Бон-вояж в землі мертвих

№32(829) 11—17 августа 2017 г. 09 Августа 2017 5

Держава «забула», що не віддала нам наші гектари

У дебатах щодо продовження чи припинення мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення зовсім забувся той факт, що право на свою частку земельного фонду мають і мешканці міст. І право це досі не реалізоване.

Відповідно до п. 9 закону «Про правонаступництво України» (№1543-12 від 12.09.1991) всі громадяни Союзу РСР, які на момент проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р. проживали на її території, є громадянами України.

За ст.13 Конституції громадяни України є власниками української землі. Реалізувати це право власності можна через процедуру приватизації. Частка земельного фонду може бути надана через випуск в обіг приватизаційніх паперів — земельних бон. Земельна бона — це іменний приватизаційний папір, що фактично є акцією міноритарія, яка забезпечена землею.

Уряд і держава вдають, що забули і про земельні бони, і про гучно задекларовану колись всенародну приватизацію земельного фонду. І тому саме тепер, коли йдеться про запровадження в Україні продажу землі сільгосппризначення, їм час про це на повний голос нагадати.

Недоприватизували

Поняття і види приватизаційних паперів, умови та порядок їх випуску, розміщення серед громадян України, їх облік, використання та погашення визначені Законом України від 06.03.1992 №2173-ХII «Про приватизаційні папери» (надалі — закон «Про приватизаційні папери»).

Згідно з ч. І ст. 1 зазначеного закону приватизаційні папери — це особливий вид державних цінних паперів, які засвідчують право власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду і, що найважливіше в цьому випадку,— земельного фонду.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 закону «Про приватизаційні папери» рішення про випуск приватизаційних паперів приймається Кабінетом Міністрів згідно з Державною програмою приватизації.

Емісію та облік приватизаційних паперів здійснює Нацбанк.

Згідно з ч. 2 ст. 3, ч. 2 ст. 4 закону «Про приватизаційні папери» видача приватизаційних паперів громадянам організовується установами АТ «Ощадбанк» за списками, які складаються місцевими радами депутатів або представництвами України в інших державах, у порядку видачі приватизаційних паперів, що встановлюється НБУ за погодженням з Кабінетом Міністрів.

Постановою Верховної Ради від 31 жовтня 1991 р. «Про концепцію роздержавлення і приватизації підприємств, землі та житлового фонду» було встановлено, що безоплатна приватизація землі здійснюється за допомогою земельних бонів. Відповідно до пункту 4.2 спільного наказу Нацбанку та Фонду держмайна № 467 від 2 листопада 1992 р. вказано, що при наявності приватизаційного платіжного доручення громадянам України в установах «Ощадбанку» відкриваються приватизаційні депозитні рахунки окремо на кожний вид приватизаційних паперів (майнові сертифікати, житлові чеки, земельні бони) за номінальною вартістю, встановленою чинним законодавством.

У подальшому, 15 березня 1993 р., НБУ було видано наказ №30 «Про затвердження Положення про порядок відкриття приватизаційних депозитних рахунків і здійснення з них платежів» (на даний момент втратив чинність), у розділі 1 якого зазначалося, що номінальна вартість земельної бони буде визначена додатково.

Однак приватизація земельного фонду триває, так фактично і не розпочавшись!

Відповідно до прийнятих Кабміном рішень про випуск приватизаційних паперів АТ «Ощадбанк» організувало видачу приватизаційних майнових сертифікатів і приватизаційних житлових чеків. А от видачі земельних бон згідно з ч. 2 ст. 3, ч. 2 ст. 4 закону «Про приватизаційні папери» АТ «Ощадбанк» не здійснювало.

Для здійснення приватизації земельного фонду депозитні рахунки й зараз номінально відкриті, але вони не працюють. Бо земельні бони не емітовані, а приватизація земельного фонду досі не розпочата.

Це закриває громадянам можливість використати своє право на отримання з державного земельного фонду належної їм частки землі або мати постійну ренту зі своєї земельної бони з правом її спадкування.

Як правильно боротися з бідністю

З метою отримання детальніших роз'яснень з порушених питань довелося письмово звернутися безпосередньо до АТ «Державний ощадний банк України», до уповноваженого Верховної Ради з прав людини, до Верховної Ради та до Нацбанку, який здійснює емісію та облік приватизаційних паперів. З наданих мені та іншим особам письмових відповідей на звернення і запити з'ясувалося таке.

НБУ 03.06.2017 р. за

№61-0018/32374 за підписом начальника управління організації документування управлінської інформації Департаменту забезпечення діяльності НБУ В. В. Носулько направив лист для надання відповіді по суті питання до ПАТ «Державний ощадний банк України», хоча емітувати земельні бони має саме Національний банк.

Листом ПАТ «Державний ощадний банк України» від 02.06.2017 р. №13/2-628 за підписом директора казначейства В. В. Ісакова була надана відповідь, у якій повідомлялося, що Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» (ПАТ «Ощадбанк») уважно розглянута заява про перешкоди, які від 25.04.2017 р. вчинили мені і членам моєї родини працівники АТ «Ощадбанк» в м. Києві при спробі отримати іменні приватизаційні папери — земельні бони. За результатами розгляду в межах своєї компетенції директор казначейства В. В. Ісаков повідомив, що через відсутність рішень Кабінету Міністрів та Нацбанку про емісію приватизаційних паперів — земельних бон та про порядок їх видачі громадянам України видачу земельних бон «Ощадбанк» взагалі не здійснює.

У Верховній Раді нам пояснили, що емісія земельних бон здійснюється тільки за рішенням Кабінету Міністрів — після того, як Кабмін подасть звернення до парламенту про внесення до держбюджету витрат на емісію приватизаційних паперів Нацбанком, а ВР внесе своїм рішенням ці витрати у бюджет.

Але за всі роки існування держави Україна таке звернення до Верховної Ради уряд України жодного разу не подавав. Втім, немає певності, що ВР, яка своєю постановою від 31 жовтня 1991 р. «Про концепцію роздержавлення і приватизації підприємств, землі та житлового фонду» запланувала введення земельних бон, це внесення взагалі підтримає.

Така бездіяльність має ознаки повзучої злочинної змови у найвищих органах законодавчої і виконавчої влади.

Кабмін не виконує Закон України від 06.03.1992 №2173-ХII «Про приватизаційні папери». А парламент про це урядові не нагадує.

Це питання має ще один вкрай важливий аспект. В умовах масового зубожіння населення, різкого погіршення соціально-економічних показників життя і згортання урядом (під виглядом проведення реформ) соціальних гарантій право громадян на отримання частки державного земельного фонду має велике значення.

Якби громадяни мали земельні бони, то, вкладаючи їх у той чи інший проект, вони були б і учасниками прийняття рішень про те, як свою землю використовувати. Вони були б і акціонерами господарюючих на їхній землі суб'єктів, і співвласниками споруджених на ній об'єктів, маючи від того постійний прибуток. А той, хто передав би земельні бони у використання державі, отримував би від неї гарантовану земельну ренту. Це й була б реальна боротьба з бідністю і реальна турбота про пенсіонерів, які за теперішньої ситуації в економіці і на ринку праці можуть залишитися без пенсій.

Доки земля перебуває де-юре у власності держави, себто у загальнонародній власності, такі соціально-економічні можливості у держави є. Та варто скасувати мораторій на вільний продаж землі, і цього ресурсу не стане.

На цей час у Державному земельному фонді нібито наявні понад 11 млн. га нерозподіленої землі. І це загальновідомий факт. Додатково існують земельні паї 500 000 померлих, що або не були належним чином отримані й оформлені за правом власності, або не перейшли у спадок нащадкам. І саме вони створюють грандіозні корупційні ризики при скасуванні мораторію.

До того ж і значна частина тих, хто був громадянином України станом на 24 серпня 1991 р., вже померли і на земельні бони ні претендувати, ні отримати їх, ні залишити у спадок вже не зможуть.

Та якщо такі ресурси є, то в чому ж причина зволікання держави із приватизацією земельного фонду на земельні бони?!

На такий відвертий саботаж приватизація землі, емісія і видача земельних бон наражається тільки тому, що дія земельних бон не обмежується якимось строками, а самі земельні бони як цінні іменні приватизаційні папери можуть передаватися у спадок. Це не влаштовує тих, хто тільки й сподівається на те, щоб громадяни, які мають право отримати ці іменні приватизаційні папери, вимерли, не одержавши земельних бон і не передавши їх у спадок. Бо земельні бони — це чи не єдина і чи не остання нездоланна перешкода для обвального розграбування земельного фонду України.

Як треба тиснути

Отже, необхідно всім суспільством зобов'язати Кабінет Міністрів:

— не допустити скасування мораторію на продаж землі як сільськогосподарського, так і будь-якого іншого призначення до повного виконання державою приватизації землі;

— забезпечити громадянам право на отримання ними відповідно до Закону України від 06.03.1992 №2173-ХII «Про приватизаційні папери» цінних паперів — земельних бон;

— забезпечити громадянам право отримати на земельні бони документи про право власності на частки земельного фонду;

— звернутися до Верховної Ради з поданням про внесення до держбюджету витрат на емісію Нацбанком приватизаційних паперів — земельних бон;

— врегулювати питання вартості земельної бони та розробити порядок її використання;

— забезпечити видачу ПАТ «Ощадбанк» індивідуальних приватизаційних паперів — земельних бон відповідно до списків громадян, наданих місцевими радами.

Хто має чи успадкував земельні паї, той свою частку земельного фонду вже дістав, і земельні бони йому вже ні до чого.

Скасування мораторію на продаж землі до здійснення емісії і видачі громадянам приватизаційних паперів — земельної бони є спробою владної верхівки ошукати народ.

Уважаемые читатели, PDF-версию статьи можно скачать здесь...

Парламент усилил контроль за приватизацией...

Верховная Рада в среду, 2 сентября, внесла изменения в закон "О приватизации...

Частина земель Національної академії аграрних наук...

Національна академія аграрних наук не здійснює належного обліку земель, які...

Завершение инвентаризации государственных...

Завершение инвентаризации сельскохозяйственных земель государственной...

Рада предварительно одобрила приватизацию земель...

Верховная Рада приняла в первом чтении законопроект №3012-2, которым предлагается...

Шмыгаль назвал преждевременным введение налога с...

Премьер-министр Денис Шмыгаль считает преждевременным введение налога с каждого...

В ФГИ оценили убытки Центрэнерго в 2 млрд грн

Украина приватизирует ПАО «Центрэнерго» во втором квартале 2021 года.

Форма сути не заменит

Меморандум законодательно закрепляет возможности иностранных граждан влиять на...

Черная метка Украины

Вместо того чтобы заниматься выполнением гособоронзаказа, приходится обороняться от...

Два взгляда на историю

В соответствии со школьными учебниками истории становление нашей страны как...

До развала Союза оставался один шаг

К 30-летию принятия Декларации о государственном            суверенитете...

Лікарняне харчування: проблеми і низькі стандарти

Реалії харчування в лікарнях України — це мізерне фінансування, застарілий підхід...

Портрет либерального фашизма

Масса людей, оказавшихся на разных руководящих должностях, представляет собой класс...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка