Повільне самогубство

№11(945) 13 – 19 марта 2020 г. 11 Марта 2020 5

Це захоплення особливо характерне для європейських країн. І сам тютюновий бізнес процвітає в Європі, включаючи Україну.

Сигарети створюють особливий, постійний і розповсюджений екологічний пресинг на людство. Звичка, властива мільйонам людей, призводить до ураження різних органів, а особливо — артерій.

Історія виникнення тютюнової залежності

Можливо, вдихання диму багаття у пращурів було приємним, коли вони підкидали в багаття листя, гілки, траву: вдихаючи гарячий дим, відчували якесь задоволення. Відомо, що північноамериканські аборигени загортали якусь траву в листя рослин, зрізали один кінець і втягували дим. Це і було, напевно, початком виробництва сигарет.

На пачках деяких сучасних сигарет надруковано — «125 років британських традицій» (фірма Rothmans of London) з рекламним додатком — «Насичений м'який смак і якість в кожній пачці». На сигаретах «Прима срібна» АТ «Імперіал Табакко Продакшин Україна» (ДСТУ ГОСТ 3935 2004) є така «приємна» реклама: «Вміст в диму однієї сигарети: смол 10 мг, нікотину 0,8 мг». На лицьовій стороні пачки — рентгенограма з майже тотальним затемненням легенів і відвертим написом «Куріння може викликати повільну та болісну смерть».

Історія залежності від сигарети коротко відображена на пачках сигарет. Так, на пачці Philip Morris сказано: «За легендою, в 1847 році містер Філіп Морріс подорожував світом в пошуках кращих тютюнів, щоб створити сигарети виняткової якості».

Про термінологію

Досі вона неконкретна, а іноді — помилкова по суті. Хоча уже звична. Кажуть (і пишуть) — про «тютюнопаління», а не про сигаретокуріння. Тобто виключають при палінні сигарет вплив хімічних інгредієнтів не тільки на курців, а й на навколішне середовище. Є український термін — «палiння» (відповідає англійському smokіng, російському — курение). Але мова йде не про дим, який утворюється при спалюванні чогось (дерева, трави, паперу, відходів). Проблема куріння сигарет в самому процесі — самостійне («самонасильницький вплив») — свідоме введення в організм шкідливого диму!

Отже, будемо більше користуватися терміном «куріння сигарет», найпоширенішим способом — вдихання штучного диму. Інші види диму (професійні, побутові, вуличні, дим при горінні лісу, дим різних багать, згарищ) потрапляє у легені мимоволі. Іноді спеціально — насильне застосування у воєнних цілях отруйних газів; домашній, а особливо різний виробничий дим також небезпечні.

Практика сьогодення

В Україні працюють великі фабрики з виробництва сигарет у Львові, Києві, Прилуках, Кременчуці, Харкові. Думка Ніни Южаніної (голови Комітету Верховної Ради VIII скликання з питань податкової та митної політики): «Ситуація з оподаткуванням тютюнових підприємств України, чотири з яких входять в десятку лідерів по наповненню бюджету. Але чомусь виникають вимоги до парламенту — докорінно змінити ставлення до їх оподаткування і взагалі до роботи цієї галузі. У Верховній Раді зареєстровано сорок законопроектів, що створюють умови, щоб вся тютюнова індустрія пішла «в тінь», перестала платити податки в бюджет». Пряме питання — кому це вигідно? «Потрібно спитати активістів — які серйозні мотиви вони наводять в цих проектах?» Чи знають вони про те, що Всесвітня організація охорони здоров'я ще у 2008 р. прийняла спеціальну постанову про глобальну тютюнову епідемію та рекомендувала владі 179 країн шість провідних стратегій подолання тютюнових епідемій, серед яких — збільшення податків на тютюнові вироби?

Не можна уявити, скільки курців за цей час померли від раку легенів чи коронарної хвороби серця. У відомій американській монографії Arteriosclerosis (1971), яка була перекладена російською мовою у 1975 р. (під зміненою назвою «Атеросклероз»), є спеціальний розділ «Курение» (стор.70—85), де підкреслено: «курение сигарет оказывает наиболее выраженное действие на лиц, относящихся к младшим возрастным группам» (стор. 71). І ще — про раптову смерть: «Влияние курения сигарет на частоту внезапной смерти было показано в совместном опыте шести крупнейших промышленных эпидемиологических исследований, в которых изучены 154 случая внезапной смерти, причем оказалось, что частота внезапной смерти среди лиц, выкуривающих больше пачки в день, в 3,36 раза выше, чем у лиц некурящих» (стор. 76).

Важливо підкреслити, що немає жодної монографії чи підручника з кардіології, які були надруковані в різних країнах, де б одним з обов'язкових етіологічних (причинних) факторів захворювання коронарних артерій не згадувалося б куріння.

Які конкретні хімічні інгредієнти входять до складу тютюну і паперу сигарет? Повною мірою це невідомо. Є лише лаконічне, наприклад, на пачці сигарет Winston повідомлення: «Вміст в диму однієї сигарети: смол — 4 мг; нікотину — 0,3 мг» (поруч є ГОСТ 3935.2004). Але є сигарети, де смол і нікотину в два рази більше. Так, сигарети з міста Прилуки (названі класичними!) містять смол 8 мг, нікотину — 0,6 мг. А то й більше — смол 12 мг, нікотину 0,8 мг. Додаток на пачці — кольорове фото легень, пошкоджених злоякісною пухлиною: «Куріння викликає рак легень». На пачках сучасних сигарет зазвичай інформують курця: «вміст однієї сигарети: смол — 6 мг, нікотину — 0,5 мг». Але як це можна трактувати? Рекламна розпущеність? Повна безконтрольність? Чи порада виробника — «Ми попереджаємо, а ви вирішуєте самі»?

Чи є ще такі продукти, на яких було б написано «вбиває», «викликає рак легень», «викликає повільну та болісну смерть»!

Враховуючи велику кількість захворювань та передчасних смертей, зумовлених курінням сигарет, ВООЗ оголосила про «глобальну тютюнову епідемію» та запропонувала шляхи подолання цієї проблеми:

— заборона реклами тютюнових виробів;

— заборона внесення ароматичних і смакових добавок, що роблять тютюнові вироби приємними для курця;

— заборона куріння і захист людей від диму сигарет;

— допомога бажаючим позбутися шкідливої звички;

— повне інформування курців про істинну небезпеку для здоров'я, пов'язану з сигаретами;

— збільшення податків на тютюнові вироби з метою підвищення цін на сигарети, зниження прибутків для виробників, зменшення економічної доцільності виробництва, роздрібної та гуртової торгівлі тютюновими виробами.

В останні роки активно розробляються нові вироби, що дозволяють вдихати нікотин та смако-ароматичні суміші, уникаючи традиційних продуктів горіння, притаманних для традиційної сигарети. Так, сьогодні поширені електронні сигарети, т. зв. вейпи, системи IQOS та інші. На них не поширюється заборона застосування у громадських місцях, а їх безпечність ще не доведена.

Вже з'явилися грунтовні наукові дослідження, що відкрили наявність токсичних компонентів у випарах цих новомодних псевдобезпечних виробів. Популяризується думка, що, мовляв, для здоров'я курця традиційних сигарет буде в рази менша шкода, якщо він перейде на сучасні електронні сигарети. Проте спостереження та опитування виявляють, що не сформовані курці переходять на сучасні альтернативи палінню, а нові люди залучаються до цієї згубної звички, зокрема молодь, з мотивацією «це ж безпечніше!», «не залишається стійкого запаху та не жовтіють пальці на руках!»

Що можуть зробити сучасні дослідники проблеми

Феномен куріння дуже стійкий. Заборони мало що дають. Культура (чи антикультура?) непохитна. Заборони у школі, лікарнях, університетах уже діють. Але є закриті кабінети, туалети, сходові клітки, особисті кабінети чиновників. Тобто люди все одно курять і курити будуть.

Потрібно шукати шляхи очищення сигарет не від нікотину, а від важких металів. Наукові ідеї є. Необхідна підтримка їх розробки. Тютюн не такий небезпечний, як думають. Він дає основну насолоду при куріння. Але ні в тютюні, ні в паперовій обгортці не повинно бути важких металів. А вони є!

Професор Львівського національного медичного університету Дмитро Деонисович Зербіно видав власним коштом результати своїх, а також своїх учнів досліджень. Книга має назву «Экологическая патология: проблема превентивной медицины. Концепция первичной профилактики» (2016 р.). В монографії є чотири великих розділи, присвячених курінню сигарет та його віддаленим наслідкам. В цій унікальній монографії розкрита вся панорама сучасного стану екології в Україні та вплив на людину. Розділи книги, присвячені курінню, базуються на дослідженнях професора та учнів. Результати були опубліковані протягом останніх 30 років (перші публікації — 1990 р.). Загалом — понад 30 статей та тез на різних конференціях і конгресах.

Людина: ксенобіотики — екологія — хвороби — смертність

Тільки людина винна у виробництві тисяч шкідливих речовин. Це її діяльність стала надагресивною. Людина сама «вводить» в навколишнє середовище, а потім і в себе (і у все живе) тисячі ксенобіотиків, тобто чужорідних речовин. В одному з біологічних словників сказано про такі речовини: «ксенобіотики — хімічні сполуки, які не входять до складу організму і не підлягають метаболізму; сьогодні відомо понад 4 мільйони ксенобіотиків».

Для повноцінного життя необхідно багато. Всі ми бажаємо жити в теплих будинках, швидше пересуватися по місту і в світі, мати зручний, красивий одяг, отримувати смачну і корисну їжу. Але головне — ми хочемо бути здоровими! І тут — дисонанс з прогресом сучасних технологій. Вони несуть не тільки прогрес для всього живого, а й іноді (і часто) мають зворотній ефект — призводять до хвороб та смерті всього живого.

Тому на першому місці — проблеми екології. Початкова думка науковця (хіміка, інженера, технолога) повинна бути така: як новий продукт буде впливати на людину? Чи не зіпсує її здоров'я?

Людина, де б вона не жила, повинна думати про живу Природу! В т.ч. про всі свої вчинки — як вони впливатимуть на все навколо.

Сигарета і людина. Чи є вихід?

Можливо, частково, не кардинально, але є ідеї, які можуть відкрити шлях для різкого скорочення негативного впливу сигаретного диму. Справа не в забороні звички. Заборона — шлях у глухий кут.

Громадське здоров'я — це здоров'я для всіх людей. В якій би державі вони не проживали, люди мають національні та інші звички. Головне в проблемі громадського здоров'я — профілактика, тобто розробка превентивних заходів. В монографії Дмитра Зербіно частина розділів присвячена проблемі куріння сигарет і наслідкам цієї звички як одній з базисних проблем превентивної медицини. Назви розділів дуже промовисті: «Курение сигарет: чем опасна сигарета?»; «Курение сигарет и патология сосудистой системы»; «Курение сигарет: рак легких, рак гортани»; «Вторичный табачный дым — скрытая, но явная опасность»; «Борьба Всемирной Организации Здравоохранения против курения за жизнь миллионов людей — высшая поддержка превентивной медицины»; «Курение сигарет в Украине: полный отказ от пагубной привычки — базис первичной профилактики».

Щодо останньої тези — то ця практика виявляється малодієвою. Люди все одно продовжують курити. Потрібно надати повну інформацію про загрози для здоров'я курця та механізми впливу, аби допомогти курцю зробити свідомий вибір самостійно.

Дмитро Зербіно і його учні (понад 70 кандидатів і докторів наук) опублікували близько 30 статей з проблеми куріння (перелік публікацій в книзі «Дмитро Зербіно. Життя, присвячене науці. До 90-річчя від дня народження». Львів. 2017).

В результаті цих досліджень виявлені нові факти. Коротко їх назвемо: у молодих жінок, які курять і вживають контрацептиви (проти вагітності), можуть розвиватися флебіти (ушкодження вен) нижніх кінцівок; у робітників — зварників на фоні куріння може розвиватися рак гортані; у людей молодого (до 45) і середнього віку, які працюють з пестицидами, з фарбами, з різними розчинами, можуть розвиватися запальні процеси коронарних артерій, а у фіналі може бути тромбоз та гострий інфаркт міокарда (потребує операції стентування). Жінки-курці частіше хворіють порушенням жирового обміну, страждають артеріальною гіпертензією, стенокардією.

І останнє, що потребує перевірки, — виявлення важких металів в тромбах, які формувались у деяких хворих-курців. У цих хворих, які померли, був виявлений свинець у серцевому м'язі при спеціальних атомно-абсорбційних дослідженнях.

Позиція держави

В 2016 р. в англійському графстві Ноттінгем припинила роботу остання в Британії тютюнова фабрика компанії Imperial Tobacco. Представник профспілки Кріс Нідхем зазначив: «На піку виробництва завод випускав до 52 млрд. сигарет на рік, але попит на сигарети в Британії дуже впав. Вся справа в падінні обсягів виробництва, і один з чинників тут — негативне ставлення до куріння у суспільстві». Чи багато тютюнових фабрик у Японії? Японці — нація з однією з найменших у світі кількістю курців та водночас найбільшою кількістю довгожителів, високою середньою тривалістю життя.

В Україні великі обсяги вітчизняного виробництва тютюнових виробів тісно пов'язані з рівнем їх споживання в країні. За даними ВООЗ, Україна перебуває в першій двадцятці серед усіх країн за кількістю споживання тютюнових виробів, що становить 1,5% їхнього світового виробництва.

Економічні мотиви не дозволили законодавчо впровадити зміни оподаткування та ціновий контроль на тютюнові вироби. У ЗМІ пролунало: «Уряд і тютюнові компанії знайшли компроміс щодо поправок до закону №1049 про регулювання цін на цигарки».

В Україні продається велика кількість пачок сигарет з написом «Куріння вбиває». А що саме в сигареті вбиває? Чи можна сигарету позбавити її вбивчої сили? Щоб на ці питання відповісти, потрібні не лише фаховість та ентузіазм, а й хоча б мізерне за світовими мірками фінансування цих наукових досліджень.

В пошуках підтримки

База для подальшої дослідницької роботи є. Ідеї, як зробити сигарети менш небезпечними для курця за неможливості відмови від паління, є. Навіть план конкретних дій окреслений. Але хто буде фінансувати цю роботу? Було б доцільно, щоб зробили це власники тютюнових фабрик. І для них це були б копійки з їхнього бізнесу. Курити люди продовжують, але ризик захворіти можна значно зменшити.

Зараз ми реєструємось на конкурси Національного фонду досліджень (державне фінансування) та конкурс Міністерства освіти. Нами розроблені плани утворення державної ключової лабораторії, сформовані необхідні документи, але немає самих оголошень про конкурси. Ніби якісь лабораторії відкриті, але без конкурсу. Хотілось би помилятися — ми щось пропустили?

Нами уже створена, поки що самостійно, без жодної фінансової підтримки, лабораторія. Вона працює під керівництвом Дмитра Зербіно, тому що зібрана з активних людей — всі вони віком від 25 до 50 років (серед них — два д. м. н., професори; три докторанти — к. м. н.; два аспіранти; один магістр; це тільки науковий кістяк лабораторії).

Керівники держави обіцяли проводити конкурси — «Горизонт 2020»; «Український фонд стартапів»; створений Національний фонд досліджень (НФД).

Як знайти фінансування лабораторії? Хто її візьме до себе? Перспективи відкриваються і відразу ж закриваються...

Олександр КОЛІНКОВСЬКИЙ,
к. м. н., доцент

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

В прошлом году в Житомирской области зависимость от...

В 2020 г. в рамках выборочного обследования условий жизни домохозяйств Житомирщины...

В Україні запрацює новий закон для захисту від...

Сигарети в Україні потраплять під нові обмеження, а на пачках з'являться ще більш...

Украина и табачная индустрия Европы

Электронные сигареты на ежедневной основе курят 20% украинских подростков

Зайди на сайт и брось сигарету

Курильщики живут в среднем на 16 лет меньше некурящих  

Камо грядеши, Україно?

Положення доповіді підтверджуються численними фактами і цифрами, що роблять...

Недальновидная «трехходовка»

Передача имущественного комплекса «Мотор Сич» государственному госоргану со...

«Метод Смелянского»

«Укрпочта» получила возможность дополнительно зарабатывать на видах услуг, не...

«Непрестижные» сварщики, «ненужные» медсестры

Государственная служба статистики опубликовала любопытнейшую отчетность под...

Сотрудничество со временем

Время не допускает вольностей, если они переходят грань естественных вещей

Сети смерти

Суицидальная попытка представляет собой крик о помощи в невыносимой ситуации, а не по...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка