Лідери галузі. Про що розкаже ліс

29 Сентября 2015 0

Десятки тисяч саджанців, майже мільйон штук сіянців — і звичні та рідні сосни, берези, дуби та унікальні екзотичні дерева й кущі… Частина з цих зелених красенів і красунь набираються сил у теплицях. Інші — вже у посівних та шкільних відділеннях розсадника вбирають силу сонця, гартуються вітрами. Та все ж найбільше потребують тепла людських рук.

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №1

  Без любові ліс важко виростити, кажуть лісокультурниці Ганна Маринич, Марія Ничипорчук, Наталія Кулакевич, Тетяна Бугайчук та Тетяна Кириловець

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №2

  Інженер лісовідновлення Леонід Балдич та майстер розсадника Тарас Берташ проводять інвентаризацію черенків

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №3

  Степан Олександрович Богданець пропрацював у Рокитнівському лісництві 30 років, з них 23 – лісником. Під його опікою було 786 га лісових угідь, однак, зізнається ветеран-лісівник, найбільше натхнення завжди дарував білостанний березовий гай в урочищі Славково

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №4

  Рокитнівське лісництво, яке очолює Ігор Кисорець, є одним із лідерів у лісгоспі

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №5

  Врожайність та якість жолудя дуба, каже майстер лісу Рокитнівського лісництва Василь Ковальчук, цьогоріч мають бути добрими

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №6

  Робота на нижньому складі, кажуть машиніст-кранівник Віталій Жуковський та стропальник Олександр Запека, потребує злагодженості, як годинниковий механізм

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №7

  Робота на нижньому складі, кажуть машиніст-кранівник Віталій Жуковський та стропальник Олександр Запека, потребує злагодженості, як годинниковий механізм

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №8

  У розсаднику Рокитнівського лісництва зразковий лад

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №9

  У розсаднику Рокитнівського лісництва зразковий лад

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №10

  Нижній склад ДП «Рокитнівське лісове господарство»

  Светлана ТУБИНА

 • Лідери галузі. Про що розкаже ліс

  Лідери галузі. Про що розкаже ліс, фото №11

  Нижній склад ДП «Рокитнівське лісове господарство»

  Светлана ТУБИНА


ФОТО АВТОРА

«Крихітні сіянці,та й вже міцніші саджанці — мов діти, — кажуть в один голос лісокультурниці Рокитнівського лісництва ДП «Рокитнівське лісове господарство», що на Рівненщині, на мить залишивши копітку роботу. — Якщо їм віддаєш любов, частинку душі, то й зростають гарно, міцні та красиві. Наша робота не може бути суто механічною чи формальною». Власне, ці щирі слова усміхнених трудівниць, кожна з яких віддала лісівничій справі вже чимало літ, промовисто ілюструють роботу кожного у дружному колективі Рокитнівського лісового господарства.

Ліс тут справді плекають – задля добробуту наступних поколінь і для натхнення поетам, художникам та й просто залюбленим у свій край людям. Нині ж, осінньої пори, саме час підсумувати цілорічну лісокультурну роботу підприємства.

— Постійний розсадник на території нашого лісництва було закладено у 2005 р., його площа сягає восьми гектарів, — веде екскурсію доглянутою територією лісничий зразкового Рокитнівського лісництва Ігор Кисорець. — Тут вирощується садивний матеріал для створення лісових культур та для озеленення, переважно хвойні екзоти. Загалом же 35 видів дерев і кущів. Сіянців та саджанців нам вистачає і для власних потреб, і на продаж. Вирощені руками наших спеціалістів та лісокультурниць екзотичні дерева й кущі стають окрасою сіл і міст не лише у багатьох куточках Рівненщини, а й далеко за її межами.

Та побачене — це лише один фрагмент об’ємної лісокультурної роботи Рокитнівського лісового господарства — одного з лідерів галузі, яке ось уже 27 років поспіль очолює заслужений лісівник України Анатолій Петрук. Загальна площа — майже 57 тис. га. Аби ж не лише зберегти зелене багатство краю, а й виконати ключове лісівниче завдання — виростити молоді здорові і красиві ліси. Тут сконцентровано досвід, знання, новітні технології. А щоденну працю щедро приправлено небайдужістю і любов’ю. Приміром, лише цьогоріч лісу тут посадили на площі, що сягає майже 400 га. Докладають усіх зусиль, щоб ця ключова цифра щоразу зростала. Хоча нею, зрозуміло, лісокультурна справа не починається і не завершується.

— Маємо спершу подбати про насіння (піклуємося, щоб якомога більше елітного було, зібраного з плюсових дерев та на постійних лісонасіннєвих ділянках), затим, як ви вже побачили, виростити садивний матеріал. Для цього є не лише постійні, а й тимчасові розсадники в кожному з лісництв, — розповідає інженер лісовідновлення лісгоспу Леонід Балдич. — Прогнозую, що нинішнього року лише сіянців сосни звичайної матимемо не менше 5 млн. шт. Тож навесні буде чим засадити ліс. Щоправда, поки зміцніє і сягне неба, він ще потребуватиме багатьох років дбайливого піклування. Цьогоріч, до прикладу, роботи з догляду за лісовими культурами у лісгоспі виконано на площі в 1000 га — до початку вересня повністю впоралися з річним планом.

До речі, саме завдяки рубкам, пов’язаним із веденням лісового господарства (річного догляду, освітлення, прочищення, прорідження та ін.), а вони припиняються лише за 10 років до стиглості лісу, у лісгоспі заготовлено й ледве не половину усієї деревини — 27,6 тис. кубометрів. Ще 33,8 тис. припадають на рубки головного користування. Рубали ощадливо, тож це менше, ніж торік, але при цьому обсяг реалізації продукції зріс відчутно — із 30,9 млн. грн. до понад 43 млн.

— Вдається досягти такого результату завдяки раціональній розробці деревини та збільшенню експортної реалізації продукції, — пояснює головний економіст лісгоспу Ніна Сахнюк. — Зросли на нашому підприємстві і такі важливі показники, як вартість знеособленого кубометра деревини (до 729, 56 грн.) та обсяг реалізації продукції на одного працюючого, який вже становить 154 тис. 730 грн. На понад як 134% збільшилась і сума сплачених державі податків і зборів — за вісім місяців 2015 р. це загалом 10 млн. 270 тис. грн. До речі, трудиться нині у різних підрозділах Рокитнівського лісгоспу 270 працівників, а середня зарплатня у нас — 6 тис. грн.

Взагалі соціальний аспект в роботі лісгоспу належним рівнем заробітної плати аж ніяк не обмежується. Тут, як розповіла голова профспілки лісгоспу Тетяна Свідерська, дбають і про оздоровлення членів колективу та їхніх родин (у 2015-му такою можливістю скористалися 175 осіб, а високий рівень цієї роботи відзначено обласним профспілковим комітетом), і про вирішення їхніх соціально-побутових проблем, ба, навіть про дозвілля та залучення до спорту й здорового способу життя. Про це свідчить вагома скарбниця переможних кубків та нагород команди «Лісівник» Рокитнівського лісгоспу.

Особливо уважно адміністрація лісгоспу ставиться до ветеранів Другої світової війни та учасників війни, інвалідів, афганців, сиріт та інших соціально незахищених рокитнівчан, а нині й до тих, хто відстоював суверенність держави на сході України. До слова, один із учасників АТО Віктор Мигловець працює старшим майстром лісу Залавського лісництва. Узагалі рік у рік лісгосп та його структурні підрозділи беруть активну участь у вирішенні багатьох злободенних проблем місцевих громад. Дуже шанобливо ставляться тут і до ветеранів-лісівників, котрі у різні роки працювали на підприємстві.

— У нас склалися дуже міцні традиції, коли молодь переймає найкращий досвід старшого покоління, а потому, примноживши ці традиції, передає вже новій зміні лісівників. Разом із цими виробничими премудрощами передається й самовідданість та любов до своєї справи, це так потрібно в лісівничій професії, — каже директор Рокитнівського лісгоспу Анатолій Петрук. — Сформувалися цілі династії, котрі від покоління до покоління трудяться на підприємстві вже понад століття. Це, зокрема, родини Кириловців, Мариничів, Солоновичів, Лозянів, Брички. Багато літ праці віддали лісу Зоя Буських, Галина Скирдач, Надія Богданець, Валентина Цалковська, Лариса Таргонська, Єва Кищенко, Варвара Лозян, Леонід Іваненко, Дмитро Богданець, Дмитро Ковалевич, Самійло Солонович, Віктор Кириченко, Леонід Моцьор, Федір Процюк та багато інших ветеранів підприємства. Щиро дякую цим людям.

Гідно перейняв трудову естафету від ветеранів-лісівників, з гордістю наголошує Анатолій Петрук, і теперішній колектив підприємства. З-поміж найуспішніших підрозділів Карпилівське, Рокитнівське, Борівське лісництва та нижній склад. Довели свою професійність та самовідданість у роботі лісничий Рокитнівського лісництва Ігор Кисорець, Карпилівського — Михайло Бричка, інженер лісового господарства лісгоспу Валерій Борисовець, начальник нижнього складу Петро Кириловець, старший майстер лісу Рокитнівського лісництва Олексій Богданець, майстри лісу Рокитнівського, Карпилівського, Борівського, Березівського та Масевицького лісництв Василь Ковальчук, Василь Сорока, Микола Шупрудько, Микола Францевич та Сергій Нестерчук, машиніст крану нижнього складу Віталій Жуковський, стропальник Олександр Запека, водії Карпилівського лісництва Олександр Огороднік та Іван Ліхачов, завідувач складом паливно-мастильних матеріалів транспортного цеху Анатолій Ражик.

Взагалі, каже директор лісгоспу, добре слово можна мовити про більшість працівників підприємства, для цього, певно, й газетної шпальти не вистачить. Саме вони — запорука успішних виробничих показників. Анатолій Васильович переконаний, що у цій професії просто не може бути випадкових людей чи тих, хто ставиться до своєї роботи байдуже або формально. Найбільша ж радість для кожного лісівника — коли бачать, як щойно посаджений ліс гарно приймається, а потому молоді насадження впевнено тягнуться віттям до сонця. Такі слова почула і від лісокультурниць, і від ветерана-лісівника Степана Богданця, і від усіх, з ким спілкувалася, вникаючи в роботу ДП «Рокитнівське лісове господарство» — одного із лідерів лісівничої галузі України.


Загрузка...

Cумеете убедить жену — сможете завоевать рынок

Заготовка лекарственных трав и лесных ягод, из которых можно приготовить ароматные и...

Можно ли реформировать медицину без общественной...

Общее впечатление от первых дней начала реформы — сумбур. А еще —...

В Запорожье заманили птиц. Скворечниками

В областном центре прошел фестиваль скворечников, участники которого построили для...

Ликвидация рудиментов или контрреволюционная...

На рынке пассажирских перевозок может наступить хаос, поскольку участники конкурсов...

Китайцы выроют нам море

Администрация морских портов Украины заказала китайской компании China Harbour Engineering Company...

Загрузка...

Круизный бум в «украинской Венеции»

Речной теплоход Joy, курсирующий по Дунаю под швейцарским флагом, открыл круизный...

Зачем пулемет, если есть пушка

В 235-м Межвидовом центре подготовки частей и подразделений Оперативного командования...

Безвольно опавшие крылья

Почему Украина не воспользовалась сказочным шансом — предложить свой самолет Ан-225...

Из «пиратов» в рейверы

Первое и единственное в Украине военное радио «Армия FM» отпраздновало свой...

Пенсионеры берут власть

Институт социологии Национальной академии наук тщательно ведет проект «Украинское...

Потрібна допомога

Валентина Наливайко звертається по допомогу. Потрібні кошти для лікування її сина...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто

Получить ссылку для клиента
Авторские колонки

Блоги

Маркетгид
Загрузка...
Ошибка