Де ж наша еліта?

24 Сентября 2004

Де ж наша еліта?

Володимир КОЛОМІЄЦЬ

Прошу надрукувати мого листа як звернення не тільки до популярного тижневика, але й до його читачів. Ми звикли в наших негараздах звинувачувати владу. Однак чи тільки вона в них винна?

Враження таке, ніби ви ухиляєтеся від своїх коментарів до листів, що публікуєте. Звідси і спантеличення читачів, які не можуть визначити позицію газети, скажімо, відносно діяльності панів Кучми та Ющенка, мовної проблеми і т. д. Що ж накажете, читачам це робити самим? Але, наприклад, пан В.Глонь в статті «Вимагаю цензури» скаржиться, що «...після 20 листів про державну мову і титульну націю стало нецікаво, навіщо ж продовжувати лити воду?»

То що робити? Не писати зовсім?

Воду лити, дійсно, не варто. До речі, плутати марнослів'я з розмаїттям думок — теж.

А щодо «доцільнішого» друкування думок професорів чи «фахівців бодай у чомусь», то мушу зауважити, що вищезгадані достойники за всі роки незалежності щось не дуже проявили свої високі можливості.

Де вони були, коли руйнувалась промисловість молодої держави, зупинялось виробництво, йшла шалена інфляція, грабували людей трасти та довірчі товариства, знищувався торговий флот України, йшли під сокиру карпатські ліси?

Так що з деяких пір я волію читати листи простих людей. У них принаймні нема академічних амбіцій та професійного чванства тих, хто вважає себе не багато не мало, а національною елітою.

До речі, хто б пояснив, що воно таке? Добродій В.Коваль у так званій «спробі соціально-політичного аналізу своїх колег (може, діяльності останніх? Як це — аналізувати живу людину? — Авт.). «Більшість українських письменників в опозиції до влади. Чому?» визначає це як «...письменники, художники та співаки».

Що — і все?

Отже, варто взяти мікрофон у барі та проспівати, скажімо, «Мурку», щоб стати елітою? Чи треба мати ще якийсь документ, що ти музикант, а не просто, як казав Висоцький, «...погуляти вийшов»?

Вибачайте, панове. Не бачу я еліти ні серед наших письменників (до речі, що вони пишуть, окрім скарг та критичних статей один на одного?), ні серед художників, ні, тим більше, серед співаків. Те, що зараз на естраді, елітою може назвати хіба хтось дуже нерозбірливий.

І ситуація в НСПУ — яскраве тому підтвердження. Невміння цивілізовано розібратись із власними проблемами — чого ж, панове письменники, ви можете навчити отого пересічного (бач, яке слово!) українця?

І не йшли б ви у політику — не ваша це справа. Справжній письменник повинен бути над політикою, щоб аналізувати процеси, що відбуваються у ній, та пояснювати їх отим «пересічним» українцям.

Письменник в політиці, вважаю, — це особа, що опустилась нижче рівня власне письменника.

До речі, пан В.Коваль, розмірковуючи над проблемами «українського письменства», а заодно й народу, грішить проти елементарної логіки. Він говорить, що «...нам, потенційним виборцям, залишається чекати та сподіватися на мудрість нинішніх політиків, які на словах проголошують одне, а на ділі — роблять протилежне».

Як це, цікаво, він ще сподівається на «мудрість» таких людей?

І смішно, і сумно стає, коли чую чергове базікання про «еліту», «цвіт нації», «політичний Олімп». Це — з висловлювань самих парламентарів. Нагадаю, Олімп — гора, де живуть боги...

Ось так. Вже й богів на землі маємо...

Чи не занадто високо забрались, хлопці? Вже з шиї народу та й на голову хочете. Не впадіть...

Вибачайте, але варто поспостерігати за кількома засіданнями нашого парламенту, і на думку спадає одне із значень слова «цвіт», а саме — «пліснява»...

«Твоє місце біля параші!» — слова з уст вельми знаного українського політика, вимовлені в сесійній залі, щоправда, не з трибуни (і на тім спасибі). Ну як вам лексика «богів»? Вчіться, хлопці. Можна подумати, що деякі наші парламентарі із зони не вилазили.

Якщо партійні діячі за часів Радянського Союзу повинні були мати щонайменше одну вищу освіту, досвід державного керівництва, пройти школу управління різними колективами людей та знати елементарну етику, то ті, що сьогодні опинилися нагорі і гордо іменують себе фінансовою, політичною чи культурною елітою, часто-густо мають лише середню освіту, а весь досвід — в міцних щелепах.

Ви чекаєте чогось доброго від людей, які спеціалізуються на перегризанні один одному горлянок? Чекайте.

Історія повторюється.

У 1917 році звершилася соціалістична революція, яка задумувалась і здійснилась під керівництвом купки інтелігентів.

Хто прийшов до влади? Люмпен. Який і задавив тих самих інтелігентів.

У 1991 році в Україні здійснилась буржуазна революція. І тут зіграла роль інтелігенція — дисидентська, націоналістична і навіть комуністична.

Хто прийшов до влади? Люмпен. І де вона, наша інтелігенція? За кордоном чи на базарі.

Парадокс у тому, що ми самі того люмпена і вибрали. Бо він у нас не абиде, а в головах. Так-так, не на трибуні Верховної Ради, не на сцені чи у Спілці письменників, а в головах. І поки ми свою еліту не виплекаємо спочатку у собі, рідному, то, як казав ще один політик, будемо втішатися тим, що «маємо те, що маємо».

Судитись стає дорого і невигідно

Позивачеві, котрий виграв суд після мене, можуть повернути кошти раніше, якщо його...

MD Fashion: кратко о главном

Каждый в нашей стране интересуется модой. Кто-то больше, кто-то воспринимает ее веяния,...

Цветы в коробке - современный подарок для каждой...

Все знают, что цветы - это универсальный и всегда беспроигрышный вариант подарка, перед...

Светит ли тюрьма коррупционерам

Коррупционеры будут освобождаться от уголовной ответственности ввиду деятельного...

«ВікнаНові»: качественные балконные блоки по...

Выбор балконного блока зависит от многих факторов. Специалисты «ВікнаНові»...

Написание магистерских работ в Киеве

Со всей страны будущие студенты приезжают в столицу, в надежде получить престижное...

НАСТОЛЬНЫЕ ИГРЫ ПОДАРЯТ НЕЗАБЫВАЕМЫЕ ЭМОЦИИ И НАВЫКИ...

До того, как появился Интернет и молодежь переключилась на виртуальное общение,...

У КОГО ПОКУПАТЬ ЖИЛЬЕ: О НАДЕЖНЫХ СТРОИТЕЛЬНЫХ...

Сегодняшний рынок недвижимости Киева вряд ли можно назвать образцом стабильности: в...

Выбираем кроссовки на каждый день: Puma, Adidas или Nike

Выбор повседневной обуви – ответственное, важное дело. Для ежедневной носки важны...

Индукционная варочная поверхность поможет...

При выборе варочной поверхности для домашнего использования покупатели все чаще...

Скоро лето: обновляем косметичку и меняем парфюм

Если зимой кожу сушит холодный воздух, то летом за дело берется солнце. Летний уход...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка