Аерокосмічний екоконтроль

17 Ноября 2020

Державні природоохоронні органи фіксують істотне збільшення порушень природоохоронного законодавства в останні п'ять років. Нераціонально використовуються природні ресурси. З'являються незаконні піщані та гравійні кар'єри, рубають ліси, браконьєрство знищує водні живі ресурси. Все це призводить до знищення цілих екосистем.

Непродумана діяльність викликала процеси зміни клімату, що може стати незворотним. Глобальне потепління в нашій країні змістило кліматичні пояси на 250 кілометрів. Протягом останніх чотирьох років спостерігається катастрофічне маловоддя, річки наповнюються не більше 70% норми, що спричинило опустелювання територій. В першу чергу це торкнулося південних областей: Миколаївської, Херсонської, Одеської.

На погіршення здоров'я людей в основному впливає забруднення повітря і води.

– Загальновідомо, що ліс є не просто скупченням дерев, це складна екосистема, яка об'єднує рослини, тварин, гриби, мікроорганізми. Ліс впливає на клімат, стан питної води, чистоту повітря. Ліс – це оаза життя, він – зелені легені планети. Не стане лісу – життя людини на планеті Земля теж буде практично неможливим. Спека, суховії, пилові й піщані бурі, смерчі й урагани, тайфуни і цунамі з катаклізмів перетворяться на звичайну щоденну погоду. Одні країни просто випалить сонце, і їхні території перетворяться на пустелю, інші води Океану затопить... І ця похмура перспектива може стати реальністю, якщо людина продовжить знищувати довкілля, – каже голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков.

Завдяки фотосинтезу ліси дарують нам кисень, поглинаючи при цьому вуглекислий газ.

Фахівці Національної екологічної ради України наголошують: «Лісові території захищають ґрунт від процесів ерозії, запобігаючи поверхневому стоку опадів. Ліс, начебто губка, яка спочатку накопичує, а потім віддає воду струмкам та річкам, регулює стоки вод з гір на рівнини, запобігає повені. Кожне дерево акумулює навколо себе до 400 літрів води. Ми щорічно можемо спостерігати, до чого призводить неконтрольована вирубка лісу в Карпатах. Ерозія ґрунту, що розвивається після вирубки, призводить до повеней. Вода, яка не стримується деревами, змітає все на своєму шляху, завжаючи мільйонні, а іноді й мільярдні збитки господарствам».

СО2 має властивість надовго затримуватися в атмосфері. Єдиний вихід – різко знизити його викиди, а також збільшити площу зелених насаджень.

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі понад 3000 лідерів із 117 країн одноголосно підтримали амбітну ініціативу по висадці в різних країнах світу одного трильйона дерев, що разом зі зменшенням на 50% викидів в атмосферу парникових газів повинно зупинити зростання температури на землі і значно очистити атмосферу від шкідливих домішок. Площа в майбутньому висаджених дерев буде приблизно дорівнювати території Австралії, що, на думку вчених і лідерів країн, є цілком здійсненним завданням.

Наша країна теж приєдналася до ініціативи. Зокрема, столична влада вирішила висадити понад мільйон дерев.

 Дана ініціатива своєчасна і, поза всяким сумнівом, дуже актуальна. За оцінками вчених на планеті щороку вирубують понад 15 млрд. дерев! А за той само час виростає всього 5 млрд. У нашій країні в 2019 році вирубали ліс на території 450 тисяч гектарів, а посадили саджанці всього на 42 тисячах гектарів. Нескладно підрахувати, що в майбутньому настане день, коли взагалі не залишиться великих рослин.

 Розуміючи всі виклики, які стоять перед органами природоохорони, та продовжуючи розпочаті реформи, Державна екологічна інспекція України для більш оперативної і ефективної протидії порушенням природоохоронного законодавства спільно з Академією післядипломної освіти при Міністерстві охорони довкілля і природних ресурсів України має намір створити Центр з фіксації екологічних порушень за допомогою аерокосмічної зйомки.

– Це буде суттєвий прогрес у роботі. За допомогою аерокосмічних знімків, здійснених під час зондування, Держекоінспекція зможе:

– виявляти незаконні розробки кар’єрів, масові вирубки лісу та інші екологічні порушення;

– фіксувати транспорт, на якому пересувались порушники;

– оцінювати загальну екологічну ситуацію в ретроспективі, порівнюючи знімки за різні періоди;

– проводити інвентаризацію та оцінку якості земель.

Все це дозволить Держекоінспекції точніше фіксувати злочини проти довкілля та швидше знаходити винуватців. А ретроспективний аналіз допоможе зрозуміти, на яких територіях потрібно проводити посилений контроль, - пояснює голова Держекоінспекції Андрій Мальований.

Прес служба Національної екологічної ради України

Рыбья математика

Эксперты считают, что украинские рыбоводы могли бы выращивать около 100—150 тыс. т рыбы...

Борщевик можно побороть

Еженедельник «2000» в статье «Сбежавший экспонат» 9 июня 2020 г. рассказал о...

Мирному атому корпоративное управление

Нужно пристальнее присмотреться к пулу иностранных компаний, которые изъявляют...

Костры из опавших листьев

Пришла осень. Страну окутал дым костров из опавших листьев. Национальный...

Зеленое чудо

Уничтожение леса — это угроза национальной безопасности государства Наше...

Вулканы Камчатки ожили

Вулкан Карымский на Камчатке 30 октября выбросил столб пепла на шесть километров над...

Путь к уважению природы

Законопроект №3091 перезагрузит всю систему экологического контроля в Украине

СЭЗ как примитивный политтехнологический трюк

Мир наступает тогда, когда есть понимание послевоенного мироустройства

«Зеленые» долги пакуют в облигации

Инвесторы в сектор ВИЭ готовят групповые иски в международные суды против Украины

Атомно-станционная дилемма

Запуск Белорусской АЭС меняет энергетический ландшафт Восточной Европы

Возрождение славной реки

В Украине насчитывается 63 тыс. рек, 40 тыс. озер, 1100 водохранилищ, 400 тыс. прудов, в общей...

Агроэкологическая революция Семена Антонца*

При ЧП «Агроэкология» действует Центр органического земледелия, который хорошо...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка