Без політичного порно, проте з агентами Кремля

№7(807) 17 — 23 февраля 2017 г. 15 Февраля 2017 4

Виборча кампанія в Німеччині на низькому старті

12 лютого, напередодні Мюнхенського безпекового форуму, Федеральні збори Німеччини обрали 12-го (починаючи з 1949 р.) президента країни. Внаслідок політичної домовленості правлячої коаліції ним став колишній міністр закордонних справ есдек Франк-Вальтер Штайнмайєр.

18 березня він офіційно замінить на цій посаді колишнього східнонімецького пастора Йоахіма Гаука.

Президентські вибори стали символічною подією, фактичним неофіційним стартом парламентської виборчої кампанії — попри те, що в Німеччині президент наділений переважно представницькими функціями на відміну від федерального канцлера, який є керівником виконавчої влади.

Чергові вибори парламентарів нижньої палати Федеративної Республіки Німеччинa — бундестагу відбудуться 24 вересня 2017 р. Від їхнього результату залежить доля Євросоюзу і роль Німеччини в Європі та світі.

Офіційно активна фаза виборчої кампанії стартує на початку літа, але внутрішньополітичні маневри вже відбуваються. Саме це визначає позиціонування партій у боротьбі за голоси виборців та впливає на визначення стратегії і тактики виборчої кампанії. Відкритим є питання ступеня невдоволення німецьких громадян правлячими елітами.

Поки здається, що Німеччина навряд чи повторить нинішній сценарій французької президентської кампанії. На наших очах французька кампанія перетворилася не на змагання програм кандидатів, а на боротьбу компрометуючих матеріалів на провідних кандидатів.

Політична культура і традиції ФРН дуже далекі від таких сценаріїв розвитку виборчих кампаній. Досі німецькі виборчі кампанії відбувалися за найкращими зразками консервативно-ліберальних традицій. Від 1990 р. політичні технології компрометуючих матеріалів використовувалися парламентськими лівоцентристськими і правоцентристськими партіями головним чином проти спадкоємців Соціалістичної єдиної партії Німеччини — Лівої партії.

Виборча кампанія 2013 р. проходила також під інформаційним тиском на правоконсервативні політичні сили. Внаслідок цього тоді щойно створеній партії «Альтернатива для Німеччини» не вистачило декількох десятків тисяч голосів, аби подолати п'ятивідсотковий прохідний бар'єр і бути представленою у бундестазі. Відголоском цієї кампанії стало те, що створений за допомогою соціальних мереж громадський рух «Патріоти Європи проти ісламізації» (ПЕГІДА) так і залишився на рівні суспільної ініціативи. Ключові теми нинішньої виборчої кампанії продиктовані як внутрішньополітичним, так і зовнішньополітичним порядком денним.

Визначальним фактором виборчої кампанії стає рішення Ангели Меркель прийняти восени 2015 р. понад мільйон біженців. Це актуалізувало найбільш знакові питання традиційного порядку денного. Мова йде про долю соціальної держави, методи боротьби з безробіттям, питання внутрішньої безпеки і терористичних загроз. Ці теми стають визначальними критеріями розрізнення партійних виборчих програм по всьому ідеологічному спектру німецького партійного ландшафту.

Вчетверте, починаючи з 2005 року, на посаду бундесканцлера балотується Ангела Меркель. Днями її кандидатура була підтримана не лише її партією християнських демократів, а й союзною — баварського Християнсько-соціального союзу.

А соціал-демократи офіційно обрали своїм кандидатом на посаду канцлера колишнього президента Європарламенту Мартіна Шульца. Значна увага німецьких засобів масової інформації до цієї фігури фактично вирівняла показники популярності соціал-демократів і християнських демократів. Але головна боротьба у найближчі шість місяців тільки розгортатиметься.

«Велика коаліція» християнських демократів, Християнсько-соціального союзу та соціал-демократів увпродовж 2013—2016 рр. не змогла радикально скоротити рівень безробіття, що негативно впливає на соціальну політику та збільшує дефіцит державного бюджету Німеччини. Неврегульованими залишаються питання співвідношення федерального бюджету і бюджетів федеральних земель. Потужним фактором дестабілізації німецької внутрішньої політики у 2015—2016 рр. став чинник майже мільйона біженців, які опинились на території ФРН.

Розгортається внутрішня політична боротьба навколо потреби активізації роботи спеціальних служб з метою запобігання терористичним загрозам. У зв'язку з цим Партія зелених критикує наступ на права людини у разі посилення антитерористичної боротьби. Партія «Альтернатива для Німеччини», навпаки, вимагає посилення правового забезпечення антитерористичної боротьби навіть ціною обмеження громадянських свобод.

Активні дії 45-го президента США з реалізації своєї виборчої програми стають антитезами політичного курсу, якого з 2005 р. дотримувалася Меркель. Зокрема, під питанням опинилися переговори щодо створення зони вільної торгівлі між США і Євросоюзом.

Звичайно, німецька дипломатія намагається запобігти реалізації тенденції до послаблення трансатлантичних зв'язків. Німецькі еліти декларують намір збільшити військові витрати, зокрема інвестувати кошти у модернізацію європейської системи протиракетної оборони. Крім того, ФРН продовжила мандат перебування своїх контингентів у Афганістані та Іраку.

Показово, що німецька преса критично коментує намір Трампа будувати стіну з Мексикою для захисту від мексиканських мігрантів. Також Ангела Меркель особисто засудила указ Трампа про обмеження міграції до США вихідців із сімох мусульманських країн.

Німецька економічна преса констатує, що намір Трампа повернути виробництва на територію США може призвести до втрати 1,6 мільйона робочих місць у ФРН. Але варто нагадати, що Німеччина серед країн—членів Євросоюзу у 2016 р. стала найбільшим власником американських державних боргових зобов'язань. Тому велика взаємозалежність ФРН і США виключає надмірну амплітуду коливань у їхніх міждержавних відносинах.

Звичайно, вплив на німецьку виборчу кампанію матиме результат березневих парламентських виборів у Нідерландах, а особливо результат травневих виборів президента Франції. Поки що німецькі політичні еліти не готуються до гіпотетичної перемоги Марін Ле Пен, а більше орієнтуються на мінімізацію негативних наслідків виходу Великої Британії з Євросоюзу.

Цікавою особливістю цьогорічної виборчої кампанії у ФРН є велика дипломатична активність. Зокрема, у липні Німеччина приймає саміт країн—членів «Великої сімки». Крім того, Німеччина у 2017 р. головує у «Великій двадцятці». Це ставить ФРН у центр світової політики, але водночас посилює ризики підвищення терористичної активності на її території.

Серйозну стурбованість німецьких спецслужб викликає можливе втручання у виборчу кампанію Росії. Кремль обрав тактику посилення взаємодії із керівництвом провідних німецьких концернів, які від весни 2014 р. зазнають збитків внаслідок дії санкцій Євросоюзу проти Росії. Східний комітет німецької економіки підрахував, що за два роки економічних санкцій збитки для німецьких фірм склали понад 13 млрд. євро.

Можна припустити, що восени 2017 р. результат виборів до бундестагу стане визначальним для нового розкладу сил в Європі та світі.

На старті виборчої кампанії у ФРН здається, що логіка виборчої кампанії розгортається навколо можливості створення після 24 вересня 2017 р. нового складу «великої коаліції»: ХДС-ХСС, соціал-демократів і вільних демократів без ультралівих і ультраправих та Партії зелених. Надмірний політичний радикалізм, який у форматі популізму змінює політичні ландшафти багатьох країн євроатлантичної цивілізації, поки що не є домінуючим трендом у ФРН. Але це лише одна із можливостей, адже цьогорічна виборча кампанія у Німеччині є чи не найменш прогнозованою, починаючи від кінця 1960-х — початку 1970-х.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Венгрия предлагает восстановление отношений

Венгрия предложит план всеобъемлющего экономического сотрудничества с Украиной: 50...

ПАСЕ как родинка

Реальный вес ПАСЕ как международной организации в Украине сильно преувеличивался в...

Опасный демарш

Саша Боровик -- юрист, экономист, предприниматель, прозападный технократ,...

Мэй уходит, а Брекзита все нет

Выборы в Европарламент сигналят о конце эпохи

Первые итоги европейских выборов

Уже состоявшиеся выборы депутатов Европарламента войдут в историю, в частности...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка