Пріоритети і перспективи

28 Сентября 2020

Інтерв'ю Надзвичайного і Повноважного Посла України в КНР Сергія Камишева українській службі Медіакорпорації Китаю

Кореспондент Медіакорпорації Китаю:

— Добрий день, пане Посол! Насамперед дякую вам за те, що погодилися дати нам інтерв'ю. Зараз увесь світ бореться з коронавірусом. Розкажіть, будь ласка, про співпрацю Китаю та України в боротьбі з епідемією COVID-19. Як ви оцінюєте зусилля та ефективність уряду Китаю у боротьбі з епідемією у своїй країні та в рамках міжнародного співробітництва?

Посол України в КНР Сергій Камишев:

— Добрий день, пані Лі. Я дуже радий вітати вас у посольстві України і сподіваюся, що такі зустрічі у нас будуть регулярними. Що стосується боротьби з COVID і ролі уряду Китаю, то я дуже високо оцінюю цю роль. В Україні надзвичайно вдячні китайському керівництву за ту величезну допомогу, яку уряд і китайський народ надали моїй державі у важкі часи боротьби з COVID-19.

Особливо я хотів би подякувати уряду провінції Хубей і уряду міста Ухань, які нам дуже допомогли. Вони змогли зберегти наших громадян. Ми дуже вдячні всім китайським волонтерам, китайським транспортникам, які займались перевезенням наших людей. Звісно, я хочу сказати велике спасибі китайським лікарям, які вели себе героїчно. Ми уважно стежили за тим, як вони працюють в Ухані, в інших регіонах.

Треба віддати належне вашим лікарям — вони просто герої. Тому, коли увесь Китай віддавав шану тим, хто загинув у боротьбі з COVID-19, ми приспустили свій прапор у цей день трауру і разом з усіма китайцями вшанували пам'ять тих китайських лікарів, які загинули в цій боротьбі.

Також вдячний китайським лікарям, які проводили семінари та онлайн-брифінги з українськими лікарями, з українськими посадовцями. Маю вам сказати, що такий онлайн-брифінг з китайськими лікарями проводив у Києві прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Крім цього, китайський уряд двічі надавав матеріальну допомогу. Я маю на увазі обладнання, маски, респіратори та інші засоби для боротьби з COVID-19. Дві партії допомоги надіслали до Києва через ваше посольство. Наше посольство зібрало цілий військово-транспортний літак. Нам довелося його викликати з України для того, аби відправити всю ту допомогу, що зібрали китайські друзі. Вся країна буквально привозила, приносила все, що могла. Все це збиралось у нас у посольстві. Допомоги було так багато, що нам довелося попросити в компанії AVIC складські приміщення. Цілий склад неподалік аеропорту був заповнений китайською гуманітарною допомогою, яку абсолютно безкоштовно нам передавали різні китайські компанії, уряди провінцій, прості люди. І ми все це відвезли в Україну, отримали звідти десятки листів з подякою своїм китайським візаві за цю величезну допомогу. Ми ніколи цього не забудемо.

Зараз в Україні ще непрості часи. На жаль, кількість хворих на COVID-19 у нас поки що зростає. Але ми продовжуємо співпрацювати з урядом Китаю і маємо підстави вважати, що з допомогою наших китайських друзів, друзів з Європи нам вдасться подолати COVID-19.

— Як ви оцінюєте зусилля Китаю в стабілізації економіки країни та сприянні світовому економічному відновленню в постепідемічний період?

— Китай відіграв унікальну роль у стабілізації або, принаймні, у процесі уповільнення економічної кризи чи падіння світової економіки. Тому що Китай першим з-поміж великих країн, з великих економічних потуг спромігся зупинити падіння своєї власної економіки. Якщо в першому і другому кварталах ми спостерігали падіння ВВП Китаю на 5—6%, то наразі Китай надолужує, і всі прогнози кажуть про те, що китайська економіка за цей рік зможе зрости на 3—4%. Це буде справді економічне диво, тому що єдина велика економіка у світі покаже позитивні результати.

Звичайно, це свідчить про високий рівень менеджменту з боку уряду Китаю, з боку вищого керівництва. Адже щоб зберегти дисциплінованість, зберегти керованість такою величезною країною під час страшної епідемії, справді потрібно бути патріотичною і дуже дисциплінованою нацією. Ми бачили все це на власні очі. Ми справді вивчаємо ваш досвід подолання такої страшної кризи.

— Будь ласка, ознайомте нас із досягненнями практичної спів-праці між Китаєм та Україною в різних сферах в останні роки. Як ви оцінюєте перспективи співпраці між нашими країнами в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях»?

— Я хотів би почати відразу з ініціативи «Один пояс, один шлях». У рамках цієї ініціативи ми закінчуємо розробку плану спільних дій, і я дуже сподіваюся, що КНР запросить президента Володимира Зеленського приїхати на форум, який проводить голова КНР Сі Цзіньпін. Наступний форум відбудеться у квітні 2021 року. Це, мабуть, найважливіший форум з-поміж тих, які проводяться в Китаї протягом року, і наш президент готовий приїхати, щоб підписати план спільних дій і провести переговори щодо нашої більш активної участі в реалізації цієї хорошої, глобальної і дуже перспективної концепції.

Що стосується наших досягнень, то вони дуже великі та в різних сферах. Якщо говорити про матеріальні здобутки, то ми продовжуємо нарощувати експорт українського зерна до Китаю. Попри кризу — це дуже оптимістичний сигнал. Вже в цьому році ми поставили до Китаю на 70% зерна більше, ніж минулого року. Це гарний показник. Тільки за цей період поставки українського зерна до Китаю склали 2,7 млрд. дол. Це означає, що попри кризу загальний обсяг торгівлі між Китаєм та Україною має зрости. Є у нас здобутки і в культурній, і в гуманітарній сферах. Все більше й більше українських студентів навчається у Китаї. Це дуже тішить. Тому що багато молоді досконало вивчають китайську мову, китайську культуру. Ми як посольство завжди раді цим скористатися.

Також дуже радий, що продовжується потік китайських студентів в Україну. Я не так давно зустрічався із заступником міністра освіти і з керівниками освітніх управлінь кількох провінцій Китаю і відчув великий інтерес до того, щоб китайські студенти їхали в Україну. Ми раді цьому.

Що стосується можливих подальших обмінів, то ми очікуємо на візит міністра закордонних справ Дмитра Кулеби. Все ще на порядку денному наших відносин — його поїздка до Шанхаю у листопаді цього року. Сподіваємось, що все ж таки імпортна ЕКСПО-2020 під керівництвом голови КНР Сі Цзіньпіна відбудеться в Шанхаї, і наш міністр Дмитро Кулеба зможе відвідати Китай.

Крім того, ми працюємо над тим, щоб до кінця року — можливо, навіть у листопаді — провести чергове засідання міжурядової комісії, скоріше за все — в режимі онлайн. Така вимога часу. У нас все більше і більше заходів проводиться онлайн. Просто зараз наші дипломати беруть участь і представляють Україну на таких важливих заходах, як CIFTIS, та інших виставкових заходах у Китаї.

Радий, що життя в Китаї, зокрема в Пекіні, входить у звичне русло і знову проводяться великі конференції й масштабні заходи. З великою радістю хочу повторити, що президент Володимир Зеленський своїм рішенням відмінив візи для китайських туристів. Отже, Україна відкрилась для тих, хто подорожує з Китаю в Україну або в Європу через Україну.

— Останніми роками, а особливо в умовах глобальної епідемії коронавірусу, у світі зростають антиглобалізаційні тенденції. Як ви це прокоментуєте? Що ви думаєте про концепцію «спільноти єдиної долі людства», запропоновану головою КНР Сі Цзіньпіном?

— Гадаю, що тенденції антиглобалізму, на жаль, пов'язані з багатьма проблемами, у тому числі з COVID-19. Запропонована головою КНР Сі Цзіньпіном ініціатива «Один пояс, один шлях» є якраз таким глобальним проектом, глобально-регіональним проектом, який спрямований на те, щоб скористатися економічними, логістичними перевагами, перевагами досвіду Китаю перш за все могли сусідні країни. Адже Китай завжди першочергову увагу віддає сусідам і правильно робить. Бо, наскільки мені відомо, зовнішньополітична концепція Китаю починається з того, що зі всіма сусідами мають бути гарні стосунки. Це пріоритет зовнішньої політики Китаю номер один. А далі починається Шовковий шлях, який тягнеться аж до Європи, через Україну в тому числі. Думаю, що треба і нам активніше включатися в цю роботу. Тому що, як відомо, є Шовковий шлях суходолом і є морський Шовковий шлях. Україна має всі можливості підключитися до цього проекту як на суходолі, так і на морі. Тому ми запрошуємо наших китайських партнерів, наших китайських друзів і китайський уряд сміливіше намагатися зайти в Україну через північне узбережжя Чорного моря. І ми бачимо, як Китай активно прокладає свій Шовковий морський шлях, у тому числі до Європи. Це порт «Пірей», порти в Італії, Іспанії, ще в деяких країнах. Тому ми запрошуємо до північного узбережжя Чорного моря. Це також дуже важливо. Ми розташовані поруч з Європейським Союзом. Думаю, що морський Шовковий шлях міг би пролягти в тому числі й через морське узбережжя України.

Крім того, ми вітаємо всі ті потяги, які йдуть з різних точок Китаю в т. ч. через територію України. Так що, оскільки концепція «Одного поясу, одного шляху» несе в собі заряд мирного розвитку великої кількості країн, які будуть з'єднані логістичними, торговельними, бізнесовими шляхами, а за цим потягнуться й культурні зв'язки та зв'язки між народами, то ми, звісно, вітаємо цю концепцію і будемо безумовно брати активну участь у її розбудові.

Декарбонизированное харакири

При тактическом совпадении коммерческого интереса западные «партнеры» и...

Карантин, налоги, война

Ведущие кланы Колумбии не раз решали свои противоречия путем гражданских войн. Однако...

Санду добилась досрочных парламентских выборов

Чтобы партия не теряла своих сторонников, Додон должен уйти.

Доживет ли ЕС до 2045 года

Европа снова разделена новой «холодной войной», продолжение которой может...

Чаус раздора и узурпация власти

В Молдове продолжается политическое противостояние между президентом Майей Санду и...

Дипломатия гибридной войны

США дисциплинируют антироссийскую черноморскую ось, и грузинский посол им нужнее в...

Выход из Союза – выход из Королевства: почему...

Невнимание британского премьер-министра Бориса Джонсона к обострению в Северной...

Остров зари багровой

«Куба – любовь моя», – слова этой некогда популярной советской песни,...

Мест за «круглым столом» хватит всем

Неуемное желание оппозиционеров любыми способами отстранить от власти «Грузинскую...

Почему Финляндия не вступает в НАТО

Для нынешних руководителей нашего государства этот вопрос не представляет особого...

МОЛОДО-ЗЕЛЕНО не только в Украине

На смену 67-летней Ангеле Меркель, которая в нынешнем году собирается уйти из канцлеров...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка