Національна екологічна рада України виступає проти рішення уряду про перенесення Держекоінспекції до Кривого Рогу

18 Сентября 2020

Голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков

Нещодавно Комітет з питань екологічної політики та природокористування своїм рішенням рекомендував Верховній Раді України повернути проект Закону про державний екологічний контроль (реєстр. № 3091 від 19.02.2020) на доопрацювання у Комітет для внесення його на повторне перше читання.

А наприкінці серпня Кабінет міністрів України протокольним рішенням доручив Мінідовкілля, Мінфіну, Мін’юсту, Держекоінспекції, Національному агентству з державної служби, Фонду держмайна опрацювати питання щодо можливості розміщення центрального апарату Держекоінспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області та за результатами подати в установленому порядку Кабінетові міністрів узгоджені пропозиції. Відповідальним за підготовку узгоджених пропозицій визначено Міндовкілля.

Здавалося б – парадокс: депутати з парламентського екокомітету, до того ж, його ініціатори, розуміючи нагальність реформування системи екологічного контролю, замість ініціювати прийняття, вносять рекомендацію доопрацьовувати законопроєкт. А уряд рішенням про зміну дислокації Держекоінспекції паралізує діяльність органу державного нагляду і контролю.

Складається враження, що перенесення апарату ДЕІ у високих владних кабінетах розглядають важливу складову усієї реформи – її яскраву обгортку для широкого загалу. Ця обгортка нині виглядає і певним вимушеним кроком, приуроченим до виборів місцевих органів влади.

У липні минулого року, підчас поїздки до рідного міста, президент Володимир Зеленський, наслухавшись скарг земляків, заявив про доцільність перенесення Міністерства екології до Кривого Рогу. Досить скоро, упевнившись у нереалістичності обіцянки, Мінекології ліквідували, а його підрозділи причепили до Міненерго.

Національна екологічна рада України та інші громадські організації вимагали відновлення міністерства захисту довкілля.

Модифікований орган прожив недовго – через 9 місяців його ліквідували і відновили statusquo. Тепер про перенесення самого міністерства вже ніби то й забули. Але ж криворіжцям треба щось запропонувати. Забруднене викидами повітря, засолений Інгулець, брудна Саксагань і хвороби нікуди ж не поділись. А тут нові вибори грядуть. От і з’явилась ідея з переселенням ДЕІ у Кривий Ріг! Але жодного результату такі дії не дадуть. Тут потрібні інші рішення, зокрема ухвалення нового закону про екологічний контроль, розроблення і впровадження відповідних урядових нормативних актів. А от з цим, якраз, все складно.

Законопроект про державний контроль і нагляд критикують з усіх сторін. З одного боку - Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради, громадськість, науковці, фахівці, зацікавлені у реалізації конституційних норм про екологічну безпеку, безпечне для життя і здоров’я довкілля.

З іншого боку, промисловці та чиновники, які створили найпотужніше лобі протидії у впровадженні змін. Реформа передбачає зосередження усіх функцій екологічного контролю в ДЕІ. Проти цього виступають органи влади, які будуть позбавлені цих функцій. Дефіцит державних коштів для забезпечення нового органу необхідною матеріально-технічною базою – ще один виклик реформі. Бізнес структури, зацікавлені у відсутності державного контролю. Той, хто звик отримувати легкий прибуток шляхом незаконного використання природних ресурсів та забруднення довкілля, не хоче змін.

Якщо ж реформа не відбудеться, Україна приречена до занепаду (деградації) природного середовища і як наслідок – підвищення рівня захворюваності та смертності населення. Держава змушена буде здійснювати додаткові видатки з бюджету не на сталий розвиток, а на усунення наслідків руйнівного впливу на довкілля.

Контроль за станом довкілля у нинішньому вигляді є неоперативним та неефективним. Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у результаті внесених змін, не дозволяє належним чином здійснити екологічний контроль. Необхідність повідомляти суб’єкту дату та час перевірки, вимога отримувати звернення для вжиття заходів контролю, очікування згоди на перевірку від органу вищої інстанції призвела до повного вихолощення функції контролю. А недопуски інспекторів Державної екологічної інспекції на підприємства свідчать про цілковиту безкарність забруднювачів.

Чи поліпшиться стан довкілля Кривого Рогу від того, що там розмістять центральний апарат Державної екологічної інспекції?

 Питання риторичне. Центральний апарат не має повноважень здійснювати контроль за викидами і скидами. Це функції територіального органу – Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області та її інспекторів, які там, на місці і працюють нині. Інша справа – якість їх роботи. Але переміщення центрального апарату ніяк не вплине на їх діяльність.

 Потрібно змінювати правові засади діяльності ДЕІ, наповнювати його реальними механізмами впливу, залучати під нові повноваження  працівників з новим мисленням, які будуть працювати у держструктурі не для власного збагачення, а задля довкілля.

Національна екологічна рада України вимагає від Уряду припинити недолугі експерименти і невідкладно розпочати комплексне, масштабне реформування природоохоронної галузі!

Украину ждет вторая волна агрохолдингизации АПК

Все причастные с большим ажиотажем ждут запуска земельного рынка, и именно боевой дух...

Палитра украинского земельного латифундизма

В сегменте крупного аграрного бизнеса иностранцы контролируют 50-70% ниши крупнейших...

Три года тюрьмы за травлю пчел

Самые безопасные регионы для пчеловодов – Прикарпатье и Закарпатье

Нерест-2021

С первого апреля 2021 года начинается нерестовый запрет на вылов водных биоресурсов....

Украинский чернозем оптом и в розницу

Парламентское большинство поддержкой фермерских хозяйств и катастрофическим...

Когда противогаз не нужен

Киев снова в двадцатке городов с самым грязным в мире воздухом.

Самая массовая экологическая акция

Час Земли — ежегодная международная экологическая акция Всемирного фонда дикой...

Приватизация: дешевле, быстрее, еще быстрее!

В ВР хотят запустить процесс большой приватизации, даже не утвердив перечень...

Без воды виноватые

22 марта – Всемирный день водных ресурсов, учрежденный ООН в 1993 году.

Первоцветы

«Первоцветы» – это обобщённое название для всех рано зацветающих растений, в...

Обитатели водоемов нуждаются в нашей помощи!

Состоялась масштабная Акция «Глоток воздуха» по предупреждению заморных...

Глоток жизни

Прежде чем устанавливать новое дорогостоящее оборудование, надо убрать источники...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка