Шевченко. Футбол. Ми

24 Сентября 2004

Шевченко. Футбол. Ми

Андрій ПОЛІЩУК

Чи вміємо ми радіти? Чи хочемо ми радіти? Чому нам у нас все не таке? Де відповідь?

Здобули незалежність — радіймо! Тільки не один день і в Києві, а щодня і все життя. Підняли жовто-блакитний прапор своєї держави — радіймо! Чому ж не встаємо з гордістю, не всміхаємось, коли знамено піднімають на щоглі в селі, райцентрі, школі, установі? Воно ж наше назавжди, чи не так?

Затвердили гімн — радіймо! Співаймо його, шануймо, гордімося! А ми мовчимо або розмовляємо, коли грають Гімн України! На вчительській конференції в Тальному, де зібрались представники всіх шкіл району перед початком навчального року, ніхто в залі не співав гімну. Навіть у президії на чолі з головою райдержадміністрації Сергієм Ковилою... Чому? Не співали його й у Маньківці, де був на урочистостях, в Звенигородці на сесії, в Жашкові, Катеринополі... Не поважають державу, слів не знають? А може, на Черкащині живуть сором'язливі від природи люди, як ота дівиця, що заміж хоче, але немає в хаті печі, щоб колупати? Може, настав час «поколупатися» нам у власних душах, у своєму сумлінні? Хто ж ми такі є? Хто нам має підказати, хто навчить гордитися своєю країною, а не шукати, де «не так, і не таке...»

Наведу такий приклад. В будь-якому часописі багато просторікувань про «бідність нашу», нарікань на життя, на мову, на... на... на... Пройдіть по вузах і порахуйте, скільки там платників-студентів навчається. Я не кажу, добре це чи погано, але десь же гроші на те навчання вони беруть. Хоч не всім те навчання й треба. І ще одне. В будь-якому райцентрі, щоб замовити столик чи зал на іменини, родини, весілля у більш-менш пристойному кафе, треба записуватися за місяць, а то й два заздалегідь. І не лише «крутим», а й багатьом «закрученим, недокрученим, перекрученим». То є у людей гроші чи немає? А вивчити слова державного гімну сили не вистачає чи розуму?.. Байдужість завжди дорого коштує.

Це так, для роздумів, полеміки, яку ведуть на сторінках тижневика «руські та українські» патріоти.

21 серпня ц. р., у переддень Дня Незалежності, дві радості прийшли в наш райцентр, і не тільки викликали приємні почуття, а й спонукали до певних роздумів. У той день (невідомо, чому в робочий, та ще й з самого ранку) відкривали пам'ятник Тарасові Шевченку — генію українського народу, нашому світочу правди і волі. Тарас ще малим хлопчам не раз бував у Тальному в родичів, їздив через містечко в Умань з дідом на базар. Милувався млинами, що стояли вздовж берегів річки Гірський Тікич. Млинів тих було більше десятка. У знайомих дідові поляків Тарас вперше розжився справжнісіньким папером. У Тальному багато років успішно працювала папірня графа Шувалова, і папір, як і поташ, як і добірне зерно, йшов звідси в Європу. Тепер уже не дізнатися, які таємниці довіряли європейські генії та фарисеї тальнівському паперові. Кому він приносив радість, а кому сум... Проте через тридцять років після перших відвідин Тального Тарасом граф переобладнав папірню під цукровий завод. І пішов місцевий цукор (нині той завод стоїть) за кордон, солодити життя європейцям. Так було. І знала нас Європа давно, і розвивалася з нашою допомогою, то лише приключка, що ми не доросли до неї. Мабуть, Європа краще нас все пам'ятає і побоюється конкуренції України. То істина. Радіймо цьому.

Відкриття пам'ятника планували на другу половину дня, щоб якомога більше людей прибули на це свято із сіл, а потім, як у нас часто буває, «переграли» на ранкову годину. Хто від цього виграв? Багато людей були позбавлені радості бути на відкритті. Адже 64 організації та установи брали участь у цьому заході — від ідеї встановлення монумента до втілення її в життя: виділення коштів і техніки. Це колективи щебзаводу, райавтодору, ТОВ «Колос», ПП«Папужинці» та багато інших.

Хотілося, щоб на таких урочистостях було більше дітей — завтрашній день України. І в цьому ми позбавили їх радості, хоч могли подарувати на відкритті пам'ятника першачкам по «Кобзареві»... Могли... Але гарні його видання коштують від 80 до 500 гривень — царські ціни, а той, що коштує від 8 до 15, надрукований на цигарковому папері дрібнесенькими буквочками. Треба до такого «Кобзаря» лупу купляти... Ось вам і диспути про українську мову, про любов до рідного слова, до Шевченка. Зате ми маємо гори бойовиків, секс-літератури, за яку платитиме дорогу ціну не одне покоління. Та ж Америка 60-х років потопала в сексі та бойовиках, а що здобула? Послухайте чужинців, якщо своє слово до нас не доходить, якщо забули чи не знали Тарасове: «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля...»

Не вийшло велелюдної радості, і це прикро, бо за Шевченком ми маємо звіряти наші кроки, наші думи, наші плани, з ним іти у день завтрашній, а не шукати один на одного «компромат», щоб облити брудом, затоптати в багнюку. «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде...» — це також Кобзар.

У другій половині дня у Тальному відкривали перший в області міні-майданчик з штучним покриттям для футболу. Спонсорську допомогу тальничанам надав президент Федерації футболу України, народний депутат Г.Суркіс. Звичайно, чекали в місті Григорія Михайловича, який, на жаль, не приїхав і багато втратив. Він не бачив щастя великого, без меж в очах хлопчиків, і не тільки вихованців місцевої ДЮСШ, а й усіх любителів цієї гри. У школах району виділено години для занять футболом, яким охоплено 600 учнів, спеціальне відділення ДСЮШ відвідують 260 учнів...

Серед її вихованців — член збірної країни з футболу серед юнаків до 17 років Федір Каплюченко, а ще п'ятеро заявили про себе в командах різних ліг України, Молдови, Росії. На свято приїхав віце-президент виконавчої дирекції Федерації футболу О.Бандурко, інші високопоставлені гості з Києва та Черкас. Привезли дітям м'ячі, нагороди, кубки, спортивний інвентар. А тут, як і на відкритті пам'ятника, багато дітей не змогли взяти участь у святі — канікули були в розпалі.

Все це добре, але є відчуття того, що хтось не дуже хотів, щоб радість і дорослих, і малих вилилася через край їхніх душ, щоб вона заполонила містечко. Відчувалося, що радість живе в нас, але ми самі боїмося випускати її на простір, ми за 13 років незалежності так і не навчилися радіти за державу, за себе, за всіх українців.

Ми більше копирсаємося в собі: все не так і не туди. Спішимо будувати церкви або відкриваємо їх в приміщеннях, які не лише для храму не придатні, їх приміщеннями назвати важко. Ми хочемо, щоб Бог скоріше побачив нас, змилувався над нами, простив гріхи, яких у нас по зав'язку. Невже ви думаєте, що Бог відразу повірить нам, якщо збудуємо нову церкву? Не сподівайтесь. Гріхи треба відробляти потом у щирій молитві, але спочатку належить очистити совість і почати жити по-божому, за заповітом Тараса Шевченка.

Радіймо за Україну, що вона в нас є, як держава, як мати, як земля, радіймо так, щоб світ бачив нашу радість і не думав, що зможе нас купити за «копійку чи жуйку». З радості виростають дужі та щасливі. Тальному поталанило — воно пережило дві радості за один день, а хто не радів, той сам себе обікрав. Не обкрадаймо себе, не обкрадаймо України.

Судитись стає дорого і невигідно

Позивачеві, котрий виграв суд після мене, можуть повернути кошти раніше, якщо його...

MD Fashion: кратко о главном

Каждый в нашей стране интересуется модой. Кто-то больше, кто-то воспринимает ее веяния,...

Цветы в коробке - современный подарок для каждой...

Все знают, что цветы - это универсальный и всегда беспроигрышный вариант подарка, перед...

Светит ли тюрьма коррупционерам

Коррупционеры будут освобождаться от уголовной ответственности ввиду деятельного...

«ВікнаНові»: качественные балконные блоки по...

Выбор балконного блока зависит от многих факторов. Специалисты «ВікнаНові»...

Написание магистерских работ в Киеве

Со всей страны будущие студенты приезжают в столицу, в надежде получить престижное...

НАСТОЛЬНЫЕ ИГРЫ ПОДАРЯТ НЕЗАБЫВАЕМЫЕ ЭМОЦИИ И НАВЫКИ...

До того, как появился Интернет и молодежь переключилась на виртуальное общение,...

У КОГО ПОКУПАТЬ ЖИЛЬЕ: О НАДЕЖНЫХ СТРОИТЕЛЬНЫХ...

Сегодняшний рынок недвижимости Киева вряд ли можно назвать образцом стабильности: в...

Выбираем кроссовки на каждый день: Puma, Adidas или Nike

Выбор повседневной обуви – ответственное, важное дело. Для ежедневной носки важны...

Индукционная варочная поверхность поможет...

При выборе варочной поверхности для домашнего использования покупатели все чаще...

Скоро лето: обновляем косметичку и меняем парфюм

Если зимой кожу сушит холодный воздух, то летом за дело берется солнце. Летний уход...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка