Національна екологічна рада України виступає проти рішення уряду про перенесення Держекоінспекції до Кривого Рогу

18 Сентября 2020 0

Голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков

Нещодавно Комітет з питань екологічної політики та природокористування своїм рішенням рекомендував Верховній Раді України повернути проект Закону про державний екологічний контроль (реєстр. № 3091 від 19.02.2020) на доопрацювання у Комітет для внесення його на повторне перше читання.

А наприкінці серпня Кабінет міністрів України протокольним рішенням доручив Мінідовкілля, Мінфіну, Мін’юсту, Держекоінспекції, Національному агентству з державної служби, Фонду держмайна опрацювати питання щодо можливості розміщення центрального апарату Держекоінспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області та за результатами подати в установленому порядку Кабінетові міністрів узгоджені пропозиції. Відповідальним за підготовку узгоджених пропозицій визначено Міндовкілля.

Здавалося б – парадокс: депутати з парламентського екокомітету, до того ж, його ініціатори, розуміючи нагальність реформування системи екологічного контролю, замість ініціювати прийняття, вносять рекомендацію доопрацьовувати законопроєкт. А уряд рішенням про зміну дислокації Держекоінспекції паралізує діяльність органу державного нагляду і контролю.

Складається враження, що перенесення апарату ДЕІ у високих владних кабінетах розглядають важливу складову усієї реформи – її яскраву обгортку для широкого загалу. Ця обгортка нині виглядає і певним вимушеним кроком, приуроченим до виборів місцевих органів влади.

У липні минулого року, підчас поїздки до рідного міста, президент Володимир Зеленський, наслухавшись скарг земляків, заявив про доцільність перенесення Міністерства екології до Кривого Рогу. Досить скоро, упевнившись у нереалістичності обіцянки, Мінекології ліквідували, а його підрозділи причепили до Міненерго.

Національна екологічна рада України та інші громадські організації вимагали відновлення міністерства захисту довкілля.

Модифікований орган прожив недовго – через 9 місяців його ліквідували і відновили statusquo. Тепер про перенесення самого міністерства вже ніби то й забули. Але ж криворіжцям треба щось запропонувати. Забруднене викидами повітря, засолений Інгулець, брудна Саксагань і хвороби нікуди ж не поділись. А тут нові вибори грядуть. От і з’явилась ідея з переселенням ДЕІ у Кривий Ріг! Але жодного результату такі дії не дадуть. Тут потрібні інші рішення, зокрема ухвалення нового закону про екологічний контроль, розроблення і впровадження відповідних урядових нормативних актів. А от з цим, якраз, все складно.

Законопроект про державний контроль і нагляд критикують з усіх сторін. З одного боку - Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради, громадськість, науковці, фахівці, зацікавлені у реалізації конституційних норм про екологічну безпеку, безпечне для життя і здоров’я довкілля.

З іншого боку, промисловці та чиновники, які створили найпотужніше лобі протидії у впровадженні змін. Реформа передбачає зосередження усіх функцій екологічного контролю в ДЕІ. Проти цього виступають органи влади, які будуть позбавлені цих функцій. Дефіцит державних коштів для забезпечення нового органу необхідною матеріально-технічною базою – ще один виклик реформі. Бізнес структури, зацікавлені у відсутності державного контролю. Той, хто звик отримувати легкий прибуток шляхом незаконного використання природних ресурсів та забруднення довкілля, не хоче змін.

Якщо ж реформа не відбудеться, Україна приречена до занепаду (деградації) природного середовища і як наслідок – підвищення рівня захворюваності та смертності населення. Держава змушена буде здійснювати додаткові видатки з бюджету не на сталий розвиток, а на усунення наслідків руйнівного впливу на довкілля.

Контроль за станом довкілля у нинішньому вигляді є неоперативним та неефективним. Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у результаті внесених змін, не дозволяє належним чином здійснити екологічний контроль. Необхідність повідомляти суб’єкту дату та час перевірки, вимога отримувати звернення для вжиття заходів контролю, очікування згоди на перевірку від органу вищої інстанції призвела до повного вихолощення функції контролю. А недопуски інспекторів Державної екологічної інспекції на підприємства свідчать про цілковиту безкарність забруднювачів.

Чи поліпшиться стан довкілля Кривого Рогу від того, що там розмістять центральний апарат Державної екологічної інспекції?

 Питання риторичне. Центральний апарат не має повноважень здійснювати контроль за викидами і скидами. Це функції територіального органу – Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області та її інспекторів, які там, на місці і працюють нині. Інша справа – якість їх роботи. Але переміщення центрального апарату ніяк не вплине на їх діяльність.

 Потрібно змінювати правові засади діяльності ДЕІ, наповнювати його реальними механізмами впливу, залучати під нові повноваження  працівників з новим мисленням, які будуть працювати у держструктурі не для власного збагачення, а задля довкілля.

Національна екологічна рада України вимагає від Уряду припинити недолугі експерименти і невідкладно розпочати комплексне, масштабне реформування природоохоронної галузі!

Возрождение славной реки

В Украине насчитывается 63 тыс. рек, 40 тыс. озер, 1100 водохранилищ, 400 тыс. прудов, в общей...

Агроэкологическая революция Семена Антонца*

При ЧП «Агроэкология» действует Центр органического земледелия, который хорошо...

За аквакультурой будущее

В последнее издание Красной книги Украины вошло 72 вида отечественной аборигенной рыбы

Смертельный огонь

Последствия от пожаров в Луганской области будут ощущаться еще много лет

Мертвое море Украины

Вместо сноса незаконных дамб областное руководство строит планы относительно закупки...

Растения против COVID-19

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) все-таки начала третью фазу клинических...

Глоток воздуха

Перед саммитом «Украина – ЕС» правительство начало выполнять взятые на себя...

Завод «Энергия»

Снова жители столичного Харьковского района возмущены тем, что им нечем дышать. Едкий...

Глоток воды

На законодательном уровне необходимо запретить сброс неочищенных стоков. Ведь от...

Вода и пламя

Загрязнение атмосферного воздуха – одна из самых острых экологических проблем

Пожары на свалках наносят существенный вред природе и...

Вчера столичные Позняки и Дарницу затянуло дымом из-за пожара на несанкционированной...

Нашествие пластика

В 94% водопроводной воды в США выявлен пластик. Каким может быть этот показатель в...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка