«Остківське лісове» — пробудження землі

№14v(742) 17 — 23 апреля 2015 г. 17 Апреля 2015 5

Нинішня пора для працівників лісової галузі є свого роду кульмінацією цілорічної кропіткої роботи і мірилом майстерності та відданості обраній професії. Щороку під завісу зими вони чутливо, навіть з тривогою, дослухаються до перших ознак пробудження землі, до першого теплого подиху весни, аби впіймати найсприятливіший момент для народження нового лісу.

 • Ось із таких крихіток виростають красуні-сосни

  Ось із таких крихіток виростають красуні-сосни, фото №1

  Ось із таких крихіток виростають красуні-сосни

  Светлана ТУБИНА

 • Насіння, зібране з такого плюсового дерева, кажуть лісничий Сергій Кондратовець та майстер лісу Остківського лісництва Олександр Кухновець, дає змогу створити ліси, що дійсно радуватимуть наступні покоління

  Насіння, зібране з такого плюсового дерева, кажуть лісничий Сергій Кондратовець та майстер лісу Остківського лісництва Олександр Кухновець, дає змогу створити ліси, що дійсно радуватимуть наступні покоління, фото №2

  Насіння, зібране з такого плюсового дерева, кажуть лісничий Сергій Кондратовець та майстер лісу Остківського лісництва Олександр Кухновець, дає змогу створити ліси, що дійсно радуватимуть наступні покоління

  Светлана ТУБИНА

 • Головний лісничий Володимир Радчук пильнує за якістю насаджень

  Головний лісничий Володимир Радчук пильнує за якістю насаджень, фото №3

  Головний лісничий Володимир Радчук пильнує за якістю насаджень

  Светлана ТУБИНА

 • Помічник лісничого Наталія Коханевич знає, як виплекати хороші сіянці

  Помічник лісничого Наталія Коханевич знає, як виплекати хороші сіянці, фото №4

  Помічник лісничого Наталія Коханевич знає, як виплекати хороші сіянці

  Светлана ТУБИНА

лес

лес

лес

лес

Фото 1 из 4

Важливий у цьому, кажуть трудівники ДП «Остківське лісове господарство» — одного з провідних на Рівненщині (очолює його Микола Михайленко), кожен день, кожна пригорща сонця і життєдайної вологи, а ще — тепло і турбота людських рук. Сил для цього тут не шкодують — сіянець за сіянцем, метр за метром, і відлік молоденького лісу, що його вже цієї весни встигли посадити остківські лісівники, йде на сотні гектарів.

— Два рядочки дуба, за ним — по рядочку сосни, модрини, липи... Це класичні лісові культури, — з усмішкою пояснює, помітивши моє здивування (бо ж уперше побачила подібні насадження), лісничий Остківського лісництва ДП «Остківське лісове господарство» Сергій Кондратовець і демонструє тугі пучечки сіянців. Розпізнати з-поміж них можу лише пухнасті ніжно-зелені сосонки та мимоволі переводжу погляд на височенну стіну дорослого смарагдового лісу, що видніється на межі дбайливо підготовленої до лісокультурної кампанії ділянки, де нині кипить робота. Чомусь завжди вражає це порівняння — просто не віриться, що з таких крихіток, які старанно, під керівництвом досвідчених лісівників цього дня тут висаджували вихованці Остківського шкільного лісництва, можуть вирости отакенні ставні красуні.

— Як же ж гарно буде, напевно, коли поруч ростимуть ще й дуб, липа та модрина! — вже вголос не перестаю дивуватися.

— Та не просто гарно, а й для насаджень та навколишнього середовища корисніше, — каже Сергій Валентинович (до слова, за підсумками минулого року він визнаний кращим лісничим області). — Зокрема, завдяки тому, що дуб покращує родючість ґрунту, краще ростиме та розвиватиметься і сусідка-сосна. Меншою в цьому випадку є і загроза виникнення та поширення лісових пожеж. Плануючи створення змішаних лісових культур, врахували ми, звісно, й те, що ділянка (а це 1,6 га) розміщена біля населеного пункту. Тож жителі села Остки не лише тішитимуться красою насаджень, а й завдяки липі, яка є хорошим медоносом, матимуть користь місцеві пасічники.

Попри те, що і догляд за змішаними лісовими культурами, і власне процес їх створення потребують значно більших зусиль, в Остківському лісовому господарстві їх площа щороку відчутно зростає. Особливо ж, каже головний лісничий підприємства Володимир Радчук, у лісництвах, де є масиви з підвищеним рівнем пожежної небезпеки. А ще ось уже кілька років поспіль тут активно взялися за створення нетипових для нашого краю модринових лісів. Це і чисті насадження цієї породи, і змішані — зокрема, в парі з ялиною та такі, як здивували у першому кварталі Остківського лісництва, де чужинка-модрина буде сусідкою сосни, липи та дуба.

— Хоча це дерево і нетипове для Полісся, проте доволі добре у нас акліматизувалося, — пояснює Володимир Радчук. — Акцент же на його вирощуванні ми робимо з огляду на те, що це біологічно стійка, швидкоростуча і високопродуктивна порода. Якщо порівняти, приміром, запаси технологічно стиглої деревини на ідентичній площі сосни і модрини, то на останній цей показник буде вищим аж удвічі. При цьому за якістю деревини модрина не поступається сосні. Сіянці цієї породи ми вирощуємо в теплиці, що створена в Остківському лісництві. Приділяємо увагу також вирощуванню дуба червоного, що теж є інтродуцентом у нашій кліматичній зоні.

Взагалі якість насаджень є предметом особливої і цілорічної уваги у всіх шести лісництвах ДП «Остківське лісове господарство» (починаючи від збору насіння, вирощування садивного матеріалу, власне лісокультурної кампанії і завершуючи професійним і кропітким доглядом за деревостанами, який є фактично постійним та триває десятиліттями).

— До прикладу, ось ці дубочки вирощені із жолудів, що зібрані на постійній лісонасіннєвій ділянці. А там не прості дерева, а плюсові, тож є всі передумови, аби й тут виростили такі ж велетні, — мовить помічник лісничого Остківського лісництва Наталія Коханевич, взявши до рук черговий пучечок сіянців, що перед тим був прикопаний для тимчасового зберігання, та ретельно змочуючи кореневу систему у спеціально облаштованій купелі.

— Тут вода, глина, а також мікоризний гриб, — пояснює її склад провідний інженер лісовідновлення Остківського лісгоспу пан Трофімчук. — Це біологічний препарат, який є потужним вологонакопичувачем. З огляду на посушливу зиму та низький рівень вологи в ґрунті його використання є надзвичайно важливим. Також для покращення приживлюваності додатково використовуємо такі препарати, як Гумат калію, Стімпо, Тегаплант, Метаризин, Мочевин-К6 та інші. Це витратно — загалом на їх придбання спрямовано 30 тис. грн., проте ефективно. Застосовуємо ж ці препарати не лише під час лісокультурної кампанії, а й на інших етапах роботи, зокрема для передпосівної обробки насіння. До слова, водночас із посадкою лісу нині розпочинаємо й закладення нових плантацій сіянців вже для наступної лісокультурної кампанії. Тобто процес майже безперервний.

Минулоріч же остківські лісівники лише сіянців сосни звичайної загалом надбали 2,8 млн. штук. Для цього мають цілу мережу тимчасових розсадників (1,9 га), а також базисний та тепличне господарство, де плекаються в тому числі й декоративні дерева та кущі. Садивного матеріалу, кажуть, для належного проведення весняної лісокультурної кампанії вистачить з лихвою, належно і вчасно проведено й усі підготовчі агротехнічні заходи. Насіння ж цієї основної для Полісся породи дерева тут заготовлено 180 кг, що на 20% більше запланованого. При цьому половина його, знову ж таки, особливо високої якості, бо теж зібране з плюсових дерев. Сіянці з нього вирощуються на окремих ділянках, а потому додаються до іншого садивного матеріалу, аби виростити ліс, який не лише тішитиме око, а й приноситиме користь наступним поколінням.

— Загалом нинішньої весни створимо 240 га лісових культур — це на 10 га більше, ніж торік. Лісокультурна кампанія проходить планомірно й у належні терміни, — підсумовує Володимир Радчук. Також на площі 100 га буде проведено роботи зі сприяння природному поновленню лісів. Догляд за лісовими культурами щороку у лісгоспі здійснюється на чотирьох сотнях гектарів. Докладаємо зусиль, аби згадані важливі показники в роботі не лише залишалися стабільними, а й зростали.

Чималу увагу приділяє колектив ліс-госпу й просвітницькій роботі, особливо серед підростаючого покоління. Один зі шляхів прищеплення шанобливого ставлення до природи — діяльність шкільного лісництва, де виховуються не лише екологічно свідомі громадяни, а часто й майбутня лісівнича зміна. Важливим щаблем у цій просвітницькій діяльності стала участь лісгоспу у проекті ГЕФ/ПРООН ПМГ (Програма малих грантів Глобального екологічного фонду Програми розвитку ООН) «Збереження та відновлення флори і фауни Поліського регіону». В його рамках вже здійснено ряд практичних заходів зі збереження та відновлення популяцій червонокнижних і рідкісних тварин та рослин, у кількох школах облаштовано екологічні класи, у лісгоспі створено аж три дендропарки з унікальними породами дерев і кущів.

— Шкільне лісництво у нас відкрито ще в 1997 р., проте співпраця не обмежується цією ланкою роботи, — ділиться директор Остківської ЗОШ I—III ступенів Валентина Гришковець. — Саме завдяки участі лісгоспу у проекті ГЕФ/ПРООН ПМГ ми тепер маємо у школі комп'ютерні класи, інтерактивні дошки, телевізори та відеокамери. Таку ж допомогу одержали й інші освітні заклади. Батьки, учні та педагоги вдячні за підтримку директорові Остківського лісового господарства Миколі Миколайовичу Михайленку та колективу підприємства, сподіваємося на подальшу співпрацю.

Тим часом продовження співпраці не забарилося — ось уже кілька тижнів, як остківські лісівники, вихованці місцевих шкільних лісництв та громада активно долучилися до щорічної акції «Майбутнє лісу в твоїх руках». Традиційно увесь необхідний садивний матеріал надало лісівниче підприємство, а праці до того, аби зробити ще красивішими рідний куточок землі, доклали спільно.

На початок квітня, за інформацією обласного управління лісового та мисливського господарства, у лісгоспах Рівненщини створено понад 3600 га нових насаджень. Втім, хоч із запланованим упоралися, робота з лісовідновлення продовжується — погода сприяє і садивного матеріалу вистачає, адже торік лісівники Рівненщини загалом виростили майже 50 млн. штук стандартного садивного матеріалу сіянців. Водночас, оскільки процес циклічний, розпочинається підготовка до лісокультурної кампанії наступного року — ведуться роботи у тимчасових та постійних розсадниках. Для цього лісівники Рівненщини заготовили понад 20 т лісового насіння.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

загрузка...
Loading...

Загрузка...

Спасение рядового фермера

Украинский фермер не вписывается в земельную реформу

Столичные отравители: свалка, ТЭЦ и станция аэрации

Еще каких-то 25 лет назад Киев считался самой зеленой европейской столицей. Однако за...

Без варрантов нет гарантов

Поскольку в 2021—2024 гг. максимальные выплаты по VRI ограничены 1% ВВП, то и наибольшего...

Страшный сон: энергетики сами себе экологи

Решение правительства об объединении Минэкологии с Минтоплива можно оспорить в...

Лес рубят — люди «летят»

На протяжении последних пяти лет проводится спецоперация по устранению Украины с...

Загрузка...

Газовый депозит

Фактически участникам акции предлагают предоставить беспроцентный кредит газовому...

«Белые» хакеры на службе Prozorrо

Багхантеры — одни из наиболее высокооплачиваемых в IT-секторе специалистов

Мясо на пару с чумой

С начала 2019 из-за АЧС стране потеряла около 170 тыс. свиней

По колено в воде посреди Днепра

Древнейшая река Европы катастрофически мелеет

Дадут ли «огня» батареям?

В случае остановки транзита возможен дефицит газа в ежесуточном объеме в 50 млн....

Налоговая амнистия

Чрезмерная охота на обывателей и потакание чиновникам-коррупционерам могут отбить у...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Loading...
Получить ссылку для клиента

Авторские колонки

Блоги

Idealmedia
Загрузка...
Ошибка