Рослини іноземці

14 Сентября 2020 0

При всьому різноманітті наших вітчизняних культур не варто забувати і про рослини-прибульці. Деякі адаптувалися і радують нас своїми смачними врожаями, а деякі стали навпаки найлютішими ворогами для аборигенних місцевих рослин.

– Чужі нашій природі рослини іноді «тікають» з ботанічних садів і оранжерей, куди їх завезли, як екзотику. Дивно, але в більшій своїй масі вони дуже агресивні, і тому, витісняючи аборигенні види, самовільно займають великі площі. У природі вони стають дикими, завдаючи величезні екологічні і економічні збитки. А деякі з них, наприклад, борщівник Сосновського та амброзія - небезпечні для людини, – каже голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков.

Вчені давно попереджають, що інвазійні види можуть бути вкрай небезпечними.

Як оцінити збиток від опіків борщівника або алергії, яку викликає амброзія? Прибульці витісняють місцеві види, що історично були поширені у цих місцевостях. Від них страждають ґрунти, комахи і дрібні тварини, для яких це був ареал проживання.

За приклад можуть служити дрібнопелюстник канадський, циклахена, золотарник, він випиває всі поживні речовини і вологу з ґрунту, не залишаючи нічого рослинам, що ростуть поруч, снить, кислиця ріжкова, гречишник, клен канадський, який знайомий кожному по насінню у вигляді подвійних крилаток, недотрога дрібноквіткова, яку через свою агресивність включили в список інвазійних небезпечних видів, а так само малина, від якої позбавитися після її появи на дачній ділянці дуже проблематично, і багато інших які стали вже звичні нам.

Чому відбувається агресія чужорідного виду, вчені не можуть пояснити. Спочатку всі прибульці ведуть себе гідно, а потім, накопичуючи енергію,  нібито вибухають і прагнуть до розмноження самосівом.

Простіше було б припинити використовувати ці екзотичні види в озелененні, оскільки у боротьбі з ними не допомагають вже ні поління, ні обробка гербіцидами. Чіткої програми запобігання і боротьби з інвазійними видами в Україні немає.

Одним із найнебезпечніших видів рослин-прибульців вважається борщівник Сосновського.

Його в середині ХХ століття завезли в Україну. Тоді його вважали прекрасною силосною рослиною і спеціально висівали на корм худобі. Але тварини їли його неохоче, а м'ясо і молоко набували специфічного смаку. Рослина дуже агресивна і своєрідна, а її сік викликає сильні опіки.

З 1980 року його припинили культивувати. І з тих пір, здичавівши, борщівник Сосновського перетворився в неконтрольовану загрозу.

– Його фактично сіяли майже у всіх регіонах, і він моментально поширився на територію всієї країни. Особливо борщівник віддає перевагу сонячним місцям з вологим ґрунтом. Якщо не вживати серйозних заходів у боротьбі з ним, то він може окупувати прибережну територію наших водойм і розростися там так, що до води не можна буде підійти,  – говорить голова Держекоінспекції України Андрій Мальований. – Сік борщівника містить фуранокумаріни – сполуки, що блокують синтез меланіну в шкірі, тому ультрафіолет сонячного світла викликає опіки. Волога, тепло і піт підсилюють ефект. Рани довго не гояться, темна пляма на місці опіку не минає кілька років і може бути чутливою до ультрафіолету. Самі фуранокумаріни вважаються канцерогенними речовинами. Вчені рекомендують уникати контакту з борщівником, оскільки були зафіксовані летальні випадки від його опіків.

На боротьбу з борщівником Сосновського виділяються бюджетні кошти. У містах місцеві служби намагаються не допустити його розростання, хоча ця боротьба через свою складність і тривалість точиться з перемінним успіхом. А ось за містом, на свободі він почувається господарем. Часом його поля займають величезні площі, на яких він виростає до 4-5 метрів у висоту.

–   Цей бур'ян досить складно вивести. Рослини скошують, а точніше сказати – вирубують, адже стебло у нього досить потужне. Зазвичай всередину стовбура заливають гербіцид "Раундап", але на природоохоронних територіях міста ми хімію не застосовуємо – це зашкодило б іншим видам, – розповідають співробітники Київзеленбуду.

Після вирубки протягом трьох тижнів видаляють молоду поросль. Але борщівник настільки живучий, що це не означає, що на наступний рік у цьому місці він не виросте. Зазвичай такі роботи, щоб остаточно перемогти борщівник, необхідно проводити кілька років поспіль, тоді він вироджується.

– У природі немає непотрібних рослин. В ній все існує в гармонії один з одним. Тому не можна дозволити, щоб абсолютно чужі для місцевої флори рослини домінували, пригнічуючи інші види, – підкреслюють у Національній екологічній раді України. – Адже сьогодні поруч з нами живуть десятки інвазійних видів,  які завдають істотної шкоди не тільки аборигенним рослинам, а й здоров'ю людей.

Прес служба Національної екологічної ради України

Читайте материал "Сбежавший экспонат"

Синдром украинского аграрного империализма

Принятие проекта закона №3656 повлечет за собой негативные последствия для...

Національна екологічна рада України виступає проти...

Нещодавно Комітет з питань екологічної політики та природокористування своїм...

Ква-ква-бизнес

Разведение лягушек на мясо — крайне выгодно

Високосный урожай-2020

Для украинских потребителей отечественная курочка будет стоить почти столько же,...

Эдем по Дарвину vs Выжженная земля

Принципы, примененные в дарвиновском эксперименте, могут содержать ключ к будущему...

Массовая гибель рыбы на заповедных территориях

На территории ландшафтного заказника государственного значения «Сулинский» в...

Яблоко жизни

Персидская легенда о сорока яблоках гласит: если загадаешь желание, а затем съешь одно...

Зачем новой власти старая коррупция!

Ассоциация рыболовов Украины: объем вылова водных биоресурсов за последние годы...

Трубы Кривого Рога

На своем последнем заседании Кабинет Министров Украины среди прочих вопросов...

Шанс и выбор

Человечество стоит на краю пропасти. Выбор, который нам предстоит сделать, поистине...

Озеро надежды

Киевляне могут остаться без озер. Киев рискует превратиться в пустыню: в столице из-за...

Безрыбные реки

Водоемы для рыборазведения стоит отдавать в аренду за символическую плату

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка