видобування корисних копалин не відповідають економічним реаліям нашої держави.

В економічно розвинених процвітаючих державах до 20% прибутку залишається у розпорядженні підприємств, а 80% — держави і суспільства. Співвідношення розподілу ренти по суті є економічним компромісом між бізнесом, суспільством і державою. Вилучати треба всю ренту, а потім її розподіляти: частину — власникам ренти (громадянам), а частину — надрокористувачам на відтворення мінерально-сировинної бази шляхом геологорозвідки та ін.

Головною складовою інституціональної системи надрокористування є інститут перерозподілу гірничої ренти. Для її інституціоналізації необхідно використати досвід зарубіжних країн з даного питання. В деяких з них були створені позадержавні фонди акумулювання ренти. Такі фонди створено в багатьох країнах: стабілізаційні фонди (США (Аляска), Венесуела, Колумбія, Кувейт, Нігерія, Норвегія, Чилі); фонди майбутніх поколінь (Канада (Альберта), США (Аляска), Республіка Кірибаті, Кувейт, Оман, Папуа—Нова Гвінея); бюджетні резервні фонди (Гонконг, Республіка Сінгапур, Естонія, Південно-Африканська Республіка) та ін.

Наприклад, у штаті Аляска (США) в 1976 р. створено Перманентний фонд Аляски (APF — Alaska Permanent Fund), до якого надходять 25% прибутку штату від оборотів нафти. Половина доходу через дивіденди прямо розподіляється серед жителів Аляски (кожному громадянину — до 2 тис. дол.), і дивіденди стимулюють розвиток місцевої економіки. В результаті з моменту утворення фонду Аляска стала єдиним штатом США, в якому відбувається скорочення прірви між багатими та бідними громадянами. У штаті практично немає безробіття.

Нам необхідно ввести рентне оподаткування доходів, тобто прийняти податкове законодавство, що виключає залежність бюджету від світової кон'юнктури цін на мінеральну сировину.

Одним із пріоритетів інституціоналізації системи управління рентними відносинами у сфері надрокористування повинно бути створення інституту громадянської власності. Але скільки би ми тоді отримували?

Згідно з даними ДФСУ, надходження рентних платежів за використання надр для видобування корисних копалин до бюджетів усіх рівнів у 2017 р. становили: до зведеного бюджету України — 44,98 млрд. грн; до державного бюджету — 43,88 млрд. грн.; до місцевих бюджетів — 1,10 млрд. грн. Кожен громадянин України міг би отримати у 2017 р. по 1025,12 грн.

Проте ще є платежі за використання водних, лісових, земельних ресурсів, а також екологічний податок.

Станом на 1 січня 2017 р. надходження рентної плати за спеціальне використання водних, лісових ресурсів до зведеного бюджету України за 2016 р. становило: рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів — 1,06 млрд. грн.; рентна плата за спеціальне використання води — 1,40 млрд. грн.

Але ж недоцільно всю гірничу ренту віддати громадянам, оскільки необхідно подбати про відтворення мінерально-сировинної бази та інших природних ресурсів. Частину коштів, які надходять до бюджетів за використання природних ресурсів, слід направляти на відтворення природно-ресурсного потенціалу (проведення геологорозвідувальних робіт, висадження лісів та ін.).

Згідно з даними Пенсійного фонду, середній розмір пенсій у нашій державі на 1 жовтня 2017 р. становив 2447,95 грн. Дещо раніше, до пенсійної реформи, 5 вересня 2017 р. (за даними Укрінформу), середній розмір пенсії в Україні був удвічі менший за офіційний прожитковий мінімум і дорівнював 1880,0 грн.

Виплата громадянам ренти, що їм належить по Конституції, зробила б життя цих громадян менш злиденним.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...


Загрузка...

Борьба с пожарами в пожарном порядке

Если б не было кемеровского ада, то глава правительства и не знал бы, что есть закон о...

Из палаток — в «умные» казармы

«Наша задача — учить военных развертывать полевые лагеря в любых условиях и жить...

Лучше немцев только японцы

Во многих странах ежегодно определяют лучшие легковушки, а различные рейтинговые...

У мины нет обратного хода

7 тыс. кв. км подконтрольной украинскому правительству части Луганской и Донецкой...

Ветераны без вождя

Создав в сентябре 2014 г. Государственную службу по делам ветеранов и участников АТО...

Сытый желудок или автоматы Калашникова?

Статус Украины как страны-аспиранта НАТО является «протокольно-символическим...

Загрузка...

Рыба ищет, где подороже

Украинские компании вывезли в 2017 г. рыбы на 40% больше, чем в 2016-м. И это вовсе не...

Поле бесправного права

В работе банковской системы присутствует тонкая грань между мошенничеством и...

Гасите известь прямо в озере

В дачных прудах лучше всего выращивать неприхотливых карасей и карпов

Какой художник без штык-ножа

Впервые за многие годы украинский суд вынес первый оправдательный приговор по ст. 263 УК...

Пароль — «марсиане»

Международные корпорации готовы включиться в битву за жителей глухомани

Лебединая песня хрущевки

обзор рынка вторичной жилой недвижимости Киева-2017

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто

Получить ссылку для клиента
Авторские колонки

Блоги

Маркетгид
Загрузка...
Ошибка