Не паникуем и требуем документы

№5(805) 3 — 9 февраля 2017 г. 01 Февраля 2017 3.8

Мы продолжаем публиковать материалы, которые помогут украинским гражданам оперативно решать актуальные финансовые вопросы (см. статью Ярослава Дмитренко «Где взять деньги до зарплаты? Небанковский рынок кредитования» в №4(804) «2000» от 27.01—2.02.2017). В этом выпуске известные юристы порекомендуют стратегию, необходимую заемщику, чтобы защититься от часто неправомерных действий коллекторов (сборщиков долгов). Кроме того, вы получите советы, на что в первую очередь следует обратить внимание при выборе ломбарда, а также узнаете, на какие условия займа лучше не соглашаться ни при каких обстоятельствах.

, Игорь КОНДЕНКО

Азы поведения должников при встрече с коллекторами

Специфика профессиональной деятельности не предполагает наличия у сборщика налогов такого качества, как деликатность. Если удастся погасить задолженность на ранней стадии ее возникновения

(30—90 дней), возможно, вы избавитесь от постоянного и назойливого общения с незнакомыми, как правило — крайне невежливыми, людьми. А если не удастся?

Помните, коллекторы выбивают из заемщиков не только просроченные кредиты банковских учреждений. Так, за услуги ЖКХ украинцы уже накопили задолженность около 17 млрд. грн. Уже известны случаи, когда в счет погашения этих долгов граждане лишались имущества.

Что делать, когда на вас охотятся коллекторы? Что предпринять, если сборщики долгов обращаются к вам по поводу кредитных обязательств людей, с которыми вы хоть и знакомы, но уже давно не виделись?

Ведь участились случаи звонков не только заемщикам и их родственникам. Звонят нынешним и даже бывшим коллегам по работе, друзьям, соседям и т. д. Откуда у коллекторов столь исчерпывающая база телефонных связей и насколько вообще законно ею пользоваться?

Юліан ХОРУНЖИЙ, старший партнер Адвокатського об'єднання «Юридична фірма Ario» (АО ЮФ Ario), член правління Асоціації правників України:

— Передовсім необхідно розібратися, хто такі колектори. Враховуючи відсутність будь-якого правового регулювання колекторської діяльності, яким би було визначено їх правовий статус та повноваження, колекторська фірма — це по суті звичайна юридична особа, яка має певні повноваження від кредитора на стягнення заборгованості з боржника.

Колектори можуть працювати на різних умовах.

Перший варіант: колекторській фірмі переуступили права вимоги по угоді. Тобто боржник, який був винний, наприклад, Київенерго, тепер напряму винний колекторській фірмі. Другий варіант: колектори просто надають послуги зі стягнення боргу. І діють на підставі або угод, або довіреностей від первісного кредитора. В будь-якому випадку обсяг прав колекторів не є більшим від обсягу прав первісного кредитора (особи, перед якою виник борг).

Чому ж кредиторам вигідно звертатися по послуги до колекторів, якщо їхні права щодо стягнення боргу є ідентичними? Таке звернення пов'язане з особливостями роботи колекторських компаній.

В цілому методи стягнення боргів можна розділити на три групи:

1. Legal collection. Це застосування юридичного інструментарію, а саме стягнення боргу через суди і виконавчу службу.

2. Soft collection. Комунікація з боржником щодо необхідності погашення боргу. Цей вид по суті не передбачає значного втручання в особисте життя боржника.

3. Найпроблематичнішим для боржника видом колекторства є hard collection. Саме з ним ототожнюють переважну більшість колекторів. Hard collection — це постійне нав'язливе спілкування колекторів з боржником і не тільки: дзвінки сусідам, на роботу, рідним. Особисті контакти колекторів з боржниками, погрози (зокрема, і фізичною розправою).

Первісні кредитори до моменту передачі боргів колекторам самі застосовують legal collection, а інколи і soft collection. Йти далі не дозволяють репутаційні ризики. Тому і виникає необхідність вибивати борги не зовсім етичними і законними методами.

Також однією з причин звернення до колекторських компаній є те, що їм, як правило, передається заборгованість фізичних осіб, стягувати яку первісному кредитору невигідно. Адже вартість роботи колекторів є значно нижчою, ніж праця висококваліфікованих штатних фахівців первісних кредиторів.

А якщо йдеться про тисячі угод, то навіть якщо загальна сума до стягнення є значною, займатися легальним стягненням в основному є економічно недоцільним.

Тому hard collection і є популярною екслюзивною послугою колекторів, оскільки не потребує великих інвестицій у стягнення через застосування правових методів. Набагато простіше доручити таке стягнення колекторській компанії.

В абсолютній більшості цивілізованих країн вже доволі тривалий час існує законодавство про колекторські компанії, яке ставить їх в жорсткі рамки саме щодо застосування інструментарію hard collection та містить етичні правила, яких повинен дотримуватися колектор під час стягнення заборгованості.

А от в Україні таке законодавство відсутнє. Причому неодноразові спроби внести і ухвалити закони, які би врегулювали колекторство в державі, наражаються на значну протидію. Головне гасло критиків: «Дивіться, вони хочуть легалізувати колекторів!» Хоча насправді колекторське свавілля давно треба припинити, поставивши колекторство у рамки закону, і карати тих, хто, стягуючи борги, переступає етичні норми.

Як тільки пролунав перший дзвінок від колекторів, не треба боятися, панікувати чи кидати слухавку. Навпаки, потрібно максимально з'ясувати всю інформацію про суть претензій до вас з боку додзвонювача. Та показати готовність дати законну відсіч незаконним вимогам колектора, щоб не допустити застосування hard collection.

Необхідно з'ясувати: прізвище, ім'я, по батькові того, хто дзвонить, його посаду, а також чітко назву компанії, де вона знаходиться і на якій підставі вам телефонують. Який саме борг, на підставі якого договору і укладеного з ким саме і коли став підставою для дзвінка вам. Також ви повинні уточнити суму боргу, а якщо такий борг виник на підставі судового рішення, — то і реквізити рішення суду.

Крім цього, треба з'ясувати, на якій підставі дана колекторська компанія здійснює стягнення цього боргу. Тобто що за договір було укладено між первісним кредитором і колекторами. Також вимагати від колекторів письмову вимогу на вашу адресу з наданням усієї вищевказаної інформації разом із конкретним розрахунком суми боргу.

Пам'ятайте! Згідно зі ст. 517 Цивільного кодексу України ви маєте право не виконувати своїх зобов'язань перед новим кредитором (у даному разі колекторами), доки він не надасть вам доказів, що первісний кредитор у законний спосіб передав йому свої права вимагати ваш борг.

Очевидно, що по телефону колектори не нададуть вам таких доказів. Телефонний дзвінок не є належним доказом. Вимагайте виключно письмової форми спілкування і підтвердження повноважень.

До того ж бажано фіксувати на звукозаписувальний пристрій усі перемовини з колекторами (деякі сучасні телефони передбачають таку функцію). І якщо вам погрожуватимуть, то, звертаючись до правоохоронних органів по захист, ви зможете додати до заяви файл із записом погроз на вашу адресу, що сприятиме реагуванню на вашу заяву. Оскільки лише ваша активна позиція може убезпечити вас і ваших рідних від застосування колекторами незаконних або принаймні неетичних методів.

Зрозуміти, чи колектори стягують гроші на свою користь, чи первісному кредитору — нескладно. Зверніть увагу, чиї реквізити вам надали для сплати боргу. Якщо це реквізити первісного кредитора, — вочевидь, колектори просто надають послуги компанії, якій ви заборгували.

У такому разі постає питання, чи законно компанія передала ваші персональні дані колекторам. Також можна використати публічні методи боротьби: активно писати про вибивання з вас боргів у соціальних мережах, звертатися до ЗМІ.

Наприклад, якщо великий банк з відомим ім'ям вдається до послуг hard collection — публічне поширення такої інформації завдасть репутаційної шкоди банку. Як наслідок сам банк може вплинути на колекторів, аби вони припинили застосовувати щодо вас незаконні чи неетичні методи.

Якщо вам одразу починають погрожувати фізичною розправою, дайте колектору зрозуміти, що ви знаєте: він порушує закон. Спробуйте одразу поставити його на місце. В даному випадку вам у допомогу — Кримінальний кодекс.

Якщо на вас починають тиснути та вимагати сплати якихось коштів, не підтверджуючи жодним чином підстави для стягнення боргу, — це ст. 189 КК, в якій ідеться про вимагання, яке поєднується з погрозою насильства, за що зловмисників може чекати до 5 років позбавлення волі.

Або ж, якщо з вас вибивають борги, нехай і підтверджені, але із застосуванням насильства (навіть психологічного) чи пошкоджуючи ваше майно, — це є склад злочину, передбачений ст. 355 КК «Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань» (до 2 років обмеження волі).

Крім цього, коли колектори незаконно збирають та поширюють конфіденційну інформацію про боржника (відомості про приватне життя, сімейний стан, релігійну належність, майновий стан, інтимне життя тощо) — це склад злочину, передбачений ст. 182 КК «Порушення недоторканності приватного життя».

Тож у будь-якому випадку консультація з юристом не завадить.

Щодо джерел інформації про вас. Зрозуміло, якусь інформацію колектори отримують від кредиторів. Але часто основним джерелом є незахищені реєстри і бази даних, при-дбати які нескладно просто на столичних ринках. Тому можна спробувати притягти первісних кредиторів до відповідальності за незаконну передачу персональних даних, але успіх у даному випадку не гарантовано.

Ігор СИДОРЕНКО, юрист міжнародної адвокатської компанії «Бі.Ай.Ем»:

— Коли до вас зателефонували колектори чи інші особи з приводу сплати боргів, важливо перш за все зберігати спокій і жодним чином не піддаватися на маніпуляції цих осіб. З самого початку варто сказати, що ви не будете з ними нічого обговорювати по телефону, а всі перемовини з приводу боргу будете вести з ними виключно письмово.

Варто також мати на увазі, що погрози будь-якого характеру на вашу адресу — поза законом. Якщо такі погрози не припиняються, є сенс подати про це заяву до відділу поліції за вашим місцем проживання з детальним описом ситуації та суті погроз на вашу адресу.

Якщо стягненням з вас боргу займається приватний виконавець, який не має ніяких додаткових повноважень згідно з законом порівняно з державним виконавцем, і він також припускається погроз на вашу адресу, є сенс подати на нього скаргу до Міністерства юстиції України, яке здійснює контроль за діяльністю приватних виконавців.

Проте необхідно врахувати також і те, що незважаючи на широко розрекламовану реформу поліції, ефективність її роботи на практиці дорівнює практично нулю. Ми бачимо, як останнім часом жертвами насильства стають адвокати, чиєю професійною діяльністю є захист від протиправних посягань. Тому, обираючи стратегію поведінки щодо неправомірних дій колекторів, найважливіше — бути максимально обережним і по можливості об'єднувати свої зусилля з іншими громадянами, які опинилися в аналогічній ситуації.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Чтобы не повторилось зверство человеческое, имя...

Последние социологические опросы показали,  что более 30%  европейцев и более 50%...

Жизнь на работе

Пандемия и последующий карантин засветили слабые места всех без исключения бизнесов....

Відкладений у часі смертний вирок

Про перипетії героїчного змагання з коронавірусом сьогодні не говорить тільки...

Призрак сотрудника

Украинцам понравилось работать дома: в стране значительно вырос спрос на удаленный...

Все в сад!

Стали известны наиболее прибыльные ниши для интернет-бизнеса во время карантина

Супермаркет – безотходное производство

Рыба – источник полноценного белка с огромным количеством незаменимых аминокислот....

Титановый человек

Старшее поколение прекрасно помнит, какого вкуса и цвета было сгущенное молоко. Оно...

Эволюция государственности

От золота Полуботка – до личного металлоискателя

Игра с судьбой страны

Деградация государственных институтов Украины очень хорошо видна на примере органов...

Карантинные метры

Эксперты рассказали об изменениях на рынке недвижимости

Печатный станок: инфляция или дефолт

Если даже Директор-распорядитель Международного валютного фонда Кристалина...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка