Новий стандарт вільної преси у Львові

04 Февраля 2005 0

Новий стандарт вільної преси у Львові

Василь ДІДИК, Радехів Львівської обл.

«Немає нічого нового під сонцем, — казав премудрий Соломон, — що було, те і буде...» І все те, що видасться нам новим, — «воно вже було у віках, які були перед нами». «Помаранчева» революція в цьому сенсі не є оригінальною. По багатьох параметрах вона схожа з більшовицьким переворотом 1917 року. Візуальна подібність — в носінні бантів і пов'язок майже однакового із ленінцями кольору. І по суті таке ж нехтування діючими законами і моральними нормами: штурм Верховної Ради, наприклад, блокування будівель Адміністрації Президента, Кабміну, захоплення Українського дому, інших споруд для розміщення в них своїх штабів і «живої сили». Не менш показовим беззаконням було проголошення себе президентом «кандидата від народу». Клявся у вірності і обіцяв встановлення у державі законності (з покладанням лівої руки на розгорнуту Біблію) той, хто, за даними ЦВК, на той час програв вибори. Більшовики, щоправда, будучи атеїстами, на Святому Письмі не клялись, зате заразливо цілували «священний прапор».

Паралелей більш ніж достатньо, але мені зараз хочеться акцентувати увагу на однаковому відношенні тодішніх і нинішніх більшовиків («нас багато...») до свободи слова. Червоні, як відомо, захопивши владу, усе розмаїття вільної преси звели до стандартів «Іскри» і «Правди». А нинішні «помаранчеві», судячи по Львову, — до «Вечірніх вістей» і «Без цензури». Практично сьогодні у «П'ємонті» велика проблема знайти газету, у якій би щось «не те, що треба» говорилось про колір мандаринів і апельсинів.

До нового року у деяких кіосках Львова ще можна було придбати альтернативну «2000», котра на фоні «жовтої» і «помаранчевої» преси виглядає вельми респектабельно, її на сьогодні взагалі можна вважати найоб'єктивнішою газетою в Україні. Але минулої п'ятниці, тобто в день виходу (14.01), вона в продажу не з'явилася. Я обійшов усі місця, де раніше продавали «2000», і не знайшов. Продавці пояснювали по-різному: одні казали, що «сьогодні не було», інші — що «вже продали». Тобто виходило, що продали усі екземпляри до полудня в п'ятницю, отак раптово. Тоді як ще донедавна її можна було придбати. («2000» я, звичайно, одержую по передплаті, але наша пошта доставляє мені її з запізненням на 4(!) дні — у вівторок. Тож доводиться (доводилось) купувати, аби виграти хоча б 2 дні.)

Можна, звичайно, припустити, що львів'ян під час встановлення влади «наших» почав цікавити альтернативний погляд на те, що відбувається. Але таке припущення сумнівне, бо зазвичай прихильники Ющенка (котрих на Львівщині, як показали вибори, більше 90%) до рук не беруть газет, які критикують «месію». Принципово. Не дивлячись на запропонований текст, відразу кажуть: «Там — брехня!», а при наполяганні ознайомитись з цікавим, але не вигідним для них фактом категорично заявляють: «Не хочу знати!» Звісно, що таке ставлення до аргументації своїх політичних супротивників є малозрозумілим і алогічним. Хоча досить типовим.

Красномовним підтвердженням цьому може слугувати те, що в наше 8-тисячне районне місто Радехів газета «Молода Галичина», котра на своїх шпальтах не милувала Ющенка, поступала в передвиборчий період у продаж в кількості 3—5 екземплярів на кіоск, котрих у місті є три. На питання, чому так мало виділяють газет «МГ», продавці кіосків відповідали: «і тих не можемо продати — не беруть».

Отже, знаючи менталітет масового читача Львівщини, можна бути певними, що він не кинувся раптом з приходом нової влади читати щось незвичне, таке, що суперечить його світогляду. Деякі скоріше і не підозрюють про існування крамольної газети під назвою «2000». Але про неї надто добре знають ті, хто завідує інформаційною політикою в державі. Ті, що почали завідувати. Факт зникнення з продажу газети, опозиційної до політичного блоку «Наша Україна», котрий співпав з одержанням даним блоком владних повноважень, наводить на певні роздуми. Напрошується висновок... Але скоріше — це діагноз.

P.S. Газета «2000» не продавалась у Львові і в наступну п'ятницю. Одна з продавщиць зізналась, що газета перестала поступати. Інші, вірогідно, виконують темники: «була, продали».

НАСТОЛЬНЫЕ ИГРЫ ПОДАРЯТ НЕЗАБЫВАЕМЫЕ ЭМОЦИИ И НАВЫКИ...

До того, как появился Интернет и молодежь переключилась на виртуальное общение,...

У КОГО ПОКУПАТЬ ЖИЛЬЕ: О НАДЕЖНЫХ СТРОИТЕЛЬНЫХ...

Сегодняшний рынок недвижимости Киева вряд ли можно назвать образцом стабильности: в...

Выбираем кроссовки на каждый день: Puma, Adidas или Nike

Выбор повседневной обуви – ответственное, важное дело. Для ежедневной носки важны...

Индукционная варочная поверхность поможет...

При выборе варочной поверхности для домашнего использования покупатели все чаще...

Скоро лето: обновляем косметичку и меняем парфюм

Если зимой кожу сушит холодный воздух, то летом за дело берется солнце. Летний уход...

Кондиционеры: особенности предложений Panasonic

Комфортная температура воздуха в помещениях летом и зимой достигается сегодня...

При активной эксплуатации рано или поздно любой...

При активной эксплуатации рано или поздно любой автомобиль потребует замены...

ОНЛАЙН-ТЕЛЕВИДЕНИЕ ОТКРОЕТ НОВЫЕ ВОЗМОЖНОСТИ ДЛЯ...

Несмотря на широкое распространение интернета, многие семьи предпочитают проводить...

Качественный диван подарит комфорт, уют и надежность

Диван – универсальный предмет мебели, без которого не обходится ни один дом....

Детский невролог: планируем первый визит к...

Рождение ребенка – это не только не поддающаяся описанию радость, но и колоссальная...

Современное решение проблемы частого и...

Деликатная проблема, которая доставляет неудобства ежедневно, из года в год, теперь...

Реєстрація доменного імені дозволить створити...

Більшість сучасних підприємств та компаній рано чи пізно створюють власну сторінку чи...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка