Коронавірус гальмує розвиток зеленої енергетики

14 Апреля 2020 4

Під загрозою опинилися всі енергетичні проекти незалежно від їхньої шкідливості для довкілля

Можна зрозуміти втіху окремих еко-активістів. Адже через пандемію коронавірусу заморожені більшість виробництв, а глобальні транспортні сполучення майже зупинені. Прогнозується, що вже у травні буде досягнутий рекорд за мінімальними викидами чадного і вуглекислого газів за останні 10 років.

Ілля Єременко

Втім експерти зазначають, що цей ефект не буде тривалим. Зрештою, після закінчення карантину забруднення відновляться ледь не з більшою силою. «Навіть приблизні дані можна буде навести лише за підсумками року, – розповідає голова Української кліматичної мережі Ілля Єременко. – Наразі дослідники оцінюють скорочення викидів СО і СО2 від автомобілів в Нью-Йорку на 50%, а також очікують зменшення річних викидів Китаю на 1%, внаслідок карантину. Це надто мало. А з відновленням виробництва ріст забруднення продовжиться».

До речі, після економічної кризи 1990-х Україна досі продукує лише близько 40% рівня викидів за часів СРСР, що становить лише 0,6% світових. Сьогодні забруднення повітря в нашій країні ще скоротилося. Через спад економічної активності зменшилися споживання електроенергії та транспортний трафік.

Скорочення використання викопного палива у світі через карантин та суперечки між найбільшими країнами-виробниками вуглеводнів сприяли різкому обвалу цін на нафту за останні 30 років. Але разом з тим під загрозою опинилися і проекти зеленої енергетики.

Так, за даними Bloomberg, в цьому році вперше з 1980-х може відбутися падіння видобутку сонячної енергії в світі. Також зупиняться продажі електромобілів. Міжнародна енергетична агенція прогнозує, що карантин через CОVID-19 вплине на скорочення інвестицій в чисту енергію на мільярди доларів.

Андрій Закревський

«Існує думка, що ріст добутку сонячної і вітрової енергії відбувається у зв’язку з розвитком нафтогазових активів, – розповідає голова правління Асоціації «Нафта і Газ України», автор курсу «Сучасна екологія» Андрій Закревський. – Надмірні апетити нафтогазових спекулянтів створили велику маржу, завдяки якій стало вигідно займатися проектами альтернативної енергетики. Це з одного боку. А з іншого – тиск екологів примусив субсидіювати розвиток сонця та вітру».

Таким чином, в умовах кризи інвестори, які бачили розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) на тлі нафтогазових надприбутків, зараз у розпачі тікають з ринку. До того ж додається й критика екологів щодо захоронення старих вітряків та сонячних панелей. Раптом з'ясувалося, що ці відходи майже не переробляються та є достатньо токсичними.

«Проблема у тому, що криза зрізає маржу на всіх ринках, котрі потребують інвесторів, – продовжує Закревський. – Якщо ж займатися прогнозами, то я ставлю на розвиток гібридних енергосистем: сонце і вітер + водень, газ + сонце + водень, дизель-електричні двигуни тощо. Причому водень відбере ринок у вітру та сонця, але не у нафти та газу».

У будь-якому разі, за даними Держенергоефективності, в Україні за 2019 р. введено в експлуатацію близько 4700 МВт потужностей приватних та промислових сонячних і вітрових електростанцій, а інвестовано у цю галузь близько 3,8 млрд. євро. Очевидно, що у 2020 р. похизуватися в цій царині буде нічим.

«Більше за економічну кризу на інвестиції в Україні впливає політична непередбачуваність. Спроби скасувати в минулому році зелений тариф для ВДЕ, обмежений діалог з інвесторами при розробці закону про аукціони і ринок електроенергії – все це шкодить інвестиціям значно більше. Економічна криза, спровокована зупинкою економіки через пандемію, стримуватиме інвестиції у ВДЕ. Але внутрішні ризики зупинятимуть інвесторів ще сильніше», – підсумовує Єременко.

Вернуться к истокам

Глобальное потепление отступило, но обещало вернуться, если человечество не...

Без людей

Введенный во многих странах карантин серьезно сказался на экономике и благосостоянии...

Экологическая политика в Украине: кому выгоден «закон...

Формирование современной экологической политики не является для украинской власти...

Опасная вода

Национальный экологический совет Украины встревожен состоянием, в котором находятся...

Побеждать в новой реальности

Немецкий государственный регулятор инфраструктурных сетей Bundesnetzagentur отклонил...

Исчезающие реки

Казалось бы, более половины поверхности Земли занимает Мировой океан, и воды на...

Недоедаем

Старшее поколение помнит, когда общепит в четверг предлагал только рыбное меню. А в...

Украинская Сахара

«Засуха в Украине может привести к дефициту воды», «Гибнет река Тетерев»,...

«Утро с Интером»: Аномальная погода. Что ждет Украину?

Пожары, пылевые бури, а теперь – желтые озимые. Зима без снега и отсутствие дождей...

Неравнодушие

Катастрофическую экологическую ситуацию у нас в стране создали мы сами. Основные...

Маловодие – угроза гибели рыбы

Бесснежная зима и сухая весна наносят существенный вред отечественному рыбному...

Дамбы

Четвертый год подряд в Украине наблюдается катастрофическое маловодие. Реки...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка