Юлія Тимошенко — Троцький нашого часу?

18 Февраля 2005 0

Юлія Тимошенко — Троцький нашого часу?

Влад ЯКУШЕВ, nedoumenie@rambler.ru

Політика і поведінка лідера БЮТ Юлії Тимошенко під час «помаранчевої революції» дуже нагадують дії Льва Троцького під час Жовтневої. Чи піде Юлія і надалі по слідах вічного революціонера? Якщо так, то постає питання: чи вдасться їй уникнути сумної долі непримиренного борця за ідею, який закінчив свій шлях на чужині?

Існує думка, що у світі не відбувається нічого нового. Все, що трапляється, вже було колись, і розвиток, здавалося б, непередбачуваних подій відбувається за відшліфованою століттями схемою. Формула революційної ситуації залишається незмінною: «Верхівка не може, а низи не хочуть». Незмінними залишаються і ролі, які відіграють політики всіх часів і народів. Досі все, що робила Тимошенко, точнісінько повторювало дії Льва Давидовича. Сама не помічаючи цього, Юлія слід у слід іде дорогою великого революціонера.

«Соціалізм означає наскрізь прозорі дії влади», — казав Троцький. Замініть слово «соціалізм» на «демократію» — хіба не вийде лозунг, який Тимошенко підняла на виборах? Та політиків різних епох єднають не тільки гасла. Переконайтесь самі.

Популярність обох зростала дуже швидко. У 38 років Троцького обирають до виконкому Петроградської ради. У списку обраних — 13 більшовиків. Прізвище Льва Давидовича стоїть під шостим номером.

На парламентських виборах-1998 «Громада», членом якої була Тимошенко, отримує 16 місць у парламенті. Юлії 38 років, вона на шостому місці у списках партії.

Це, звичайно, випадковість. Надалі цифри збігатись не будуть. Але продовжимо дослідження.

1905 р. Троцький у Петербурзі. Він — заступник голови Петербурзької ради робітничих депутатів. З 27 листопада виконує обов'язки голови, але керує лише 52 дні. 3 грудня його арештовують під час засідання ради.

18 серпня 2000 р. заарештовано чоловіка Юлії. 13 лютого 2001 р. заарештовують її, інкримінуючи незаконне вивезення за кордон величезної суми грошей. Тимошенко стверджує, що цей арешт — з політичних мотивів.

1907 р. Троцькому замінили ув'язнення довічним засланням у сибірське місто Обдорськ. Через деякий час Лев Давидович втікає. Подолавши величезну відстань за 11 днів, він повертається у столицю.

27 березня 2001 р. згідно з рішенням Печерського районного суду Києва Юлію Тимошенко випускають зі слідчого ізолятора з підпискою про невиїзд.

Обидва політики продовжують запеклу боротьбу з урядом. Ув'язнення піднімає їх авторитет у народі, боротьба поступово підходить до фінальної сцени — революції!

П'ятий Лондонський з'їзд РСДРП. Популярність Льва неймовірна. Хоча на з'їзді присутній вождь світового пролетаріату — Ленін, але більшість учасників ходять дивитись не на нього, а на Троцького. Він імпульсивний та амбіційний, часто зривається і замість того, щоб спробувати об'єднати більшовиків та меншовиків, починає грати на протиріччях між ними, дозволяючи собі різкі випади на адресу як перших, так і других.

«Помаранчева революція». Величезний натовп на Майдані. Юлія закликає оточити «злодіїв Донецька» колючим дротом. Ющенко розгублено слухає, як натовп скандує: «Юля! Юля!»

1917 рік. Перемога Жовтневої революції. Троцький активно підтримує Леніна, однак намітились деякі протиріччя. Лев Давидович вважає, що справу ще не завершено і необхідно йти до переможного кінця. Саме Троцький, а не Сталін ініціює розстріли. «Не можна будувати без репресій...» — каже він. Для нього характерний продуманий стиль роботи, він бачить перспективи, швидко мобілізує ресурси, точно прогнозує ситуацію. Не зупиняється навіть перед шантажем та залякуванням. На Політбюро, здебільшого за відсутності Леніна, Троцький все частіше порушує питання про бюрократичну закам'янілість щойно створеної системи, безконтрольність апарату і неефективність державної системи управління. Серед колишніх однодумців з'являються невдоволені його політикою, незгодні починають протидію. Росте невдоволення і самого Леніна!

Перемога «помаранчевої революції». Ющенко — народний президент. Але на інавгурації він виглядає незадоволеним. До сцени на Майдані Тимошенко йде пішки, і народ радо вітає її. Популярність жінки — символу революції величезна. Вона виглядає справжньою королевою церемонії. Львівська обласна рада звертається до Президента з пропозицією висунути кандидатуру «леді Ю» на посаду прем'єра, але згодом попереджає, що думка львівських можновладців може змінитися.

Частина депутатів відкликають свої підписи. Роман Безсмертний називає Тимошенко «шантажисткою» і стверджує, що не буде голосувати за неї. Але існує договір між нею та Ющенком. Президент призначає Юлію тимчасово виконуючою обов'язки прем'єра. Вона запевняє журналістів, що не буде переслідувати політичних опонентів, але по країні прокочується хвиля відставок (це ті, хто не встиг перефарбуватись, повісити на шию помаранчевий шарфик).

Троцький продовжує боротьбу. Він намагається застерегти комуністів від бюрократизму на високих посадах: «Виникнувши у державі робітників як паразитуюче утворення, бюрократія зосереджує у своїх руках політичну владу і вирішує головне для себе питання — збереження та розширення своїх прав і привілеїв». Хіба не мудро сказано? Та його не слухають. Всіх влаштовує, що партія перетворюється на жорстко організований орден з чітко встановленими привілеями для обраних. Проти Льва Давидовича висувають звинувачення у фракційності та нападах на ЦК і Політбюро. Ленін втрачає свої позиції, він хворий і не може ефективно впливати на ситуацію. Щоб стримати Троцького, створюється союз Сталіна, Зинов'єва та Каменєва. У результаті під час обговорення у ЦК важливих питань Троцький постійно залишався у меншості. Окрім того, його намагаються скомпрометувати в очах Леніна.

Історія Тимошенко поки що не має продовження, але проаналізуймо ситуацію і зробимо деякі припущення.

Юлія продовжує боротьбу за чистоту уряду. Проводиться очікувана «Порою» люстрація. Збільшується її влада, але разом з тим росте невдоволення колишніх революціонерів, опозиції та «перефарбованих». На шию діючого прем'єр-міністра обов'язково захочуть надіти нашийник. Хто? Народне прислів'я наголошує: «Не шукайте серед дальніх, шукайте серед ближніх». Кого називали найвірогіднішими кандидатами на пост прем'єра? П.Порошенка, О.Мороза, А.Кінаха. Погодьтеся, кожний з кандидатів має достатньо причин бути незадоволеним українським прототипом «залізної леді».

Троцького знімають з постів, які він займав, проте трійка лідерів швидко знайшла йому три посади, які відсунули б Льва з політичної арени, зануривши у рутину дріб'язкових обов'язків. Троцький став головою Концесійного комітету, Електротехнічного управління та Науково-технічного управління промисловості. Він із запізненням спробував зібрати опозицію, та ентузіазм був уже не той. У партії точилися дебати з приводу темпів та напрямків побудови соціалізму. Народ зневірився і занурився у буденні клопоти. Троцький не втрачав активності — постійно писав у ЦК, зустрічався з однодумцями у себе на квартирі, приймав закордонних журналістів. У десяту річницю Жовтневої революції його прибічники піднялися на демонстрацію. Цей виступ був жалюгідним на фоні спрямованих проти нього сил і мав наслідки тільки для самого Троцького. Льва Давидовича вислали за межі країни. Він і за кордоном не припинив діяльності, і його вбивають. 20 серпня 1940 року найнятий НКВС іспанець Рамон дель Ріо Меркадер ударом льодоруба смертельно ранить Троцького. 21 серпня він помирає.

Сумний кінець. Троцький був яскравою, неординарною людиною, діяльність якої не піддається однозначній оцінці. Він не зміг добитись того, про що мріяв.

Хочеться, щоб попри всі попередні збіги, Юлія не повторила долю вічного революціонера.

У 1936 р. Лев Троцький написав досить цікаву книгу під назвою «Зраджена революція». Мабуть, Тимошенко не завадить її прочитати.

Долговая грусть

Оздоровление банковской системы позволило бы увеличить до 600 тыс. грн. гарантированный...

Виртуально и на самом деле

Россия и Германия не заинтересованы в переводе отношений в режим долговременной...

Налог с хомячков и попугаев

Новый законопроект от «Слуг народа» вроде бы прогрессивный, однако его...

Зе-команда в польском сиквеле «Огнем и мечом»

Активное участие Украины в польских восточноевропейских маневрах контрпродуктивно

Киев подражает и проигрывает

Украина могла бы стать идеальным модератором урегулирования внутриполитического...

В Европу с черного хода

Мы не знаем, какая ситуация с потенциальными донорами внутри страны, но вывоз органов...

Рост напряженности по всем направлениям

Если российско-немецкий кризис не будет разрешен и дело дойдет до срыва СП-2, процесс...

Не согласны? Будем лечить принудительно

Законопроект дает возможность установить отдельный порядок, который позволит...

Игра в кошки-мышки

Не исключено, что Витольд Фокин чрезвычайно смелыми заявлениями провоцирует...

Как понять, чего добивается Россия от Украины

Москва хорошо видит просчеты украинской власти, но при этом предъявляет к ней...

Портрет покупателя на фоне коронакризиса

Новый тренд — коттеджные поселки малоформатных домов. Осенью увидим старт продаж...

Послевкусие

Символизм жертв стал методом интронизации «нового исторического пути» как некой...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка