Черговий атентат на закон і порядок

№29–30(780) 15 — 21 июля 2016 г. 13 Июля 2016 4.3

, УНИАН

Баталії довкола завершення розробки і прийняття сумнівного з огляду на законність Генерального плану розвитку Києва та його приміської зони до 2025 р. (далі — ГП2025) не вщухають вже який рік. Підкилимна боротьба триває, втягуючи нових учасників і обростаючи новими подробицями, подіями і фактами, що свідчить про надвисоку ціну питання у прямому й переносному розумінні.

Якщо для одних припинення роботи над ГП2025 — це захист Києва від тотальної ущільненої і висотної забудови і його збереження для сьогодення і майбутнього як міста-саду, то для інших це 25 млрд. дол. потенційного прибутку від продажу забудов і ціна їхньої непідсудності за вже скоєні дії, що мають ознаки злочинів.

Масові порушення діючого і безстрокового Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 р. (далі ГП2020) тягнуть за собою невідворотну кримінальну відповідальність. I тому забудовники вкупі з корумпованими чиновниками і депутатами, вступивши у змову з політичними партіями, представленими у Верховній Раді і Київській міській раді, і колабораціоністами з-поміж архітекторів, намагаються тепер узаконити свої порушення і злочини, прийнявши за всяку ціну розроблюваний на їхнє замовлення фальшивий ГП2025 з недолугим історико-архітектурним опорним планом, зонінгом і детальними планами територій. Тактика застосовується проста: якщо не вдається подолати опір професійної громадськості і проштовхнути ГП2025 цілком, то його слід протягнути бодай частинами.

Щоб врятувати порушників ГП2020 від переслідувань Феміди, треба узаконити у ГП2025 понад 3000 протиправно наданих депутатами КМР під забудову земельних ділянок і захистити від знесення споруди, незаконно зведені на них в порушення діючого і безстрокового ГП2020.

Починаючи з 2008 р. свідомі кияни не дають агресивним забудовникам та їхнім найманцям і ставленикам, уповноваженим на виконання функцій держави та місцевого самоуправління, а також лобістам із середовища архітекторів найменшої можливості виконати свій план, здійснюючи моніторинг порушень і вчиняючи їм зрілу юридичну протидію.

Щодо пересічних киян, далеких від кулуарних баталій, то вони вже відчули на собі наслідки злочинної забудови, що здійснюється у Києві в порушення ГП2020 і має тепер бути узаконеною у ГП2025, вчиняючи проти неї масові протести. Регулярні побиття киян «тітушками», найнятими забудовниками, за повної бездіяльності органів захисту правопорядку і нагляду за законністю як співучасників злочинів стали буденними подіями в житті столиці. За такого становища дії забудовників з ознаками злочинів у Києві не припиняються, а тільки ширяться і розростаються.

Причина проста: депутати від різних політичних сил, які пройшли до Київради і діють від імені, але не в інтересах киян, відсторонили останніх від прийняття рішень, як, що і де саме будувати і чи будувати взагалі. Депутати Київради, які туди пройшли від політичних партій, часто-густо не корінні кияни, а внутрішні мігранти, які стали провідниками інтересів великих забудовників, а не киян. Втім, і кияни поводяться не краще. Не виняток навіть юристи, які добре розуміються на ситуації з паралельним існуванням двох генеральних планів Києва — законного, що порушується, і фальшивого, який протягається на замовлення земельно-будівельної мафії.

Одним з таких діяльних лобістів афери з ГП2025 разом із зонінгом та новим історико-архітектурним опорним планом є, наприклад, дуже активний у цьому питанні депутат Київської міської ради Ольга Балицька.

Депутат Балицька фаховий юрист, який обслуговує будівельні компанії. Як юрист вона здійснює юридичне прикриття роботодавців, а політичний супровід забудовників виконує у Київській міській раді як депутат від новоявленої прийшлої партії «Самопоміч»*.

__________________________
*Докладніше про це йдеться на Jou Tube: «Афера градостроителей Киева, ч. 7».

Як юрист О. Балицька знає про протиправність паралельного існування двох генпланів Києва — законного ГП2020 і фальшивого ГП2025. Але як депутат Київради демонструє правовий нігілізм, активно виступаючи за прийняття незаконного ГП2025 та його атрибутів. Як юрист вона конфліктує з правом, як депутат — з правами та інтересами киян. Це вказує на те, що і як юрист, і як депутат вона діє винятково в інтересах забудовників, яким в одному пакеті продає свій професіоналізм і вплив тієї політичної сили, від якої прийшла у владу. I це не тільки її особиста позиція. Навряд чи вона могла б так діяти без підтримки самої політичної сили, яка її як свого висуванця не зупиняє.

Це наводить на думку, що із забудовниками пов'язана меркантильними інтересами не тільки О. Балицька як юрист і політик, а й сама партія «Самопоміч», яку вона представляє у Київраді. А політика — тільки вид бізнесу, у якому товаром є вплив і влада. Зв'язки цієї політичної сили у столиці з агресивним будівельним бізнесом, який діє в порушення ГП2020 і силовими засобами протистоїть киянам у «гарячих точках» столиці, підтвердила, зокрема, й активна участь членів партії «Самопоміч» у заході, організованому на підтримку протегованого забудовниками фальшивого ГП2025.

Усвідомлюючи, що під тиском незалежних громадських експертиз для організаторів афери з ГП2025 може настати відповідальність за дії з ознаками злочинів, їхнє суспільно-політичне лобі з метою імітації дружної підтримки населенням столиці ГП2025 організувало й провело 25 травня 2016 р. у залі «Чемпіон» спорткомплексу «Олімпійський» захід під назвою «Як комфортно організувати міський простір Києва». Захід відбувся під егідою НГО «Лабораторія законодавчих ініціатив» за фінансової підтримки USAID (американська допомога).

Участь «Самопомочі» підтверджується співголовуванням у заході депутата ВР від фракції «Самопоміч», голови Комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції Є. Соболєва, який зайняв місце у президії поряд з одіозним для обізнаних киян професором КНУБ п. Плешкановською. Як проектант вона пов'язана по Києву з сумнівними проектами (зокрема, олігарха Хмельницького по Біличанському лісу) і входить до вузького кола заангажованих забудовниками осіб, причетних до розробки й просування фальшивого ГП2025, що створюється на замовлення столичної будівельної мафії.

Термін «мафія» — це не обмовка, і вжитий він тут зовсім не випадково: коли організована злочинність набуває політичного впливу і сама стає політичною силою, тоді вона стає мафією, що, власне, й сталося у Києві й Україні. Там, де злочинці стріляють, мафія діє через політиків. Одних вона робить політиками, приводячи у владу, інших — купує. Київська будівельна мафія робить і те, і друге.

Від початку на учасників заходу чинився маніпулятивний вплив удавано авторитетним експертом з професорсько-викладацького середовища, яка менторським тоном, що не терпить заперечень, постулювала необхідність прийняття ГП2025, і депутатом Верховної Ради, членом фракції партії «Самопоміч», який у завуальованій формі давав учасникам установчі натяки на підтримку ГП2025, фактично лобіюючи його своєю участю у заході і появою у президії серед організаторів. Цими ключовими особами були професор Плешкановська і голова Комітету ВР Соболєв.

Відкриваючи захід, п. Плешкановська у своїй промові прямо закликала учасників надати інвесторам за їхнім бажанням право безперешкодного вибору у Києві будь-якої земельної ділянки під будь-яку забудову. Свою імперативну програмну заяву вона безапеляційно обґрунтувала тим, що такий порядок нібито існує в усіх цивілізованих країнах світу, до чого треба прагнути і в Києві. А щоб цього досягти, учасникам заходу пропонувалося підтримати ГП2025, який усуне в столиці усі нібито застарілі перешкоди зі шляху інвесторів і забудовників. Говорити про врахування невід'ємного права киян впливати на забудову Києва професор вважала нижче своєї гідності. Iнвестор для неї понад усе! Кияни — ніщо.

Слідом за п. Плешкановською Є. Соболєв зробив у дусі медіума обтічні установочні заяви про «родове прокляття хаотичної забудови Києва», якому нібито може покласти край прийняття учасниками заходу правильного рішення. Правильним рішенням, як вгадувалося, у цьому разі була б підтримка ГП2025. Вже однією своєю участю в сумнівному публічному заході з неприпустимим обговоренням незаконного ГП2025 член депутатської фракції партії «Самопоміч» у ВР Соболєв ставав на бік забудовників і чиновників, дії яких містять як кримінальну, так і суто корупційну складову.

Є.Соболєв лукавив, чудово знаючи, що причиною цього, як він висловився, «родового прокляття» є елементарне порушення діючого і безстрокового ГП2020. I покласти неподобству край можна тільки одним простим способом, який полягає у неухильному дотриманні і виконанні ГП2020, а не у створенні йому альтернативи.

Однак з огляду на його масові порушення цього вже неможливо зробити, не притягнувши до відповідальності тих, хто роками порушував ГП2020 у розрахунку легко приховати злочини шляхом його узаконення у сфабрикованому ГП2025. Але про це борець з корупцією чомусь промовчав. I його мовчання було промовистіше за будь-які слова! Бо Є. Соболєву було добре відомо і про нелегітимність, і про кричущу протиправність не тільки розробки і просування, а й самого публічного обговорення суто корупційного проекту ГП2025 нібито як панацеї від «родового прокляття» Києва.

Про особисту обізнаність п. Соболєва з цією проблемою стверджується не випадково. Громадська рада при ГУМВС України в м. Києві 4 червня 2015 р. офіційно подала Є. Соболєву як голові Комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції аналітичну записку Комісії з моніторингу економічних злочинів, захисту власності і культурних цінностей від злочинних зазіхань, у якій розкривалася протиправна сутність розробки ГП2025. Однак відтоді минув рік, а перевірка викладених у аналітичній записці фактів Є. Соболєвим не здійснена всупереч неодноразовим публічним нагадуванням, що й спонукало подати на нього скаргу уповноваженому Верховної Ради з прав людини.

Та немає лиха без добра. Позитивом заходу можна вважати хіба що вивчення застосованих організаторами маніпулятивних технологій.

Від початку дискусія і виступи учасників заходу з альтернативними поглядами були категорично виключені й брутально придушувалися. Відомому у Києві представнику громадського екологічного руху С. Федоринчику не дали звернутися до присутніх з пропозицією внести зміни в порядок роботи заходу, вирвавши в нього з рук і відімкнувши мікрофон.

Фокусні групи з учасників заходу формувалися за окремими столами, у кожного з яких були свій призначений модератор і друкарка, яка у скороченому вигляді складала на комп'ютері і тезово виводила думки учасників фокусних груп на екрани в міру того, як встигала їх фіксувати.

Від учасників після завершення заходу можна було почути, що мало не за кожним столом сиділи особи, які намагалися чинити вплив і спрямовувати обговорення у бажане для організаторів річище.

На оцінку варіантів сформульованих наперед відповідей на виставлені для обговорення проблеми «родового прокляття хаотичної забудови Києва» виділялося близько 10 хвилин, фактично по 1 хвилині на виступ кожного учасника фокусної групи. Час на обдумування запропонованих на вибір відповідей та попереднє ознайомлення з питаннями не надавався. I це вказує на те, що про якість і виваженість відповідей не йшлося.

Фактично учасників свідомо заганяли у цейтнот і ставили перед вибором без вибору, бо відповіді у питальнику формулювалися таким чином, що хоч так, хоч інак, а ГП2025 це порятунок і благо для кожного, хто хоче комфортно організувати міський простір Києва.

Склалося враження, що розрахунок організаторів заходу від початку робився на те, що студентська молодь, яка переважала, не встигне розібратися, розгубиться і в спішці обере один із запропонованих варіантів відповідей, кожен з яких складений таким чином, що незалежно від вибору трактуватиметься на користь прийняття протизаконного ГП2025.

Про катастрофічні наслідки, якими обернеться для киян різке ущільнення і збільшення висотності міської забудови як запорука збільшення прибутковості будівництва, закладена у ГП2025, у запропонованих варіантах відповідей навіть не йшлося. Вже одне це промовисто вказує на те, в чиїх інтересах було складено в опитувальнику варіанти відповідей. Усі вони, поєднуючи в собі непоєднуване, зводилися в узагальнюючому вигляді до відповідей типу: «Хоч ГП2025 і містить корупційні ризики, хоч він і не ідеальний, але тільки його прийняття дасть змогу Києву отримати інвестиції і розвиватися».

З продекларованого питання організації комфортного середовища акцент зміщувався на питання отримання інвестицій. Про те, яку за таке «комфортне середовище» киянам доведеться платити ціну, не йшлося. А платити доведеться саме комфортом міського середовища, населення у якому в незмінних межах Києва щонайменше подвоїться, а кількість транспорту зросте щонайменше у півтора рази проти того, що є і вже сьогодні не дає киянам нормально жити. Забезпечення комфортного середовища столиці трактувалося організаторами тільки як заохочення інвестицій і комерційне будівництво.

На обговорення було виставлено навіть питання про можливість скасування державних будівельних норм (ДБН) з наданням забудовникам під виглядом децентралізації права самим створювати зручні для себе місцеві будівельні норми (БН), а на державні залишити тільки ті, що стосуються безпеки.

Вкупі з паралельним співіснуванням у Києві законного і незаконного генеральних планів організатори заходу трактували існування ДБН як «колапс містобудівної документації».

Тим, хто не знає про запроваджену у Києві практику підгонки БН, якими встановлено процедуру прийняття генеральних планів і внесення в них змін під побажання забудовників, щоб спростити в такий спосіб внесення змін в містобудівну документацію в обхід діючого ГП2020 шляхом прийняття нового ГП2025, це формулювання могло б видатися нісенітницею, та це не так. Бо коли в Києві розпочався будівельний бум, колапс дійсно виник, але не в містобудівній документації, а у сфері правового регулювання містобудівної діяльності: ДБН і діючий ГП2020 не давали забудовникам права розвернутися на повну, вносити в ГП2020 зміни дозволялося лише раз на п'ять років шляхом вивчення і прийняття пропозицій та фінансування корегування.

В гонитві за надприбутками забудовники за сприяння корумпованих чиновників і депутатів стали порушувати ДБН і ГП2020, розраховуючи заднім числом узаконити порушення шляхом прийняття нових БН і ГП2025. Але це їм не вдалося, що організатори й назвали «колапсом містобудівної документації».

Однак підтримки залу організатори не знайшли. Коли учасники заходу усвідомили, що почнеться, коли кожен місцевий забудовник стане розробляти БН сам для себе і генплан перестане бути законом, вони дружно проти цього заперечили, навіть не знаючи всього того, що за цим насправді стоїть. Цим учасники фактично висловилися на користь неухильного дотримання у Києві державних ДБН і діючого безстрокового ГП2020.

Корупційна складова авантюри з ГП2025 очевидна. Тому важко сказати, куди дивилося при цьому пильне око борця з корупцією Є. Соболєва як фронтмена заходу. А куди дивилася «Самопоміч»? Судячи з того, що член депутатської фракції «Самопоміч» у ВР А. Бабак як заступник голови Комітету ВР з питань будівництва, містобудування і житлового господарства протягла в інтересах рейдерів, корумпованих чиновників і депутатів, забудовників і власників приватних керуючих компаній явно корупційний і дискримінаційний закон «Про особливості управління спільною власністю багатоквартирних будинків» (проти набуття чинності яким з 01.07.2016 піднялася вся Україна), а її однопартієць Є. Соболєв як голова Комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції надав безпринципний висновок про відсутність у цьому законі корупційної складової (яка вбачається неозброєним оком), можна впевнено говорити про зв'язки із забудовниками належним чином розставлених на всіх рівнях влади членів «Самопомочі»: у профільних комітетах ВР — це А. Бабак і Є. Соболєв, у Київраді — О. Балицька. Якщо для того, щоб провести пряму, у геометрії достатньо двох точок, то тут на одній прямій маємо їх уже три. А решта точок — на самій прямій, яку вони сукупно утворюють.

Результати опитування, як комфортно організувати міський простір Києва, отримані нібито шляхом об'єктивного вивчення нібито неупереджених висновків малої репрезентативної групи, організатори заходу намірялися подати до Верховної Ради як волевиявлення «усіх чесних киян» на підтримку ГП2025. При цьому самих киян, як тих, що знаються на проблемі і публічно опонують ГП2025, так і тих, які вже з нею стикаються безпосередньо в місцях незаконних забудов, до участі в заході не запрошували, а їхньою думкою, знаючи її наперед, свідомо не цікавилися, щоб не зіпсувати запланованих показників опитування. Тільки дехто з них встиг прибути, випадково довідавшись про захід перед самим його проведенням. Хіба це не маніпуляція? I наскільки насправді репрезентативне таке опитування?

Чи подадуть організатори отримані результати заходу про те, як догодити у Києві рейдерам, корумпованим чиновникам і депутатам, інвесторам і забудовникам, до Верховної Ради, щоб лобіювати там провальний ГП2025, — це питання, яке тепер потребує потроєної поінформованості, пильності й принциповості і від депутатів Київради, і від депутатського корпусу ВР, і від пересічних киян, і від представників інститутів громадянського суспільства, і від правоохоронних органів, які мають протидіяти корупції, і від центральних органів виконавчої влади, насамперед Мінкультури і Мінрегіонбуду, високопосадовці яких вже відзначилися у діях з ознаками корупції.

Хотілося б, щоб про це стало відомо не тільки пересічним громадянам, а й керівництву програми USAID в Україні. Чи складає воно собі достатньо адекватний звіт, якого саме характеру і в чиїх інтересах провадяться заходи за гроші американських платників податків? Бо демократія, на захист якої виступає США, не має нічого спільного з правовим нігілізмом, юридичними провокаціями і диверсіями, з корисливим втягуванням людей у замах на закон і порядок, чим по суті і був захід під назвою «Як комфортно організувати міський простір Києва».

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

загрузка...
Loading...

Загрузка...

Проспект Бандеры вместо социальных гарантий

Профсоюзное одобрение ущемления прав наемных работников, а тем более собственного...

Хлеба в стране нет, а теперь и зрелища отбирают

Любое упоминание о былой мощи УССР будет расцениваться как восхваление...

Скромные результаты и туманные перспективы

Запад не понимает, почему судьбу мира в Донбассе решает не новое руководство страны, а...

Благие кредитные намерения

Прежде чем получить поддержку из европейских фондов, инициаторам правительственной...

Грозное чье-то судно

Имея развитую инфраструктуру кораблестроения, Украина намерена закупать военные...

Аресты и кредиты

Следствием давления правоохранительных органов на топ-банкиров Нацбанка может стать...

Загрузка...

Кафетерий в 100-летней башне

В Шевченковском р-не областного центра восстанавливают уникальную водонапорную башню...

Пока они спали

Почти миллион украинцев так или иначе вовлечены в газодобывающий бизнес страны

Масаракш. Башни Зеленского

Уже первый пункт президентского указа, связанный с журналистской деятельностью,...

Бизнес, который построил Джек

Самое опасное — не искусственный интеллект, а жадность. Ядерные бомбы — это...

Зе-ликвидация

Внедрение частной тяги в жд перевозках без надлежащей подготовки приведет к тому, что...

Правильные вопросы для нужных ответов

Сложности для Зеленского могут возникать в связи с тем, что призывы не допустить...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Loading...
Получить ссылку для клиента

Авторские колонки

Блоги

Idealmedia
Загрузка...
Ошибка