Державу треба поважати

№41(963) 27 ноября – 3 декабря 27 Ноября 2020 4

До всіх громадян країни — незалежно від їхньої національності, мови, релігії, кольору шкіри, професії та інших відмінностей — треба ставитися з належною повагою. Це аксіома, про яку завжди повинні пам'ятати і чинна влада, і її численні опоненти.

Особливої шани заслуговують герої, які є гордістю держави, гордістю українського народу. Цілком доречно, що в багатьох населених пунктах країни на фоні державного прапора розміщено масштабні панно зі словами «Слава Україні! Героям слава!»

Це привітання та лозунг українських націоналістів з 2018 р. є офіійним привітанням у сучасній українській армії та поліції. Стверджується, що його перша частина — «Слава Україні!» — активно побутувала в часи Української Народної Республіки (1917—1920 рр.) . Варіант «Слава Україні!» з відповіддю «Героям слава!» було прийнято як пароль-вітання серед членів ОУН і УПА на початку Другої світової війни.

Більшість громадян сприйняли їх появу позитивно, хоча було чимало скептиків. Адже у кожного українця своя власна думка про героїв.

Очевидно, ініціатори ідеї впровадження цього гасла в першу чергу мали на увазі тих, хто боровся і бореться за Україну. Однак так сталося, що значна частина населення продовжує вважати своїми героями не тільки учасників визвольних змагань, а й льотчиків Івана Кожедуба та Амет-Хана Султана, партизанів Сидора Ковпака та Олексія Федорова, космонавтів Павла Поповича і Віталія Жолобова, видатних вчених Бориса Патона і Миколу Амосова, письменників Олеся Гончара і Бориса Олійника, працівників сільського господарства Дмитра Моторного і Марка Брагу та багатьох інших відомих особистостей радянського періоду, які, на думку деяких політиків, підлягають забуттю.

А це практично неможливо, принаймні в найближчі десятиліття, доки живе старше і середнє покоління українців. Між тим «Слава Україні! Героям слава!» — цілком актуальне для всіх гасло і, схоже, приречене на безсмертя.

Правда, є один момент, який важко пояснити: чому ті панно несподівано з'явились водночас по всій країні? Схоже, що це було зроблено «по команді зверху» із надмірним поспіхом та помпезністю. Бо всім відомо, що в Європі на адміністративних будівлях не практикується розміщення гасел «Слава Бельгії!» або «Слава Португалії!», хоча на Заході серйозно ставляться до проблеми патріотичного виховання населення, а особливо молоді. Там з дитинства кожного громадянина цілеспрямовано привчають пишатися своєю країною, шанувати своїх героїв і шанобливо ставитися до державної символіки.

До речі, в нашій країні поважати символи держави — не просто формальна вимога. Це визначено Конституцією України як прямий обов'язок кожного громадянина.

Шанобливе ставлення до прапора країни, який разом з гербом та гімном символізує українську державність, — це показник високої національної свідомості та важливий обов'язок органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і кожного громадянина.

На жаль, це розуміють не всі. Звідси — бездумно зневажливе ставлення до нашої державної символіки, прикладів чому чимало.

Добре, що хоча б перестали масово розфарбовувати паркани, лавки, стовпи і дерева в кольори державного прапора: все-таки прийшло розуміння, що подібні факти знецінюють державну символіку.

Коли Державний прапор України вінчає будівлю обласної державної адміністрації чи міської ради, це нормально, логічно і всім зрозуміло. Але чому постійно повинні висіти прапори на будівлях ринків, магазинів чи приватних офісів? Чому ще досі не віджита практика їх вивішування на звичайних стовпах, деревах та парканах? Невже ініціатори подібного неподобства не розуміють ступеню своєї безвідповідальності? Подібних прикладів багато. Так, у самому центрі Херсона на проспекті Мирний навпроти Центрального ринку на електричному стовпі хтось додумався прикріпити державний прапор. Повз цей «іменитий» стовп щодня байдуже проходять сотні людей. А за кілька десятків метрів ще один прапор — на будівлі Центрального ринку. Тут же на тротуарі вбиті в землю невеликі стовпчики, що обмежують в'їзд транспорту. Їх облюбували безпритульні собаки для відправлення своїх природніх потреб. Але найприкріше те, що і ці стовпчики були розфарбовані — чи випадково, чи то з чиєїсь дурості — в кольори державного прапора.

Зрозуміло, коли у святкові дні державні прапори вивішуються на будівлях підприємств, установ, організацій, на житлових будинках. Але постійно вони повинні висіти тільки там, де їм належить бути згідно з протоколом.

Всі, хто має безпосереднє відношення до вивішування державної символіки, зобов'язані пильно стежити за тим, щоб вона була у належному стані: тканина прапора не повинна бути старою, а відтінок блідим, не повинно бути плям, розривів. Згідно з відповідними нормами прапор не повинен стелитися по землі, торкатися стін, дерев, дротів, щоб виключити ризик його пошкодження або забруднення.

Як і в усьому світі, в Україні не дозволяється використання державного прапора для декорування. Але і тут далеко не все в порядку. У цьому плані особливо вирізняються окремі водії маршруток, автобусів і приватних авто, які вважають за потрібне прикрашати салони своїх транспортних засобів національними прапорцями.

А нещодавно чоловік у Білій Церкві спалив прапор: «У Білоцерківський відділ поліції надійшло повідомлення про те, що в ніч з 4-го на 5 листопада цього року в Парку Слави невідома особа пошкодила пам'ятник Героям Небесної Сотні та зірвала зі скульптури державний прапор України і потім його спалила. За даним фактом порушено кримінальне провадження за ч. 1 ст. 338 (наруга над державними символами) Кримінального кодексу України».

І ще про одну проблему, яка нібито не має прямого стосунку до державної символіки, але дуже важлива для країни, мета якої стати повноправним членом сучасної цивілізованої Європи. Йдеться про ставлення до перших осіб держави. Не всім громадянам України подобається, коли вони бачать зневажливе ставлення до президента, голови Верховної Ради, керівника уряду. Адже, по-перше, ті, хто посідає ці високі посади, опинилися на них не без нашої допомоги. По-друге, це виглядає як елементарне хамство. Пробачте за такий недипломатичний вираз, але, як кажуть, накипіло.

Я ніколи не був прихильником президента Порошенка, ніколи не поділяв його поглядів, про що не раз писав у своїх публікаціях. Але жодного разу я не дозволив собі так чи інакше образити цього політичного діяча. Адже його підтримує певна частина українського суспільства, хоча й далеко не переважна більшість, що засвідчили результати президентських виборів, на яких Петро Порошенко зазнав принизливої поразки.

Україна — багатонаціональна держава. І так склалося історично, що значна частина населення є російськомовною. Це може когось дратувати, але на це треба зважати. Загалом ситуація, пов'язана з двомовністю населення в одній країні, не є унікальною. І скрізь вона давно цивілізовано вирішена. Досвід Канади, Бельгії, Ірландії, Іспанії, Фінляндії, Казахстану не можна ігнорувати. І примусити всю Україну жити за зразками кількох західних областей неможливо. Влада повинна рахуватися з думкою, яка домінує у Харкові, Одесі, Дніпрі, Миколаєві, Запоріжжі, Херсоні і, нарешті, на Донбасі і в Криму, які ми можемо втратити, якщо не змінимо до них своє ставлення.

Але повернімось до теми чемного ставлення до керівників держави, що в нашій країні набуває актуального значення.

Можна навести численні приклади, коли публічно ображають Володимира Зеленського, Дмитра Разумкова, Дениса Шмигаля. Однак таким чином принижують не тільки конкретних людей, а й державні посади, які вони обіймають на даний момент. Окремі відомі, дипломовані особи, з депутатськими мандатами, ігноруючи елементарні норми пристойності, скочуються до вуличних образ високопосадовців.

Чого вартий, наприклад, скандал, який не так вже й давно трапився після візиту Зеленського в Золоте, коли нардеп «Європейської солідарності» Софія Федина та волонтер Маруся Звіробій (Олена Біленька) у соцмережах жорстко прокоментували спілкування глави держави з бійцями та обговорили можливі варіанти його загибелі на Донбасі.

Особливо має сенс звернути увагу на тон та манеру, зокрема, Звіробій, яка заявила, що президент «...поїхав хамити нашим військовослужбовцям. Його попередили: якщо ти будеш грубіянити... Повторюю ще раз: якщо ти будеш грубіянити нашим військовослужбовцям, то з тобою трапиться все, що там ми за списком тобі пояснювали з Фединою. Якщо ще не доходить. І якщо ти думаєш, що з тобою щось не трапиться, бо... ти помиляєшся — відбудеться все так, як ми сказали. І не хрін поводитися так з людьми, які захищають Батьківщину». Характерно, що ніхто з керівництва партії ЄС не зреагував на це неподобство.

Повага до перших осіб держави зовсім не означає, що не можна критикувати можновладців, що треба бездумно підтримувати все, що вони роблять. Критика може бути гострою, але обґрунтованою і без особистих образ та базарної лексики.

На жаль, цього принципу дотримуються не всі опоненти влади. А особливо грішать цим деякі народні обранці з фракції «Європейська солідарність», які нерідко переступають межі, дозволені цивілізованими нормами. Правда, останнім часом від них не відстають і окремі народні депутати з ОПЗЖ. І це в жодному разі не додає їм авторитету.

Вміння стримувати себе, не виходячи за межі чемності, — ознака культури громадянина, який вболіває за свою країну.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Арифметика дырявых труб

Практика вычисления тарифов на тепловую энергию на стадии ее отпуска приводит к...

Донбасское поле экспериментов

Важно разработать и внедрить сбалансированные инструменты, которые создадут новые...

...И плюс контракт на три самолета. А дальше?

Хочется верить, что государственное руководство наконец обратило внимание на...

Первомайск – столица стратегических ракетчиков...

В рамках мероприятий, проводимых в честь 76-летия освобождения Украины от...

К 25-летию выхода на пенсию Чернобыльской АЭС

Стоимость схемы «чернобыльской денуклеаризации» сложно переоценить – в...

Аромат зимы и детства

Для меня — как бы модно и нарядно ни была украшена елка, она останется холодной без...

«Мотор Сич» может стать «налогом» на десуверенизацию...

Украинская власть действует с рефлекторной оглядкой на Запад

Трава у дома?

Депутаты не скрывают, что легализация медпрепаратов на основе марихуаны — это...

Однолюбы и другие наши соседи

Обычный киевлянин способен различить около 20 наиболее популярных в городской черте...

Конфликт на Донбассе — это гражданская война?

Нет ничего невероятного в том, чтобы война была в одно и то же время и гражданской, и...

На фронтах идеологической войны без перемен

Вооруженные силы Украины ведут активную подготовку и мобилизацию всего ресурса, чтобы...

Реформаторские соколы добрались до распродажи ВПК

Реформа Абромавичуса сводится к запуску большой приватизации в оборонно-промышленном...

Комментарии 4
Войдите, чтобы оставить комментарий
Василий Владимирович
27 Ноября 2020, Василий Владимирович

Уважаемый автор, Вы за кого вписываетесь, за какую «державу» - за ту, которой «управляют» преступники, оборотни, словоблуды, пустобрехи, воры, воинствующие националисты?! Это к ним мы должны относиться толерантно, мало того, еще их уважать, потому что они «держава»?! Наверное Вы живете в каком то другом мире и имеете слабое представление о том, как живут в этой «державе» простые люди, с их мизерными пенсиями, зарплатами, а то и вообще без всяких средств, с постоянным ожиданием худшего. Не дай Вам бог попасть сегодня в руки бедных врачей и аптекарей, а также тех, кто делает свои статки на захоронении. Вы как то четче определитесь со своей позицией, а то кажется, что Вы начали приспосабливаться. Я знаю о каких героях идет речь в начале статьи и Вы тоже их знаете. С такими «героями» Украина скоро останется без населения и кто же тогда буде кормить или славить этих «героев».

- 7 +
Чужой
27 Ноября 2020, Чужой

уже и памятник небесной сотни дэржавный сымвол?
Вообще-то ваши материалы живо обсуждаются. Хотелось бы узнать от вас за что боролись петлюровцы, и почему за ними были немцы. Также хочется знать - за что боролись воины УПА и почему за ними опять стояли немцы. Почему эти воины боролись с Красной армией, почему убивали комунистов, почему насиловали девчат, которые сварили борщ для красноармейцев. Это все я слышал от живых людей, а не с интернета. Львовскую народную республику может хотели запилить? Скажите, в чем героизм бандэр и шухевичей? Это от них пошло слава Украине - Героям слава. А почему тогда не Слава труду!? Скажите. А то вы пишите герои, герои. Ну и героизм Небесной сотни тоже опишите пожалуйста.
Считаю хорошим и культурным тоном, когда автор ведет полемику с читателями.

- 10 +
Валерий
27 Ноября 2020, Валерий

Начал читать статью... И показалось что это чем то мне знакомо , посмотрел фамилию автора - тот самый Анисимов . Относительно его у меня уже сложилось определённое мнение : с некоторыми предложениями трудно спорить , но зачастую от статьи остаётся неприятное послевкусие . Данная статья именно из этого разряда .
"Шанобливе ставлення до прапора країни, який разом з гербом та гімном символізує українську державність, — це показник високої національної свідомості та важливий обов'язок органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і кожного громадянина". Вот взять хотя бы это высказывание - это было бы справедливо ,если бы само государство было справедливо . А то ведь "держава " в лице своих представителей старается ограбить тебя , нагнуть , придушить , уничтожить твой родной язык , а ты относись с уважением как к самой " державi ", так и её представителям . А про " Слава Украине " и про её героев - националистов даже и говорить не хочется - говорено уже десятки раз и всё без толку . Вот и эта статья - пустая
и бессмысленная , рассчитанная на полных дебилов .

- 13 +
Владимир Онавамнадо
27 Ноября 2020, Владимир Онавамнадо

"Очевидно, ініціатори ідеї впровадження цього гасла в першу чергу мали на увазі тих, хто боровся і бореться за Україну."
Судя по вышесказанному бандерлоги "пліч о пліч" с фашистами уничтожавшие свой народ автоматически причисляются к героям, если вопят "СУГСы".

- 10 +
Авторские колонки

Блоги

Ошибка