Шостий етап Руїни

№48(932) 29 ноября – 5 декабря 2019 г. 27 Ноября 2019 4.9

Дивлячись на зовнішню і внутрішню політику української влади, тільки дуже наївна людина ще може зберігати ілюзії про якусь «незалежність» нашої країни. І справа навіть не стільки в самих боргах, які бездумно набирала від імені народу влада, скільки в катастрофічному зниженні платоспроможності України: промисловість деградує, і розплачуватися з кредиторами доводиться або за рахунок нових позик, або шляхом розпродажу майна. У тому числі - землі.

Кредити: допомога чи капкан?

Сьогодні практично всі експерти сходяться на думці, що Україна загрузла в боргах і як ніколи залежна від західних кредиторів, в першу чергу - від Міжнародного валютного фонду. У президента Зеленського є свій уряд, але він проводить політику МВФ та інших західних фінансових організацій. Більше того, незалежно від складу Кабміну він завжди буде виконувати волю міжнародних гравців, тому що економічний курс України, як і раніше, не змінився.

Економічну політику диктує кредитор. Він завжди диктує боржнику ті чи інші умови, щоб боржник віддав борги. «Це стосується не тільки України, а й інших країн», - вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. Він переконаний: щоб вилізти з цієї фінансової пастки, Зеленському необхідно мати стратегічне бачення того, як буде розвиватися економіка і за рахунок чого будуть повертатися борги - за рахунок розпродажу підприємств або ж все-таки за рахунок розвитку виробництва. МВФ тим часом уже сформував новий пакет вимог до нашого уряду. Так, директор Фонду гуманітарних стратегій Михайло Павлів заявив, що, за наявною у нього інформацією, МВФ вже вимагає від команди Зеленського продажу портів та залізниць. І додав, що у нової адміністрації немає жодного шансу, аби відмовитися чи хоча б пом'якшити умови МВФ, і що, перебуваючи в економічній і борговій ямі, Україна є максимально залежною.

Нагадую, що останні п'ять років ця структура (МВФ) методично вимагала від Києва піднімати ціни на газ для населення, в результаті чого тариф виріс більш як на 1000%. У 2018-му МВФ поставив умову скасувати мораторій на продаж землі. І ось у нас вже готується до відкриття ринок землі.

Заради справедливості варто сказати, що у світі є країни, яким кредити МВФ допомогли вибратися з кризи, - наприклад Туреччина і Південна Корея. Але це скоріше виняток із правила: вони проводили швидкі реформи, починали динамічно розвиватися, повертали борги і більше до співпраці з фондом не поверталися.

«Україна ж десятиліттями співпрацює з фондом і нагадує пацієнта, якого привезли на реанімобілі в лікарню, а він впирається і не хоче з нього виходити. Всі «протоколи лікування», які МВФ прописує своїм «пацієнтам», розраховані саме на гостру фазу кризи. Тому вони зводяться до жорсткої бюджетної дисципліни, різкого скорочення витрат на соціальні потреби і т. д. «У короткостроковій перспективі, коли потрібно жорстко економити і проводити реформи, - це нормально. Але коли подібна політика реалізується роками, десятиліттями, це просто призводить до руйнування економіки», - говорить фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Прибрати конкурента

Втім, на думку багатьох експертів, Захід руками МВФ спочатку і розраховував зруйнувати економіку потенційно сильного конкурента в особі України. У 1991 р. Україна була технологічно більш розвинена, ніж тодішня Німеччина. По космосу і озброєнню ми змагалися зі США. Але кому потрібен такий конкурент на ринку? І ось «порадами», вимогами, відвертими погрозами і санкціями в 1990-х домоглися слухняності нашої влади, а далі ми побачили, до чого це призвело.

Вимоги МВФ ведуть Україну до стану Сомалі - некерованому або малокерованому, злиденному напівбандитському анклаву. «Умови МВФ позначаються на освітньому рівні, спрямовані на деіндустріалізацію і депопуляцію країни», - охарактеризував цю «допомогу» економічний експерт Всеволод Степанюк. І справді: колись нам дісталася друга економіка СРСР і одна з провідних економік Європи. Через три десятиліття такої ось «незалежності» багато галузей промисловості (авіапром, суднобудування та ін.) зникли практично повністю, а ті, які ще залишилися, - дихають на ладан.

Країна, яка майже нічого не виробляє, змушена все більше і більше позичати. А оскільки у нас проголошено курс на євроатлантичну співпрацю, то - позичати у Заходу і МВФ. Однак несподівано з'ясувалося, що там живуть і працюють зовсім не безкорисливі філантропи - Захід поводиться гранично жорстко, обставляючи свої фінансові вливання в українську економіку ганебними і антинародними умовами.

Фактично ми зараз маємо можливість спостерігати, як, використовуючи свої фінансові інструменти, Захід формує зручну і цілковито залежну від себе державу. У цих відносинах немає ніякої демократії, якою так вихваляються у США. Думка українців зовсім не враховується, швидше, ігнорується.

На сьогоднішній день сума державного боргу України становить близько 80% обсягу внутрішнього валового продукту, і цей показник є рекордним в Європі. Мимоволі згадується, як при президентах Ющенкові і Януковичі тільки ледачий не критикував уряд за 40%. Зараз, в результаті п'ятирічного правління «європейських реформаторів», - 80%. Світова практика показує, що в більшості випадків вже при 60% настає стан дефолту національної економіки.

Неважко уявити, що може статися з нашою країною у найближчі роки. Слово «дефолт» стає визначальним для будь-кого, хто говорить про українські економічні реалії. Правда, слід визнати: історія суверенних економік знає і більш високі цифри боргу по відношенню до ВВП.

Наприклад, державний борг США становить 108%, Японії - 236% ВВП. Але обидві країни мають надзвичайно розвинене порівняно з Україною реальне виробництво товарів та послуг і позитивне сальдо в торгівлі з більшістю країн світу. А США є ще й власником банку основної валюти світу - долара.

У держбюджеті-2020 на погашення та обслуговування зовнішніх боргів виділяється понад 420 млрд. грн. Якщо розділити цю суму на все населення країни (за офіційними даними - 42 млн.), то виходить по 10 тис. грн. на кожного. Саме стільки в наступному році недоплатять кожному з нас (включаючи немовлят і людей похилого віку) у вигляді пенсій, зарплат, соціальної допомоги тощо - тільки через те, що хтось від нашого імені позичав. А якщо врахувати, що нас далеко не 42 млн., і відняти число тих, хто соціальної допомоги не потребує, - то сума вийде в рази більша. Ось така виходить «арифметика».

У гена з позначкою «дай» є одна страшна властивість - у людини атрофується совість. Він, цей ген, її повністю блокує. Найстрашніше, що цей ген може бути надбаним. Хоча краще назвати його навіть не геном, а вірусом. Вірусом, що пожирає совість, перетворює людину на мислячого зомбі. А це куди страшніше, ніж зомбі, який підкоряється лише інстинктам.

В історії України вже був такий період -- Руїна. Період крові, безвладдя, зради і знищення. Зараз цей період повторюється. З поправкою на сучасні реалії, звичайно, але принципово те ж саме. І, звичайно, все це залаковано красивими гаслами про свободу і демократію, про якусь дорогу до Європи.

Хоча скоріш це дорога до Європи кінця 30-х років, до Європи, охопленої нацистським мороком, поглиненої найстрашнішим монстром в історії людства.

І все це лакування нездатне приховати суть. Скільки б лаку на цю суть не виливали, все одно видно лише сірі потворні руїни, рясно политі кров’ю.

Якщо рахувати по числу змін президентів, то зараз повним ходом здійснюється шостий етап руїни.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Кабмін змінив умови програми «Доступні кредити 5-7-9%»

Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до Порядку надання державної підтримки...

Економічні підсумки-2019: наслідуємо «реформи»...

У 2019 році в України з’явилися всі шанси на успішні реформи, які б сприяли створенню...

Мировой стандарт лицемерия

Возможна ситуация, при которой под вывеской демократии из состава народа может быть...

Гибридный колониализм

Байден мечтает завершить свою миссию развалом РФ, создать новый гибридный глобальный...

Миротворцам мир не нужен?

Все переговоры должны вести не временные группы, организованные любителями, а...

Сергей Станкевич: «Сторонам нечего обсуждать – их...

Пусть появится «мирный план Зеленского» в виде официального документа

Второй дипломатический фронт

Экономические отношения крепче, устойчивее и намного важнее каких бы то ни было...

Эксплуатация наемного труда и проблема социальной...

Перераспределение доходов между бедными и богатыми в пользу бедных способно...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка