Про що розкаже ліс...

№49–50(753) 18 — 24 декабря 2015 г. 16 Декабря 2015 0

Нижній склад ДП «Рокитнівське лісове господарство»

Десятки тисяч саджанців, майже мільйон штук сіянців — і звичні та рідні сосни, берези, дуби, й унікальні екзотичні дерева й кущі... Частина з цих зелених красенів і красунь набираються сил у теплицях, інші — вже у посівних та шкільних відділеннях розсадника вбирають силу сонця, гартуються вітрами, та все ж найбільше потребують тепла людських рук.

«Крихітні сіянці, та й вже міцніші саджанці — мов діти, — кажуть в один голос лісокультурниці Рокитнівського лісництва ДП «Рокитнівське лісове господарство», що на Рівненщині, на мить залишивши кропітку роботу. — Якщо їм віддаєш любов, частинку душі, то й зростають гарно, міцні та красиві. Наша робота не може бути суто механічною чи формальною». Власне, ці щирі слова усміхнених трудівниць, кожна з яких віддала лісівничій роботі вже чимало літ, промовисто ілюструють роботу кожного у дружному і професійному колективі державного підприємства «Рокитнівське лісове господарство».

Ліс тут плекають справді натхненно — для добробуту наступних поколінь і для натхнення поетам, художникам та й просто залюбленим у свій край людям. Нині ж саме час підсумувати цілорічну кропітку лісокультурну роботу підприємства.

Рокитнівське лісництво, яке очолює Ігор Кисорець, є одним із лідерів у лісгоспі

— Постійний розсадник на території нашого лісництва було закладено у 2005 році, його площа сягає восьми гектарів, — веде екскурсію доглянутою територією лісничий зразкового Рокитнівського лісництва Ігор Кисорець. — Тут вирощується садивний матеріал для створення лісових культур та для озеленення — переважно хвойні екзоти. Загалом же 35 видів дерев і кущів. Сіянців та саджанців нам вистачає і для власних потреб, і на продаж. Виплекані руками наших спеціалістів та лісокультурниць екзотичні дерева й кущі стають окрасою сіл і міст не лише у багатьох куточках Рівненщини, а й далеко за її межами.

Тим часом побачене — це лише один фрагмент об'ємної лісокультурної роботи Рокитнівського лісового господарства, яке ось уже 27 років поспіль очолює заслужений лісівник України Анатолій Петрук. Загальна його площа майже 57 тис. га. Аби ж не лише зберегти зелене багатство краю, а й виконати ключове лісівниче завдання — виростити молоді, здорові і красиві ліси, сконцентровано тут досвід, знання, новітні технології, кропітку щоденну працю, та ще й приправлено щедро небайдужістю і любов'ю. Приміром, лише цьогоріч лісу тут посадили на площі, що сягає майже 400 га. Докладають всіх зусиль, щоб ця ключова цифра щоразу зростала. Хоча нею, зрозуміло, лісокультурна справа не починається і не завершується.

Інженер лісовідновлення Леонід Балдич та майстер розсадника Тарас Берташ проводять інвентаризацію черенків

— Маємо спершу подбати про насіння (піклуємося, щоб якомога більше елітного було, зібраного з плюсових дерев та на постійних лісонасіннєвих ділянках), затим, як ви вже побачили, виростити садивний матеріал. Для цього є не лише постійні, а й тимчасові розсадники в кожному з лісництв, — розповідає інженер лісовідновлення лісгоспу Леонід Балдич. — Прогнозую, що нинішнього року лише сіянців сосни звичайної матимемо не менше 5 мільйонів штук. Тож навесні буде чим садити ліс. Щоправда, поки зміцніє і сягне неба, він ще потребуватиме багатьох років дбайливого піклування. Цьогоріч, до прикладу, роботи з догляду за лісовими культурами у лісгоспі виконано на площі в 1000 га — до початку вересня повністю впоралися із річним планом.

До речі, саме завдяки рубкам, пов'язаним із веденням лісового господарства (річного догляду, освітлення, прочищення, прорідження та ін.), а вони припиняються лише за 10 років до стиглості лісу, у лісгоспі заготовлено й ледве не половину усієї деревини — 27,6 тис. кубометрів. Ще 33,8 тис. припадає на рубки головного користування. Рубали ощадливо, тож це менше, ніж торік, але при цьому обсяг реалізації продукції зріс відчутно — із 30,9 млн. грн. до понад 43 млн.

— Вдається досягти такого результату завдяки раціональній розробці деревини та збільшенню експортної реалізації продукції, — пояснює головний економіст лісгоспу Ніна Сахнюк. — Зросли на нашому підприємстві і такі важливі показники, як вартість знеособленого кубометра деревини (до 729,56 грн.) та обсяг реалізації продукції на одного працюючого, який вже складає 154 730 грн. На понад 134% зросла й сума сплачених державі податків і зборів — за вісім місяців 2015 року це загалом 10 млн. 270 тис. грн. До речі, трудиться нині у різних підрозділах Рокитнівського лісгоспу 270 чоловік, а середня зарплатня у нас складає 6 тис. грн.

Взагалі соціальний аспект в роботі лісгоспу належним рівнем заробітної плати аж ніяк не обмежується. Тут, як розповіла голова профспілки лісгоспу Тетяна Свідерська, дбають і про оздоровлення членів колективу та їхніх родин (у 2015-му такою можливістю скористалися 175 чоловік, а високий рівень цієї роботи відзначено обласним профспілковим комітетом), і про вирішення їхніх соціально-побутових проблем, ба, навіть про дозвілля та залучення до спорту й здорового способу життя. Про це свідчить вагома скарбниця переможних кубків та нагород команди «Лісівник» Рокитнівського лісгоспу.

Особливо уважно адміністрація лісгоспу ставиться до ветеранів та учасників Другої світової війни, інвалідів, афганців, сиріт та інших соціально незахищених рокитнівчан, а нині й до тих, хто відстоював суверенність держави на сході України. До слова, один із учасників АТО, Віктор Мигловець, працює старшим майстром лісу Залавського лісництва. Узагалі із року в рік лісгосп та його структурні підрозділи беруть активну участь у вирішенні багатьох злободенних проблем, які турбують місцеві громади. Дуже шанобливо ставляться тут і до ветеранів-лісівників, котрі у різні роки працювали на підприємстві.

— У нас склалися міцні традиції, коли молодь переймає найкращий досвід старшого покоління, а потому, примноживши ці традиції, передає вже новій зміні лісівників. Разом із цими виробничими премудрощами передається й та самовідданість і любов до своєї справи, які так потрібні в лісівничій професії, — каже директор Рокитнівського лісгоспу Анатолій Петрук. — У нас сформувалися цілі династії, котрі від покоління до покоління трудяться на підприємстві вже понад століття. Це, зокрема, родини Кириловців, Мариничів, Солоновичів, Лозянів, Брички. Багато літ праці віддали лісу Зоя Буських, Галина Скирдач, Надія Богданець, Валентина Цалковська, Лариса Таргонська, Єва Кищенко, Варвара Лозян, Леонід Іваненко, Дмитро Богданець, Дмитро Ковалевич, Самійло Солонович, Віктор Кириченко, Леонід Моцьор, Федір Процюк та багато інших ветеранів підприємства. Щиро дякую цим людям.

Гідно перейняв трудову естафету від ветеранів-лісівників, з гордістю наголошує Анатолій Петрук, і теперішній колектив підприємства. З-поміж найуспішніших підрозділів Карпилівське, Рокитнівське, Борівське лісництва та нижній склад. Довели свою професійність та самовідданість у роботі лісничий Рокитнівського лісництва Ігор Кисорець, Карпилівського — Михайло Бричка, інженер лісового господарства лісгоспу Валерій Борисовець, начальник нижнього складу Петро Кириловець, старший майстер лісу Рокитнівського лісництва Олексій Богданець, майстри лісу Рокитнівського, Карпилівського, Борівського, Березівського та Масевицького лісництв Василь Ковальчук, Василь Сорока, Микола Шупрудько, Микола Францевич та Сергій Нестерчук, машиніст крану нижнього складу Віталій Жуковський, стропальник Олександр Запека, водії Карпилівського лісництва Олександр Огороднік та Іван Ліхачов, завідувач складу паливно-мастильних матеріалів транспортного цеху Анатолій Ражик.

Врожайність та якість жолудя, каже майстер лісу Рокитнівського лісництва Василь Ковальчук, цьогоріч мають бути добрими

Взагалі, каже директор лісгоспу, добре слово можна мовити про більшість працівників підприємства, для цього, певно, й газетної шпальти не вистачить. Саме вони — запорука успішних виробничих показників. Анатолій Васильович переконаний, що у цій професії просто не може бути випадкових людей чи тих, хто ставиться до своєї роботи байдуже або формально. Найбільша ж радість для кожного лісівника — коли бачать, як щойно посаджений ліс гарно приймається, а потому молоді насадження впевнено тягнуться віттям до сонця. Такі слова почула і від лісокультурниць, і від ветерана-лісівника Степана Богданця, і від усіх, з ким спілкувалася, вникаючи в роботу ДП «Рокитнівське лісове господарство» — одного із лідерів лісівничої галузі України.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...


Загрузка...

Поддержка ручных аграриев

В текущем году украинским аграриям обещают бюджетную поддержку в размере 6,3 млрд. В...

Крайний стивидор

Получив $1,5 млрд. кредита на закупку и продажу зерна для КНР, украинские чиновники...

Летучее животноводство

Мохнатость шмеля — большое преимущество для агрария: насекомое собирает на себя...

Постоянно повторяющиеся операции

Европа настолько заигралась в альтернативную энергетику, что обеспечила наибольшие...

Финмониторинг. Смотрящих станет больше

Это не только средство контроля за оборотом теневых капиталов, но и способ воздействия...

Соленое море у нашего дома

Смываемые с полей химикаты и фосфаты из стиральных машин провоцируют изменение...

Загрузка...

По подвалам и чердакам

Рост украинских компаний и отсутствие ввода в эксплуатацию новых офисных площадей уже...

Отрицательная цена —расплата за избыток

Проблема оплаты счетов за потребленную электроэнергию не понаслышке знакома многим...

Приватизация сознательная и беспощадная

18 января Верховная Рада приняла закон «О приватизации государственного...

Ракам удобрения не по зубам

Государство не должно взимать никаких налогов с рыбоводных ферм в течение 4—5 лет

В космос — на перекладных

Илон Маск сумел на днях привлечь внимание к отечественной авиакомпании «Авиалинии...

Маск думает о Марсе, Луценко — о Маске

Весной этого года премьер-министр Владимир Гройсман вступил в переписку с известным...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто

Получить ссылку для клиента
Авторские колонки

Блоги

Маркетгид
Загрузка...
Ошибка