Судитись стає дорого і невигідно

29 Июня 2021

 

Позивачеві, котрий виграв суд після мене, можуть повернути кошти раніше, якщо його зарахували у першу чи другу чергу, а мене -- у третю

В Україні виникла велика проблема своєчасних виплат судових видатків громадянам, які виграли судові справи. Такі кошти не повертають роками.

 

Автор виграв дві позовні заяви до Пенсійного фонду України у Волинській області. В судовому рішенні вказано, що витрати має повернути саме ПФ. Однак на це грошей немає. Тоді я звернувся до держказначейства Волинської області. Документи прийняли, записали в чергу, і знову цілковита тиша, бо грошей і там на це не передбачено.

 

В ході встановлення причини невиплати з’ясувалося ось що. Механізм виконання рішень суду про стягнення коштів з боржників передбачений порядком, затвердженим Постановою КМУ від 3.8.2011 р. № 845. А згідно з частиною другою п. 3 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» заборгованість виплачується у три черги. Це апріорі неправильно і дискримінаційно, бо -- згідно з Конституцією України -- всі громадяни рівні у правах та обов’язках. А виходить, що позивачеві, котрий виграв суд після мене, можуть повернути кошти раніше, якщо його зарахували у першу чи другу чергу, а мене -- у третю.

 

На моє звернення держказначейство пояснило, що по першій судовій справі я у черзі за №51368, а по другій – №56065. Сума заборгованості за судовими рі-шеннями в Україні сягає 4,9 млрд. грн. Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» за КПКВК 3504040 передбачено всього 100 млн. з необхідних майже 5 млрд. При такому мізерному «фінансуванні» чи доживу я, доки до мене дійде черга, щоб держава виконала свої фінансових зобов’язання?

 

А втім при відкритті судової справи кошти були зараховані на рахунок Волинського адміністративного суду 12.11.2019 р., і він прийняв рішення про їх повернення через 38 днів 20.12.2019 р. Куди зникли мої гроші -- за такий короткий термін, хто і на якій підставі ними розпорядився? Їх мали негайно мені повернути, але цього не сталося. Виходить, я добровільно фінансую чиюсь безпорадність, безтолковість і завдання мені зумисної шкоди?! Заборгованість ПФ переді мною -- 18393,78 грн. Може, для когось це не такі вже й великі гроші, та для мене то солідна сума. І так -- по всій Україні у десятків тисяч громадян на суму понад 5 млрд. грн. (щомісяця борг тільки зростає, і так вже багато років поспіль). Хто за цим мав слідкувати і не допустити цього неподобства!?

 

Якщо держава не здатна виконувати свої фінансові зобов’язання, вона банкрут. Ми неухильно котимось у фінансово-економічну прірву, вихід з якої один – системний розпад української державності. Навмисне неповернення грошей, які люди самі внесли на судові рахунки, -- злочин, свідомий підрив авторитету судової системи, дискредитація начебто справедливих рішень на користь позивачів. А насправді громадяни ще більше зневіряються у системі держуправління, яка змушує їх бігати по судах, а потім роками випрошувати повернути своє. Цю законсервовану проблему потрібно вирішувати комплексно, спільними зусиллями депутатів ВР, уряду і пана президента.

 

Мої конкретні пропозиції:

-- створити робочу групу небайдужих депутатів, фахівців ПФ і держказначейства і розібратися, чому так відбувається;

-- Постанову КМУ № 845 відмінити й розробити нову, більш справедлиу;

-- частину другу п.3 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», за якою заборгованість виплачується в три черги, відмінити, бо вона порушує конституційні права рівності громадян перед законом;

-- урядові змінити порядок використання коштів судових рахунків: вони мають залишатися на рахунку без права зняття до рішення суду хоча б 6 місяців, і якщо громадянин виграє справу, то з цього ж рахунку суд негайно повертає його кошти;

 

Суд приймає рішення «стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду судові витрати», а він відповідає, що «рішення про стягнення коштів виконуються органами, що здійснюють казначейське об-слуговування бюджетних коштів». То у нас суд такий непрофесійний, чи ПФ надто «розумний» і відмовляється виконувати судове рішення, безпідставно перекладаючи його на інший державний орган? Як така юридична колізія можлива у правовій державі? Мінюст з цим має ретельно розібратися. А то виходить, як у приказці – Іван киває на Петра…

 

Розумію, що в країні війна, що карантин, що економіка на межі повної зупинки, а інфляція постійно зростає. Не вистачає фахівців в усіх галузях. Абсолютна більшість українців катастрофічно біднішають, а ціни щомісяця ростуть. Та це не привід, щоб нічого не робити. Справа ж не тільки у грошах, а у ставленні чиновників до проблем людей.

 

Майже рік не можу добитися чіткої відповіді від бюрократів з Волинського обласного ПФ. І не я один такий, кому доводиться ходити по колу махрової бюрократії, безвідповідальності та байдужості. Сумно мені, повірте, шановні українці.

Богдан ВІВЧАРИК

Майже 103 млн грн при створенні Єдиної судової...

Протягом 2018–2020 років на побудову та створення Єдиної судової...

Зеленский ветировал законопроект о возобновлении...

Президент Украины Владимир Зеленский наложил вето на поддержанный парламентом...

Рада одобрила запуск "суда в смартфоне"

Верховная Рада ввела в Украине информационно-телекоммуникационную систему...

Уличная художница подала в суд на Ватикан, там...

Уличная художница из Рима Алесся Бэброу подала в суд на Ватикан, почтовое агентство...

Процедуру заочного ареста урегулировали, это нужно...

В Украине окончательно урегулировали процедуру заочного ареста для рассмотрения в...

С начала этого года на Житомирщине было рассмотрено 117...

С начала 2021 года при участии специалистов Главного управления ГНС в Житомирской...

MD Fashion: кратко о главном

Каждый в нашей стране интересуется модой. Кто-то больше, кто-то воспринимает ее веяния,...

Цветы в коробке - современный подарок для каждой...

Все знают, что цветы - это универсальный и всегда беспроигрышный вариант подарка, перед...

Светит ли тюрьма коррупционерам

Коррупционеры будут освобождаться от уголовной ответственности ввиду деятельного...

«ВікнаНові»: качественные балконные блоки по...

Выбор балконного блока зависит от многих факторов. Специалисты «ВікнаНові»...

Написание магистерских работ в Киеве

Со всей страны будущие студенты приезжают в столицу, в надежде получить престижное...

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка